Butelkomaty to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu można w ekologiczny sposób utylizować odpady. To nie tylko sposób na recykling plastiku, ale także narzędzie do edukacji ekologicznej oraz wspierania społeczności. W Polsce rocznie wprowadza się na rynek aż 220 tysięcy ton butelek PET, z czego tylko 37,4% poddawanych jest recyklingowi. Pozostałe opakowania często lądują w rowach, na chodnikach lub składowiskach śmieci. Butelkomaty znacząco przyczyniają się do zwiększenia ilości plastikowych butelek poddawanych recyklingowi i poprawy czystości przestrzeni publicznej.
Jak działają butelkomaty?
- Butelkomaty przyjmują wyłącznie plastikowe butelki PET o pojemności np. 1 litra, 1,5 litra i 2 litry (obejmuje to wszystkie butelki do 2,5 litra).
- Butelki muszą być puste i suche w środku.
- Automat przyjmuje butelki po napojach, wodzie i sokach, jednak odrzuca te np. po olejach czy środkach czystości.
- Nakrętki z butelek wrzuca się do osobnego otworu.
- Zanim wrzucisz butelkę, automat musi odczytać jej kod kreskowy.
Pilotażowy projekt do końca roku
W ostatnich dniach na terenie Wawra pojawiły się nowoczesne butelkomaty, które zachęcają do zbierania i recyklingu plastikowych butelek PET. – Puste butelki PET można teraz wyrzucić do butelkomatów, które właśnie postawiliśmy w trzech lokalizacjach w dzielnicy – wyjaśnia w rozmowie z „Przeglądem” Marcin Jakubik, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Wawer. – Ten projekt został zrealizowany dzięki głosowaniu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. To pilotażowy projekt, a butelkomaty będą dostępne dla mieszkańców do końca roku – wyjaśnia Jakubik. I dodaje, że automaty mogą wrócić w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, jeśli zostaną wybrane przez mieszkańców.
Gdzie znajdziesz butelkomaty?
- Falenica – na targowisku przy ul. Walcowniczej.
- Międzylesie – parking za Urzędem Dzielnicy.
- Marysin – przy budynku Kulturoteki WCK, ul. Króla Maciusia.
W pierwszym dniu działania, dwa automaty (w Falenicy i Marysinie) niestety nie działały, co spowodowało, że część osób wyrzucała butelki do kosza znajdującego się obok urządzenia. Firma obsługująca butelkomaty zajęła się problemem – urządzenia są monitorowane zdalnie i w razie awarii lub przepełnienia informują operatora.
Zbierz 15 000 butelek, a odbierzesz 1500 zł
– Automat może pomieścić około 600 butelek jednocześnie, choć ilość ta zależy od ich rozmiaru. Pojemniki będą regularnie opróżniane. Za każdą oddaną butelkę automat wypłaci 10 gr. Butelkomaty to nie sposób na zarobek, to przede wszystkim krok w kierunku ochrony środowiska – podkreśla Marcin Jakubik z wawerskiego urzędu. Automaty będą wypłacać monety aż do osiągnięcia miesięcznego limitu w wysokości 1500 zł. Oznacza to, że aby otrzymać tę maksymalną kwotę, należy wrzucić do urządzenia aż 15 000 butelek PET. Po przekroczeniu limitu automat nadal będzie przyjmować butelki, ale nie będzie wypłacać monet.
Wawerski urząd dodaje również, że w planach jest otwarcie nowych jadłodzielni, które mają być w sąsiedztwie butelkomatów w Falenicy oraz Marysinie.
Napisz komentarz
Komentarze