W dniach 16-17 września w Siedlcach odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Oldboyów. Na stadionie przy ulicy Jana Pawła II zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentujące Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej, Podkarpacki ZPN, Śląski ZPN i Mazowiecki ZPN. W drużynach nie brakowało byłych świetnych piłkarzy, którzy niegdyś czarowali swoimi umiejętnościami i zaliczyli występy w barwach reprezentacji Polski – przykładami Ireneusz Jeleń, Mariusz Śrutwa, Ryszard Czerwiec (wszyscy trzej Śląski ZPN) czy Tomasz Jarzębowski (Mazowiecki ZPN). W składzie reprezentantów województwa mazowieckiego znaleźli się także gracze, którzy w trakcie swojej kariery zakładali koszulki drużyn z terenu powiatu otwockiego.
Trójka ze Startu Otwock
Chyba najbardziej znanym zawodnikiem oldboyów z przeszłością w powiecie jest Dariusz Dźwigała – były piłkarz między innymi Polonii Warszawa, Górnika Zabrze, Pogoni Szczecin (wicemistrzostwo Polski w sezonie 2000/2001) oraz właśnie Startu Otwock. Z Otwockiem związał się w rozgrywkach 2006/2007. W swoim pierwszym sezonie pełnił ważną funkcję w IV-ligowej drużynie, zaś później stał się jej grającym trenerem, doprowadzając klub do pierwszego miejsca w IV lidze – otwocczanie wywalczyli wówczas awans do nowej II ligi, wygrywając w barażach ze Stalą Niewiadów (w pierwszym meczu Dźwigała zanotował 7 minut na boisku i był to jego ostatni mecz w zawodowej piłkarskiej karierze). Po tym osiągnięciu w kolejnym sezonie zespół zakwalifikował się do baraży o awans do I ligi, jednak tu już lepszy okazał się GKS Jastrzębie. W późniejszych latach jako trener pracował z Tomaszem Hajtą w Jagiellonii Białystok, prowadził w I Lidze Arkę Gdynia i Podbeskidzie Bielsko-Biała, a także w Ekstraklasie Wisłę Płock. Co ciekawe, jego syn Adam (obecnie FC Sankt Pauli) ma za sobą występy w Mazurze Karczew, zaś drugi syn Jan również reprezentował barwy Startu.
Razem z Dariuszem Dźwigałą do Startu Otwock przychodził inny z zawodników, których mogliśmy zobaczyć w Siedlcach – Igor Gołaszewski. Legenda, ulubieniec kibiców Polonii Warszawa, z którą świętował mistrzostwo Polski i sięgnął po Puchar Ligi w sezonie 1999/2000, właśnie kończąc swoją przygodę z Czarnymi Koszulami, stał się piłkarzem Otwocka. Pierwszego gola strzelił już w debiucie przeciwko Szydłowiance Szydłowiec na inaugurację (triumf 2:1), a także wpisał się na listę strzelców w rywalizacji z rezerwami Polonii (1:1). Ogółem Gołaszewski w tamtym sezonie zdobył dla Startu 10 bramek. Później pomocnik przeniósł się do Tęczy 34 Płońsk, której jest wychowankiem. Jako szkoleniowiec trenował Świt Nowy Dwór Mazowiecki, MKS Piaseczno i Polonię Warszawa.
Wychowanek Polonii
Nieco później w Otwocku pojawił się urodzony w tym mieście Sebastian Kęska – wychowanek stołecznej Polonii, później gracz takich klubów jak GKS Katowice i ŁKS Łódź. Trykot Startu zakładał w latach 2008-2011. Karierę zakończył w KTS Weszło Warszawa.
Ponadto od sezonu 2004/2005 do 2011/2012 w barwach Mazura Karczew występował Rafał Głąbicki – spędził w barwach ekipy z Karczewa 17 187 boiskowych minut (223 mecze, 23 bramki). Z Mazurem związany był również szkoleniowiec mazowieckich oldboyów Sergiusz Wiechowski. Mający za sobą występy w Legii Warszawa i Ruchu Chorzów piłkarz trenował Karczew w rundzie wiosennej rozgrywek 2009/2010. Niedługo później rozstał się z klubem i dołączył do trenera Marcina Sasala jako jego asystent w ekstraklasowej Koronie Kielce, ale ostatecznie tam z niego zrezygnowano i potem trafił do Pogoni Szczecin, a po czasie ponownie do Mazura.
Mecze dostarczyły wielu emocji. Mazowieccy oldboye w półfinale ulegli 2:3 reprezentantom Śląskiego ZPN-u. W barwach rywali do siatki trafili Mariusz Muszalik, Adrian Sikora i Ireneusz Jeleń, zaś dla Mazowsza bramki zdobyli Piotr Orliński oraz Tomasz Jarzębowski.
W starciu o brązowy medal Mazowiecki ZPN rozgromił 5:1 Podkarpacie (3 gole Piotra Orlińskiego, bramka Igora Gołaszewskiego, a także Roberta Stawickiego).
Napisz komentarz
Komentarze