Z nowego programu mogą skorzystać osoby fizyczne, nie będące rolnikami.
-My odbieramy azbest, nie usuwamy i nie gwarantujemy dofinansowania nowych pokryć dachowych- mówi Agata Kwiatkowska z Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy w Kołbieli. Co należy zrobić, by bezpiecznie usunąć eternitowe dachy?
Mieszkańcy przed zatrudnieniem profesjonalnej firmy specjalizującej się w usuwaniu azbestu powinni złożyć wniosek do wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Otwocku. Potrzebna będzie jeszcze wizyta w urzędzie gminy, który przyjmuje wnioski dotyczące odbioru eternitu. Właściciel budynku usuwa pokrycie dachowe na własny koszt, gmina poinformuje o terminie odbioru. W rozpoczynającym się programie przewidziano odbiór eternitu z posesji do 15 listopada, ale czy ten termin zostanie dochowany, nie wiadomo.
-Jest bardzo duże zainteresowanie mieszkańców usuwaniem azbestu, wniosków mamy więcej niż pieniędzy na odbiór i utylizację. To już druga edycja programu ale dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska jest mniejsza– informuje Agata Kwiatkowska.
WFOŚ przyznał samorządowi Kołbieli dofinansowanie w wysokości 27 tysięcy zł, gmina z własnego budżetu dokłada ponad 40 tysięcy. Z danych wydziału gospodarki odpadami wynika, że w gminie Kołbiel pozostało do unieszkodliwienia 6 tysięcy 700 ton eternitu!
Rządowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu zakłada pozbycie się problemu do końca 2032 roku. Ale ta data, według Najwyższej Izby Kontroli, jest nierealna. Z raportu NIK z ubiegłego roku wynika, że po ponad 12 latach od uchwalenia programu krajowego usunięto niespełna 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. Do usunięcia pozostało 7 mln ton azbestu, co wymaga kolejnych 49 lat, licząc od zakończenia programu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze