Warsztaty teatralne dla seniorów to cykl zajęć, które skierowane są do osób 65+. Zajęcia odbywać się będą w świetlicach wiejskich. Skąd pomysł na senioralny teatr?
– Najpierw był pomysł na teatr w ogóle. W 2011 r. powstał Wiązowski Teatr Amatorski (obecnie Wiązowski Teatr Muzyczny), który przygotowuje i przedstawia bajki muzyczne, musicale, komedie, farsy, dramaty sceniczne. W 2016 r. powstała Fundacja „To lubię” jako organizacyjne i ekonomiczne wsparcie dla Wiązowskiego Teatru Muzycznego. A w 2017 r., za namową pani Małgorzaty Łysik ówczesnej Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (obecnie Centrum Usług Społecznych), Fundacja zrealizowała pierwszy projekt „Seniorzy w krainie czarów” finansowany ze środków Województwa Mazowieckiego. Wynikiem tego projektu był spektakl muzyczny „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu seniorów z gminy Wiązowna i gminy Sobienie-Jeziory. I to właśnie wtedy rozpoczęła się przygoda Teatru Seniorów – mówi Dorota Czermińska, która opiekuje się teatrem.
Co roku przygotowywana jest nowa sztuka. Na początku działalności były to głównie przedstawienia oparte na bajkach dla dzieci, które wystawiano w Domach Kultury i przedszkolach w gminie Wiązowna, w Otwocku, Sobieniach-Jeziorach, Osiecku, Karczewie, Wawrze i w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
– W 2020 r. seniorzy postanowili zmienić target na dorosłą publiczność i przygotowaliśmy spektakl muzyczno-kabaretowy „Cztery pory roku” oparty na znanych piosenkach ludowych i estradowych oraz wierszach i skeczach autorstwa naszego teatralnego kolegi z WTM. W tym projekcie do seniorów z gminy Wiązowna i gminy Sobienie-Jeziory dołączyli również seniorzy z gminy Osieck – przypomina Dorota Czermińska.
Dla seniorów przygotowanie tego spektaklu było świetną zabawą i nauką, możliwością zdobycia nowych umiejętności pisarskich czy kompozytorskich.
Czy jednak wymagane jest wcześniejsze doświadczenie sceniczne, by dołączyć do tej grupy teatralnej?
– Przygotowując pierwszy spektakl, seniorzy nie mieli żadnego scenicznego doświadczenia. Każdego roku do zespołu dołączają nowe osoby. Doświadczenie nie jest w ogóle potrzebne, ale kluczowa jest chęć zabawy, dystans do swojej osoby, bo jak aktorzy dobrze bawią się na scenie, to także dobrze bawi się publiczność – podkreśla Dorota Czermińska.
Organizacją warsztatów teatralnych, przygotowaniem tekstów, muzyki, scenografii, kostiumów oraz organizacją występów zajmują się osoby na co dzień związane z Wiązowskim Teatrem Muzycznym. Seniorzy wcielają się jedynie w role aktorskie.
– Nasze działania opierają się na naszych pasjach: robimy to, co lubimy najbardziej i zarażamy naszą energią uczestników projektów i naszych działań. Nasze hasło „Wszystko można, byle z chęcią!” – mówi Dorota Czermińska.
Jak zatem Wiązowski Teatr Muzyczny zachęca seniorów, by dołączyli do zespołu?
– Udział seniorów w warsztatach teatralnych to integracja społeczna i zapobieganie poczuciu „wykluczenia”. Aktywność i rozwój osobisty poprzez zabawę i sztukę. Przełamywanie barier i nabycie nowych umiejętności. Zamiana biernych zachowań na aktywne i kreatywne, rozwój intelektualny i kulturalny. Zwiększenie poczucia własnej wartości poprzez docenienie osób w wieku senioralnym przez młodsze pokolenia oraz inspiracja do działania dla innych seniorów. Dzieci naszych seniorów ogromnie doceniają aktywność swoich rodziców, a wnuki są ogromnie dumne, widząc swoje babcie i dziadków na scenie – przyznaje Dorota Czermińska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze