W przeszłości budowle ochronne powstawały głównie w czasach zimnej wojny, gdy przygotowania obronne były priorytetem. Z biegiem lat ich znaczenie malało, wiele schronów zostało rozebranych lub popadło w ruinę, ponieważ nie były już uznawane za konieczne. Inwestycje w takie obiekty nie były priorytetem, a środki przeznaczano na inne potrzeby infrastrukturalne.
Tylko kilka takich miejsc
Państwowa Straż Pożarna opracowała aplikację schrony.straz.gov.pl, która umożliwia sprawdzenie lokalizacji schronów i miejsc ukrycia na terenie Polski. Według tej mapy w powiecie otwockim znajduje się tylko jeden schron – zamknięta, hermetyczna konstrukcja – zapewniający ochronę w przypadku zagrożeń, takich jak klęski żywiołowe, wojna, skażenia chemiczne i biologiczne, promieniowanie czy ataki terrorystyczne. Jest to schron zlokalizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Dodatkowo, za schrony mogą posłużyć także obiekty militarne z czasów wojny, zlokalizowane na terenie Józefowa i w okolicach Otwocka, m.in. schrony Regelbau 120a i Regelbau 514 na Dąbrowieckiej Górze (gmina Celestynów). Stanowią one elementy fortyfikacji i umocnień Przedmościa Warszawskiego. Kolejny schron znajduje się na terenie Instytutu Łączności w Miedzeszynie. I… na tym koniec. Nie oznacza to, że w razie sytuacji kryzysowej mieszkańcy nie mają gdzie się schować przed zagrożeniem.
Gdzie się ukryć?
W powiecie otwockim znajduje się wiele obiektów, które mogą pełnić funkcję miejsc doraźnego schronienia (MDS). Są to budynki lub przestrzenie zapewniające podstawową ochronę w sytuacjach kryzysowych.
Do takich miejsc należą m.in.:
- piwnice w domach, szkołach, urzędach, bibliotekach, ośrodkach kultury, remizach czy szpitalach i kościołach,
- garaże i parkingi podziemne pod marketami, budynkami wielorodzinnymi, centrami handlowymi czy blokami,
- tunele i przejścia podziemne,
- obiekty przemysłowe i magazynowe z solidną konstrukcją.
Choć nie są to obiekty hermetyczne (jak schrony) ani specjalnie przystosowane do długotrwałego schronienia, mogą zapewnić podstawową ochronę przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi czy innymi sytuacjami kryzysowymi.
Gdzie zgłosić schron lub miejsce schronienia dla mieszkańców?
Obecnie przepisy uległy zmianie i samorządy podejmują działania na rzecz wzmocnienia systemów reagowania kryzysowego. Dlatego właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości, na których znajdują się schrony lub miejsca ukrycia, są zobowiązani do zgłoszenia ich do 31 marca br. – dokumenty można składać w urzędach miast i gmin.
Aby budowla ochronna została uznana za spełniającą swoje funkcje, musi zapewniać ochronę m.in. przed klęskami żywiołowymi, eksplozjami, ostrzałem, zagruzowaniem, długotrwałym działaniem pożaru, falą uderzeniową oraz promieniowaniem, skażeniami chemicznymi i biologicznymi.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- adres nieruchomości lub numer działki,
- tytuł prawny do nieruchomości lub informację o sprawowaniu zarządu,
- dane kontaktowe właściciela, użytkownika wieczystego lub zarządcy.
OTWOCK
Dokumenty można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Otwocka (bud. B, pok. 1), przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Szczegółowe informacje można uzyskać w Biurze Zarządzania Kryzysowego pod numerem tel. 22-779-20-01 wew. 151.
JÓZEFÓW
Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną na adres: [email protected], wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Józefowa, ul. Kardynała Wyszyńskiego 1, 05-420 Józefów, lub złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta (BOK) w urzędzie miasta przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 1 w Józefowie.
SOBIENIE JEZIORY
Zgłoszenia schronów można składać osobiście w urzędzie gminy (bud. B, pok. 2), wysłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Sprawę można zgłosić także telefonicznie pod nr tel. 25-685-80-90 wew. 37.

Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze