Reklama

Nowe fakty w sprawie kryzysu wodnego w Otwocku: Kiedy woda będzie bezpieczna do picia?

Jak dziś wygląda sytuacja po awarii wodociągowej w Otwocku? Jakie są ustalenia sztabu kryzysowego? AKTUALIZACJA: 3 kwietnia godz. 11.30
Nowe fakty w sprawie kryzysu wodnego w Otwocku: Kiedy woda będzie bezpieczna do picia?

Autor: UM Otwock

Kilka dni temu doszło do poważnej awarii na stacji uzdatniania wody w Otwocku, co przeraziło mieszkańców i przedsiębiorców zarówno w Otwocku, jak i Karczewie. Bez dostępu do miejskiej wody było około 50 000 osób. Wielu przedsiębiorców obawia się strat finansowych spowodowanych kryzysem wodnym w mieście. Wczoraj w nocy (2 kwietnia) w otwockim ratuszu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem władz miasta i służb mundurowych, które omawiały możliwe rozwiązania problemów z magistralą. Przypominamy, ze kryzys wodny nie dotyczy mieszkańców, którzy posiadają własne ujęcia wody. 

Surowa woda i niskie ciśnienie

– Sytuacja związana z awarią sieci wodociągowej w Otwocku jest pod kontrolą – zapewnia otwocki ratusz. – Mieszkańcy mogą korzystać z wody butelkowanej dostępnej w specjalnie wyznaczonych punktach, a na terenie miasta rozmieszczono beczkowozy i przenośne toalety. Zajęcia w szkołach podstawowych, przedszkolach i miejskim żłobku odbywają się zgodnie z planem – wyjaśnia Urząd Miasta Otwock. I podkreśla, że wczoraj (2 kwietnia) po godzinie 19:00 Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło przepuszczanie surowej (nieuzdatnionej) wody do miejskiej sieci wodociągowej – trwa płukanie sieci oraz filtrów uzdatniających wodę. Część mieszkańców już dziś ma dostęp do miejskiej wody. – Jest ona o niskim ciśnieniu i nadal nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Może być jedynie używana do spłukiwania toalet – wyjaśniał prezydent Otwocka Jarosław Margielski, podczas dzisiejszej konferencji prasowej. I tłumaczył, że surowa woda jest pobierana z głębokości około 45 metrów i, zamiast trafiać do uzdatniania na stacji jak zwykle (przed awarią), teraz bezpośrednio trafia do wodociągów. 

Próbki trafiły do laboratorium

Władze miasta podkreślają, że woda stopniowo odzyskuje klarowność. Po zakończeniu procesu płukania i dezynfekcji zostaną przeprowadzone badania, które określą, czy woda nadaje się już do spożycia. – Dziś rano pierwsze próbki wody trafiły do laboratorium. W ciągu 48 godzin będą pierwsze wyniki i w piątek lub sobotę będzie wiadomo, czy woda nadaje się do celów sanitarnych – mówił podczas dzisiejszej konferencji prezydent Otwocka. Badania wody będą realizowane jednocześnie przez laboratorium OPWiK oraz laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po niedzieli będą badane kolejne próbki wody. 

– Prawdopodobnie za kilka dni, czyli w przyszły czwartek lub piątek, uda się przywrócić normalny stan sprzed awarii. Wówczas będzie wiadomo, czy woda nadaje się do spożycia. Termin ten jest jednak wstępny, ponieważ wszystko zależy od wyników badań laboratoryjnych – powiedział prezydent Otwocka podczas konferencji.

Co z placówkami oświatowymi?

– Wszystkie miejskie szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobek są zaopatrzone w wodę do picia. Zajęcia w tych placówkach odbywają się zgodnie z planem zarówno dziś (czwartek 3 kwietnia), jak i jutro w piątek (4 kwietnia). Informacje o sytuacji zostały przekazane do szkół i przedszkoli przez Oświatę Miejską, które następnie poinformowały rodziców – zapewnia otwocki ratusz.

W szkołach ponadpodstawowych sytuacja także jest opanowana. – Zgodnie z informacją od OPWiK, w szkołach jest dostępna woda do celów gospodarczych, więc zajęcia będą kontynuowane. Zapewniliśmy również wodę do picia, środki do dezynfekcji oraz wodę sanitarną w każdej z placówek – mówił podczas dzisiejszej konferencji starosta otwocki, Tomasz Laskus. W niektórych szkołach dziś prowadzone jest nauczanie w systemie zdalnym m.in. w Zespole Szkół w Karczewie. 

Fot. Agnieszka Jaskulska

Sytuacja w szpitalu powiatowym

Starosta zapewnił, że placówki medyczne, domy opieki oraz ośrodki pomocy społecznej w Otwocku są na bieżąco zaopatrywane w wodę do picia. – Szpital powiatowy wstrzymał przyjmowanie pacjentów i odwołał planowane zabiegi. Obecnie w placówce przebywa 48 pacjentów oraz 35 osób w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, którzy mają zapewnioną opiekę medyczną, ale również wodę do celów higienicznych. Na terenie szpitala jest cysterna z wodą. Po usunięciu skutków awarii placówka wznowi przyjęcia pacjentów oraz realizację zabiegów – wyjaśniał podczas konferencji starosta otwocki, Tomasz Laskus. I tłumaczył, że obecnie nie odbywa się około 10 operacji dziennie. 

Agata Wolska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku, podkreśla: – Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby zachorowań. Tylko dwie osoby zgłosiły się do szpitala z dolegliwościami gastrycznymi. Na bieżąco monitorujemy sytuację w placówkach medycznych – zapewniała dyrektorka Wolska. 

Przestarzała sieć?

Prezes spółki OPWiK, Mateusz Rojek przyznaje, że infrastruktura, którą opiekuje się spółka, ma swoje lata. – Prowadzimy różne remonty naszej infrastruktury. Obecnie realizujemy ponad 24 projekty inwestycyjne, w ramach których modernizujemy i wymieniamy część sieci, ale w najbliższych latach jednak nie przewidujemy wymiany magistrali, która uległa awarii – podkreślał dziś prezes miejskiej spółki. Jedna z magistrali ma ponad 50 lat (to na niej doszło do awarii), natomiast druga jest w bardzo dobrym stanie technicznym i ma kilkanaście lat.

Awaria sieci na ul. Batorego w Otwocku. Fot. Agnieszka Jaskulska

Sprawę awarii badają śledczy

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada przyczyny awarii wodociągów. – Na chwilę obecną nie mamy żadnych dowodów wskazujących na przestępcze działanie osób trzecich. Policja, pod nadzorem prokuratora, zabezpieczyła monitoring, przesłuchała świadków i przeprowadziła działania na terenie stacji uzdatniania wody – mówił podczas konferencji inspektor Przemysław Dębiński, powiatowy komendant KPP w Otwocku.

Darmowa woda przed ratuszem

Przypominamy, że wodę butelkowaną mieszkańcy mogą odbierać od godziny 7.00 do godziny 20.00 z punktu na terenie Urzędu Miasta Otwocka. W czwartek 3 kwietnia zostaną uruchomione dwa dodatkowe punkty dystrybucji – na terenie parafii pw. Zesłaniem Ducha Świętego przy ul. Żeromskiego i przy sklepie Stokrotka na rogu ul. Żeromskiego i ul. Reymonta.

– Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo higieniczne, na ulicach miasta rozstawiono około 100 przenośnych toalet typu TOI TOI, w pobliżu punktów, gdzie stoją beczkowozy – przypomina otwocki ratusz. 

WAŻNE! 

Dzisiejszy stan:
  • Woda użytkowa jest wykorzystywana wyłącznie do spłukiwania toalet.
  • Woda tzw. spożywcza, którą można pobrać z beczkowozów nadaje się do picia i wszelkich zabiegów higienicznych po wcześniejszym przegotowaniu.
  • Woda butelkowana nadaje się do spożycia i celów gastronomicznych. 
Rano na teren urzedu przyjechała nowa dostawa wody butelkowanej dla mieszkańców. Fot. Agnieszka Jaskulska

Ważna informacja dla przedsiębiorców w Otwocku

Ratusz informuje, że przedsiębiorcy mogą korzystać z wody z beczkowozów, które znajdują się w 17 lokalizacjach na terenie Otwocka. Planowane jest uruchomienie kolejnych punktów, by zapewnić łatwiejszy dostęp do wody.

Przeznaczenie wody:
  • Do celów spożywczych – po przegotowaniu (np. do gotowania lub mycia naczyń).
  • Do celów higienicznych (np. mycie rąk) – bez konieczności gotowania.

Miasto informuje, że wkrótce uruchomione zostaną kolejne beczkowozy dla przedsiębiorców. Ponadto, do spłukiwania toalet można wykorzystać wodę surową (nieuzdatnioną) dostępną w miejskiej sieci wodociągowej.

Beczkowozy są zlokalizowane w 17 punktach na terenie miasta:

  1. Ul. Ślusarskiego przy hali sportowej
  2. Parking w centrum – ul. Andriollego/ul. Powstańców Warszawy
  3. Parking przy markecie – ul. Batorego
  4. Parking przy kościele św. Wincentego à Paulo – ul. Kościelna róg ul. Kopernika
  5. Parking przy teatrze – ul. Armii Krajowej 4
  6. Parking przy Klubie Smok – ul. Warszawska 
  7. Kościół na otwockich Kresach – ul. Czerska 1
  8. Parking na Ługach – ul. Danuty
  9. Morskie Oko – parking ul. Kuklińskiego/Generalska
  10. Klub Mlądz – ul. Majowa
  11. Wólka Mlądzka – ul. Nadrzeczna róg ul. Wypoczynkowej (przy kapliczce)
  12. Jabłonna OSP – ul. Narutowicza
  13. Soplicowa – ul. Narutowicza róg ul. Poniatowskiego
  14. Świder – róg ulic: Majowa, Słowicza i Otwocka
  15. Osiedle Świdry Wielkie – ul. Słoneczna róg ul. Kraszewskiego
  16. Karczew – kościół ul. Stare Miasto
  17. Ługi – ul. Bema zajezdnia autobusowa 
Rano na teren urzedu przyjechała nowa dostawa wody butelkowanej dla mieszkańców. Fot. Agnieszka Jaskulska
Otwocki ratusz rozdaje darmową wodę mieszkańcom. Fot. Agnieszka Jaskulska
Fot. Agnieszka Jaskulska
Jeden z wielu bczekowozów w mieście - kościół a Paulo. Fot. Agnieszka Jaskulska
Cysterna na terenie szpitala powiatowego. Fot. Agnieszka Jaskulska
Beczkowóz przy teatrze. Fot. Agnieszka Jaskulska
Przenośne toalety w centrum. Fot. Agnieszka Jaskulska

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze