Otwock zmaga się z poważną awarią wodociągową, która może potrwać nawet kilka, a być może i kilkanaście dni. Brak wody wpływa nie tylko na życie codzienne mieszkańców, ale także na funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw.
Problemy z zaopatrzeniem w wodę już teraz zaczynają negatywnie wpływać na działalność gospodarczą. Kryzys wodny dotknął firmy, które w swojej pracy wykorzystują wodę miejską w różnych procesach usługowych i produkcyjnych np. pralnie, myjnie samochodowe, zakłady fryzjerskie. Problemy odczuwają również punkty gastronomiczne, restauracje oraz kawiarnie, które potrzebują wody do przygotowywania posiłków, napojów oraz utrzymania higieny. W najlepszej sytuacji są przedsiębiorstwa z własnym ujęciem wody, a tych jest również dużo.
Firma nie powinna być zależna od miejskiej sieci
Dziś rozmawialiśmy z kilkoma przedsiębiorcami z Otwocka i Karczewa. – Wiele większych zakładów posiada własne ujęcia wody, ponieważ nie mogą pozwolić sobie na sytuację, w której byliby zależni od wody miejskiej. Gdyby doszło do takiej awarii, jak teraz w Otwocku, musielibyśmy zamknąć firmę na wiele dni, co wiązałoby się z ogromnymi stratami finansowymi – mówi dyrekcja SuperDrob z Karczewa.
Może być mniej pieczywa
Inni rozmówcy, którzy prowadzą piekarnie i cukiernie, podkreślają, że brak wody może poważnie zakłócić ich produkcję, ponieważ jest ona niezbędna nie tylko do przygotowania ciasta, ale również do zachowania odpowiednich standardów higieny. – Na chwilę obecną nie wypiekamy pieczywa na miejscu. Transportujemy je z naszej głównej piekarni w Otwocku, która ma własne ujęcie wody. Niestety, to wpłynie na dostępność produktów. W otwockich sklepach może być znacznie mniej chleba, bułeczek i innych wypieków – komentuje w rozmowie z „Przeglądem" przedstawiciel jednej z otwockich firm. I dodaje, że choć wiele punktów posiada zapasy wody, to problemem są np. piece, które są zależne od wody (nie będą prawidłowo działać bez odpowiedniego zaopatrzenia w wodę).
Większość gastronomii działa
Z kolei punkty z kebabami raczej nie odczuwają skutków kryzysu. Zapytaliśmy właściciela jednego z punktów przy ul. Karczewskiej. Właściciel zapewnił nas, że ma zapas wody w butelkach i jego lokal będzie normalnie funkcjonował. Inaczej jest w przypadku niektórych zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. – Niektóre zabiegi odwołujemy lub przekładamy na późniejsze terminy, zwłaszcza te, gdzie potrzebna jest większa ilość wody – mówi nam pani Aldona z Otwocka.
Przedsiębiorcy, z którymi rozmawialiśmy, zaznaczają, że na razie starają się jakoś przetrwać trudności i liczą, że uda im się poradzić przez kilka dni. Jednak jeśli kryzys wodny w mieście się przedłuży, obawiają się, że straty finansowe staną się odczuwalne i poważnie wpłyną na ich działalność.
Jak długo to potrwa?
Otwocki ratusz zapewnia, że robi wszystko, aby przywrócić normalne funkcjonowanie magistrali wodociągowej. W powiatowym szpitalu znajduje się także strażacka cysterna z wodą. natomiast mieszkańcom rozdawana jest woda w butelkach, a na terenie Otwocka i Karczewa ustawiono kilkadziesiąt beczkowozów. Przy nich (dziś po południu) ustawiono około 100 przenośnych toalet.
W środę rano, 2 kwietnia otwocki ratusz zwołał konferencję prasową. – Nie doszło do skażenia wody, lecz do poważnej awarii stacji uzdatniania wody przy ul. Karczewskiej w Otwocku – zapewnia prezydent miasta, Jarosław Margielski. Władze Otwocka informują, że trwają intensywne prace związane z płukaniem filtrów, a także budową bypassów, które umożliwią jak najszybsze przepłukanie magistrali i filtrów. Jak długo potrwa kryzys? Władze miasta mówią wprost, że kryzys wodny może potrwać kilka, a nawet kilkanaście dni.
O szczegółach pisaliśmy w artykule „Tysiące mieszkańców bez wody! Co się stało? Jak długo potrwa ten kryzys?”.
Ważna informacja dla przedsiębiorców w Otwocku
W czwartek, 3 kwietnia ratusz poinformował, że przedsiębiorcy mogą korzystać z wody z beczkowozów, które znajdują się w 17 lokalizacjach na terenie Otwocka. Planowane jest uruchomienie kolejnych punktów, by zapewnić łatwiejszy dostęp do wody.
Przeznaczenie wody:
- Do celów spożywczych – po przegotowaniu (np. do gotowania lub mycia naczyń).
- Do celów higienicznych (np. mycie rąk) – bez konieczności gotowania.
Miasto informuje, że wkrótce uruchomione zostaną kolejne beczkowozy dla przedsiębiorców. Ponadto, do spłukiwania toalet można wykorzystać wodę surową (nieuzdatnioną) dostępną w miejskiej sieci wodociągowej.
Beczkowozy są zlokalizowane w 17 punktach na terenie miasta:
- Ul. Ślusarskiego przy hali sportowej
- Parking w centrum – ul. Andriollego/ul. Powstańców Warszawy
- Parking przy markecie – ul. Batorego
- Parking przy kościele św. Wincentego à Paulo – ul. Kościelna róg ul. Kopernika
- Parking przy teatrze – ul. Armii Krajowej 4
- Parking przy Klubie Smok – ul. Warszawska
- Kościół na otwockich Kresach – ul. Czerska 1
- Parking na Ługach – ul. Danuty
- Morskie Oko – parking ul. Kuklińskiego/Generalska
- Klub Mlądz – ul. Majowa
- Wólka Mlądzka – ul. Nadrzeczna róg ul. Wypoczynkowej (przy kapliczce)
- Jabłonna OSP – ul. Narutowicza
- Soplicowa – ul. Narutowicza róg ul. Poniatowskiego
- Świder – róg ulic: Majowa, Słowicza i Otwocka
- Osiedle Świdry Wielkie – ul. Słoneczna róg ul. Kraszewskiego
- Karczew – kościół ul. Stare Miasto
- Ługi – ul. Bema zajezdnia autobusowa

Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze