Reklama

Czy będą półkolonie w otwockich szkołach? Co na to władze miasta?

To ważna wiadomość dla rodziców. Wielu z nich chce, aby w szkołach podstawowych organizowano półkolonie, których obecnie brakuje. Co to na władze miasta? Kiedy można zapisać dziecko na wakacyjny dyżur w przedszkolu?
Czy będą półkolonie w otwockich szkołach? Co na to władze miasta?

Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na wakacje poza miasto. Półkolonie to doskonała okazja dla dzieci, aby aktywnie i bezpiecznie spędzić wakacje, rozwijając swoje pasje i nawiązując nowe znajomości. Dzięki różnorodnym zajęciom sportowym, artystycznym i edukacyjnym uczniowie mogą nie tylko dobrze się bawić, ale także zdobywać nowe umiejętności. W Otwocku dotychczas półkolonie organizowane były głównie przez instytucje kulturalne, lokalne organizacje lub osiedlowe kluby. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona lub uczestnictwo jest zbyt kosztowne dla domowego budżetu. 

Więcej chętnych niż miejsc

– Obecnie w Otwocku półkolonie organizowane są przez dwa miejskie kluby – Smok i Mlądz, kluby Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz podmioty komercyjne. Miasto dofinansowuje część z nich, jednak ich dostępność jest ograniczona, a koszt wynosi co najmniej 500 zł za kilka dni.  W innych miastach akcje typu „Lato w mieście" są jednak organizowane w tańszej opcji – wyjaśnia Agnieszki Strużyńskiej, mama trójki dzieci i członek Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 8 w Otwocku, która od maja zeszłego roku działa na rzecz organizacji półkolonii w szkołach podstawowych w mieście. I dodaje, że nie wszystkie rodziny mają możliwość zapewnienia dzieciom opieki przez całe wakacje. – Rodzice mają jedynie 26 dni urlopu, a nie każdy może liczyć na pomoc dziadków, ciocię czy niepracującego rodzica. Koszty półkolonii są wysokie, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, a dodatkowe świadczenia, jak 800+, są wykorzystywane np. do opłacania zajęć dodatkowych w ciągu roku szkolnego, a pozostała kwota pokryje co najwyżej 2 tygodnie półkolonii – wyjaśnia pani Strużyńska. I tłumaczy, że jeśli rodzina jest wielodzietna, to koszty opłacenia opieki dla dzieci w wakacje są naprawdę duże. 

Agnieszka Strużyńska podkreśla, że Otwock dysponuje infrastrukturą, która mogłaby zostać wykorzystana do organizacji półkolonii. – W niektórych szkołach funkcjonują wakacyjne dyżury przedszkolne i stołówki, dostępne są także obiekty sportowe, kino, biblioteki oraz Centrum Edukacji Leśnej. Organizacja półkolonii w szkołach lub innych miejskich placówkach pozwoliłaby na zapewnienie większej dostępności i niższych kosztów, wzorując się na programach „Lato w mieście” funkcjonujących w innych gminach – tłumaczy mama z SP 8. 

Czy będą półkolonie w szkołach?

Dotychczas organizacja półkolonii w otwockich szkołach była niemożliwa, jednak w tym roku może się to zmienić. To dzięki staraniom Agnieszki Strużyńskiej z SP 8 w Wólce Mlądzkiej, która skontaktowała się z radami rodziców, uczestniczyła w komisji oświaty oraz przedstawiła pomysł prezydentowi miasta i radnym. – Zamiast jednej wspólnej petycji, poszczególne szkoły zdecydowały się składać własne, co doprowadziło do utworzenia petycji wielokrotnej – wyjaśnia Agnieszka Strużyńska. I dodaje, że po rozmowach z władzami miasta, prezydent Otwocka rozważa organizację półkolonii. O szczegóły zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwock. 

Miasto zapewnia, że zorganizuje pilotażowe półkolonie letnie dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 8. Biuro prasowe podkreśla, że zajęcia będą odbywały się zarówno w budynku szkoły, jak i na jej terenie. – Planowany termin półkolonii to okres od 28 lipca do 8 sierpnia br. Obecnie trwają prace nad programem, który będzie określał koszty oraz wysokość odpłatności przez rodziców – wyjaśnia biuro prasowe otwockiego ratusza. I dodaje, że zasady uczestnictwa zostaną określone w regulaminie, który jest także w trakcie przygotowania. – Wnioski o przyjęcie dziecka na półkolonie będzie można składać w Szkole Podstawowej nr 8 – informuje biuro prasowe. 

Gdzie i kiedy będą wakacyjne dyżury w przedszkolach?

Harmonogram wakacyjnych dyżurów przedszkoli w 2025 r. w Otwocku:

  • Przedszkole nr 3 (ul. Jodłowa) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 4 (ul. Dwernickiego) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 6 (ul. Kubusia Puchatka) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 19 „Leśne Skrzaty” (ul. Kochanowskiego) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 16 „Grymuś” (ul. Karczewska) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 20 (ul. Majowa) – 1-25 lipca
  • Oddział przedszkolny SP 12 (ul. Andriollego) – 1-25 lipca
  • Przedszkole nr 12 (ul. Batorego) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Przedszkole nr 15 (ul. Majowa) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Przedszkole nr 17 (ul. Czaplickiego) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Przedszkole nr 18 (ul. Komunardów) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Oddział przedszkolny przy SP 2 (ul. Poniatowskiego) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Oddział przedszkolny przy SP 6 (ul. Ambasadorska) – 28 lipca-22 sierpnia
  • Oddział przedszkolny przy SP 8 (ul. Żeromskiego) – 28 lipca-22 sierpnia 

Zapisy na dyżury wakacyjne w przedszkolach:

  • Termin składania wniosków: 7-18 kwietnia
  • Publikacja listy zakwalifikowanych dzieci: 28 kwietnia godz. 13.00
  • Opłaty za żywienie: 28 kwietnia-5 maja
  • Ostateczna lista przyjętych: 9 maja 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze