O status miast od stycznia przyszłego roku stara się aż 34 miejscowości z całej Polski. Wśród nich wiele jest takich, które w przeszłości taki status już posiadały. Najpewniej podobnie jest z Osieckiem, który według ustnych przekazów, mógł być miastem w XIII wieku. Jego rozkwit zatrzymał potop szwedzki, a kolejne zniszczenia przyniosła wojna polsko-rosyjska, Insurekcja Kościuszkowska oraz trzeci rozbiór Polski.
Wiek XIX przyniósł przyrost ludności i rozwój rzemiosła. Od 1870 roku Osieck pełni funkcję miejscowości gminnej. Od czasów zakończenia II wojny światowej miejscowość stale się rozwija.
Potrzebny podpis prezydenta
Do zmiany statusu z wsi na miasto władze gminy zachęcała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W sprawie przywrócenia Osieckowi praw miejskich wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych mieszkańcy sołectwa. Większość, bo 315 osób opowiedziała się za dalszymi pracami na rzecz przywrócenia Osieckowi praw miejskich. W ankietach 89 osób było przeciwnych, 8 wstrzymało się od głosu, a 22 głosy były nieważne.
Ostatecznie gmina zdecydowała się wystąpić z wnioskiem o nadanie Osieckowi statusu miasta. Jak zapewniono, zmiana ta będzie łączyła się jedynie z kosztami administracyjnymi, takimi jak zmiana szyldów czy pieczątek urzędu gminy, a mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów bezpośrednich.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. O status miasta ubiegają się także 33 miejscowości z całej Polski, m.in. Bobrowniki (powiat lipnowski, w województwie kujawsko-pomorskim), czy leżące na Mazowszu miejscowości: Maciejowice (powiat garwoliński) oraz Magnuszew w powiecie kozienickim.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze