Reklama

Tysiące mieszkańców bez wody! Co się stało? Jak długo potrwa ten kryzys?

Kiedy sytuacja wróci do normy? Czy był to sabotaż? Dlaczego pół miasta nie ma dostępu do wody?
Tysiące mieszkańców bez wody! Co się stało? Jak długo potrwa ten kryzys?
Awaria sieci przy ul. Batorego w Otwocku.

Autor: Agnieszka Jaskulska

To największa awaria wodociągowa w historii Otwocka. – To najpoważniejsza awaria od kilkudziesięciu lat – podkreśla prezydent miasta, Jarosław Margielski. I tłumaczy, że miejska sieć wodociągowa jest mocno wyeksploatowana (ma ponad pół wieku). We wtorek, 1 kwietnia, po godzinie 23:00, OPWiK poinformował o poważnej awarii sieci. Obecnie woda, która płynie z kranów, jest niezdatna do picia, nawet po przegotowaniu. Ponad 30 tysięcy mieszkańców Otwocka oraz kilkanaście tysięcy osób w Karczewie zostało pozbawionych dostępu do wody. Dziś od rana tysiące osób wykupowało w sklepach duże ilości wody butelkowanej. W niektórych punktach handlowych zaczęło jej brakować.

Mieszkańcy są przerażeni sytuacją, zwłaszcza seniorzy, pacjenci oraz osoby, które miały zaplanowany zabieg lub operację. – Jak długo potrwa ten kryzys? Czy doszło do skażenia wody? Co dokładnie wydarzyło się, że doszło do tak katastrofalnej awarii? – pytają mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy przed urzędem miasta, gdzie rozdawano wodę butelkowaną. – A co ze szpitalami, szkołami czy żłobkami? Jak one będą funkcjonować? Ktoś coś zawalił, to nie powinno się zdarzyć, żeby połowa miasta została bez wody – dodają zaniepokojeni mieszkańcy.

Co się stało?

W środę rano, 2 kwietnia otwocki ratusz zwołał konferencję prasową. Władze miasta wykluczają możliwość sabotażu oraz zaangażowania osób trzecich w przyczyny ogromnych problemów z dostępem do wody. – Nie doszło do skażenia, ale do poważnej awarii stacji uzdatniania wody przy ul. Karczewskiej w Otwocku – zapewnia prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. I wyjaśnia również, że kilka dni temu miała miejsce awaria magistrali przy ul. Batorego, która wystąpiła dwukrotnie. Wtedy – podczas ponownego uruchomienia i napełnienia sieci, doszło do zerwania dużego fragmentu osadu, który skumulował się w rurach i zapchał filtry w stacji uzdatniania wody, a ta zaopatruje ponad 80% miasta w wodę. Jak podkreślają władze miasta, aby opanować sytuację, zdecydowano o natychmiastowym wyłączeniu magistrali, która dostarcza wodę do mieszkańców Otwocka i Karczewa, w tym do dużych osiedli Ługi i Morskie Oko. Burmistrz gminy Karczew, Michał Rudzki poinformował, że brak wody dotyczy tylko miasta Karczewa i mieszkańców ul. Częstochowskiej w Otwocku Małym, a nie sołectw w gminie.

Jak długo potrwa kryzys?

Uszkodzona została jedna z dwóch magistrali zasilających stację uzdatniania wody. Nowa magistrala, wybudowana około 2010 roku, obecnie pracuje, natomiast ta, w której doszło do awarii, została wyłączona. Jak zapewniają władze miasta, obecnie trwają prace nad płukaniem filtrów. Prezydent Otwocka poinformował, że obecnie budowane są bypassy, tak żeby jak najsprawniej przepłukać magistralę i filtry. 

Dopiero po osiągnięciu właściwego poziomu, sieć zostanie napełniona surową wodą, która również nie będzie nadawała się do spożycia ani do celów sanitarnych. Potem woda zostanie pobrana do badań laboratoryjnych. Dopiero po kilkakrotnym badaniu jakości wody, miasto poinformuje mieszkańców o jej przydatności do spożycia. – Do tego czasu nie wolno pić wody! – ostrzegają władze miasta. I podkreślają, że zakaz obowiązuje do odwołania. Władze miasta mówią wprost, że ten kryzys może potrwać kilka dni. 

Pomoc strażaków i policjantów

Strażacy prowadzą działania na terenie stacji uzdatniania wody. – Straż pożarna wypompowuje wodę z terenu wodociągów, aby można było ją przefiltrować i wymienić, co umożliwi technikom przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczych – podkreśla starszy brygadier Michał Gigoła, komendant otwockiej straży pożarnej. I dodaje, że strażacy zajmują się także dystrybucją wody pitnej do szpitali, przedszkoli, żłobków oraz szkół. 

Policjanci także pomagają dostarczać wodę do osób starszych i schorowanych. – Po Otwocku i Karczewie jeżdżą radiowozy z megafonami, które informują, zwłaszcza seniorów, o tym, aby nie korzystali z wody z kranu, a także informują, gdzie jest dostępna woda butelkowana i gdzie są beczkowozy – mówi podkomisarz Patryk Domarecki z otwockiej komendy policji. 

Konferencja w otwockim ratuszu. Fot. Agnieszka Jaskulska

Dystrybucja wody

Miasto przygotowywało punkty dystrybucji wody pitnej. Od rana w otwockim urzędzie miasta była rozdawana woda w butelkach. W akcję dostarczania wody zaangażowani są także strażacy, którzy będą dowozili wodę m.in. do samotnych lub chorych seniorów. 

– Obecnie dystrybuujemy wodę do szpitali, żłobków, szkół podstawowych oraz instytucji publicznych, takich jak ośrodki pomocy społecznej. W pierwszej kolejności woda z zapasów, którymi dysponuje miasto, trafia do tych miejsc – podkreśla prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. I dodaje, że kolejne partie wody już zostały zamówione. Przyznaje, że chodzi o ogromne ilości, bo kilkadziesiąt tysięcy osób jest bez dostępu do wody pitnej. 

Miasto zapewnia, że mieszkańcy będą mieli bezpłatny dostęp do wody butelkowanej, która będzie dystrybuowana w przedszkolach i szkołach podstawowych. Prezydent Otwocka dodaje, że skontaktował się także z burmistrzem Józefowa i wójtem gminy Wiązowna, gdzie dostępne są zdroje wody. – Obecnie mobilizujemy wszystkie siły, aby pozyskać jak najwięcej beczkowozów, które będą mogły zapewnić mieszkańcom wodę pitną – zapewnia prezydent miasta. 

Fot. Agnieszka Jaskulska

Czy będzie ewakuacja szpitala powiatowego?

Problem z wodą dotknął również otwockie szpitale. Okazuje się jednak, że klinika im. A. Grucy w Otwocku ma własne ujęcie wody, dlatego może funkcjonować bez zakłóceń. W innej sytuacji jest Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku, które korzysta z miejskiej wody. – Szpital działa, ale nie przyjmuje nowych pacjentów. Planowane zabiegi zostały odwołane – podkreśla starosta powiatu otwockiego Tomasz Laskus. I zapewnia, że w szpitalu będą cysterny z wodą zdatną do picia oraz do celów bytowych. – Chcemy uniknąć ewakuacji pacjentów, ale jeśli zajdzie taka konieczność, jesteśmy na nią przygotowani – zapewnia starosta otwocki. I wyjaśnia również, że przy szpitalu znajduje się stare ujęcie wody, które prawdopodobnie uda się uruchomić.

Co zrobić, jeśli napiłeś się wody?

Agata Wolska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku uspokaja, że nie doszło do skażenia biologicznego. – To jedynie oderwanie osadu, w którym często znajdują się m.in. żelazo i krzem – wyjaśnia Agata Wolska. I tłumaczy, że jeśli ktoś napił się wody o brązowym zabarwieniu, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia ani życia. – Zalecam jednak uważną obserwację organizmu, ponieważ taka sytuacja, choć niegroźna, może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego – dodaje dyrektorka otwockiego sanepidu. 

Apel do rodziców

Rodzice uczniów otrzymali apel, aby w środę nie wysyłać dzieci do szkół. Uczniowie, którzy pojawią się w placówkach, będą mieli zapewnioną opiekę, ale obiady nie będą wydawane. Starosta Laskus zapowiedział, że od czwartku (3 kwietnia) lekcje będą wznowione w normalnym trybie. – Od czwartku szkoły będą zaopatrzone w wodę pitną i użytkową w trybie awaryjnym – powiedział starosta otwocki. – Zakładamy, że w kolejnych dniach lekcje będą odbywały się normalnie. 

Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada awarię wodociągów pod kątem sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób – poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Fot. Agnieszka Jaskulska

Władze miasta apelują o przynoszenie własnych pojemników na wodę. W przypadku potrzeby pomocy w transporcie wody, szczególnie dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, dostępna jest całodobowa linia wsparcia pod numerem: 797 638 105.

OTWOCK

Beczkowozy i punkty z dostępem do wody:

  1. Ul. Andriollego, w centrum, przy skwerze (parking)
  2. Teatr, ul. Armii Krajowej i ul. Sosnowej
  3. Ul. Ślusarskiego – przy dawnym OKS
  4. Kościół św. Wincentego à Paulo, skrzyżowanie ul. Kościelnej i ul. Kopernika
  5. Parking przy klubie SMOK, ul. Warszawska
  6. Parking przy markecie, ul. Batorego
  7. Kościół na Otwockich Kresach, ul. Czerska
  8. Osiedle Morskie Oko – parking przy ul. Kuklińskiego i ul. Generalskiej
  9. Parking przy kościele, ul. Danuty (osiedle Ługi)
  10. Jabłonna OSP, ul. Narutowicza
  11. Śródborów – skrzyżowanie ul. Narutowicza i ul. Poniatowskiego
  12. Klub Mlądz, ul. Majowa
  13. Wólka Mlądzka, ul. Nadrzeczna róg ul. Wypoczynkowej (przy kapliczce)
  14. Osiedle przy ul. Kraszewskiego, na wysokości ul. Słonecznej
  15. Świder, róg ul. Majowej, ul. Słowiczej i ul. Otwockiej

KARCZEW

Beczkowozy z wodą pitną oraz wodą sanitarną będą postawione w następujących miejscach:

  1. pętla autobusowa Ługi (beczkowóz już stoi),
  2. parking przy Stokrotce ul. Miziołka (beczkowóz już stoi),
  3. łącznik ul. Bema i ul. Piłsudskiego,
  4. rynek przed OSP Karczew,
  5. parking przy Biedronce ul. Świderska,
  6. Otwock Mały ul. Częstochowska 81, przy Osiedlu Nowy Karczew,
  7. Otwock Mały ul. Częstochowska, parking przy Żabce (beczkowóz z wodą zdatną do picia już stoi).

JÓZEFÓW

Urząd Miasta Józefów informuje o lokalizacjach zdrojów wody pitnej na terenie miasta:

  1. ul. 3 Maja/Polna,
  2. ul. Godebskiego/Wyszyńskiego,
  3. ul. Skłodowskiej/Reymonta,
  4. ul. Moniuszki/Skłodowskiej,
  5. ul. Polna/Sienkiewicza,
  6. ul. Wiślana 5,
  7. ul. Powstańców Warszawy 27,
  8. ul. Nadwiślańska 230,
  9. ul. Polna/Świderska,
  10. ul. Parkingowa,
  11. ul. Malinowskiego/Nadwiślańska.

     

Fot. Agnieszka Jaskulska
Gabinet prezydenta Otwocka. Fot. Agnieszka Jaskulska
Mieszkanka Otwocka. Fot. Agnieszka Jaskulska
Fot. Agnieszka Jaskulska
Fot. Agnieszka Jaskulska
Mieszkańcy masowo wykupują wodę ze sklepów. Fot. Cezary Pekul 
Osiedle Ługi. Fot. Dawid Bielak

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

max 02.04.2025 18:41
Pisowski Cyrk, Margielski zamiast zajmować sie miastem skupuje działeczki, większość stanowisk obsadzona kolesiami z pis , co jeszcze rozwala , może wywrotek węgla niech przywiezie , tylko do tego się nadaje

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK
Informacyjny 02.04.2025 16:02
Prezes OPWIK to kolega Prezydenta z PiS, prawnik, Wiceprezes to instruktor fitness - także kolega Prezydenta. Co mogło pójść nie tak?

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK