Stolica opracowała program "Warszawa chroni" - pakiet działań i inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń. Koszt programu to 117 mln zł. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział te działania podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Program, który opracowała Warszawa jest odpowiedzią na sytuację polityczną, ale też kontynuacją działań od dawna prowadzonych przez miasto, czy to podczas pandemii czy kryzysu uchodźczego.
Pakiet będzie obejmował m.in. organizację miejsc schronienia, zabezpieczenie dostępów do wody, zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy, zakup odpowiedniego sprzętu czy też edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą na przykład zastępczymi miejscami szpitalnymi.
Program zakłada też stworzenie magazynów - w tym magazynu przeciwpowodziowego wyposażonego w potrzebny w takiej sytuacji sprzęt.
Prezydent Trzaskowski zapowiedział również utworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowych, ujęć wody i zakup beczkowozów.
Po agresji Rosji w Ukrainie ratusz dokonał audytu schronów. Od 2004 r. w polskim systemie prawnym nie ma definicji schronu ani żadnego aktu, który by tę kwestię regulował. Jednak dzięki przeprowadzonej w 2022 r. przez warszawskich urzędników wspólnie ze strażakami inwentaryzacji wynika, że w stolica dysponuje co najmniej 7 mln m kw. powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia dla ludności. Warszawa zrobiła taki audyt jako pierwsza w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze