Młodzieżowe rady miast czy powiatów to głos młodych ludzi, z którym muszą liczyć się powołujące taki organ władze samorządowe. Dzięki nim włodarze poznają potrzeby i opinie młodzieży. Z kolei dla członków takiej rady uczestnictwo w tego typu projekcie to nauka zasad demokracji, ale też zachęta do pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Nauka odpowiedzialnego samorządu
Nic dziwnego, że coraz więcej samorządów powołuje rady składające się z młodych ludzi. – Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Idąc za słowami Jana Zamoyskiego w gminie Karczew pozyskujemy również środki na rozwój inicjatyw młodzieżowych – poinformował w ostatnich dniach burmistrz Karczewa Michał Rudzki, który sam jest jednym z najmłodszych włodarzy w Polsce. Burmistrzem został w wieku 27 lat.
Rudzki przypomina, że w zarządzanej przez niego gminie rada młodzieżowa istniała już przez jakiś czas, ale zmiana przepisów ustawowych i uzgodnienia prawne z tym związane, spowodowały przerwę w jej funkcjonowaniu. – Jednak wszystko to jest już za nami i jesienią tego roku możemy przejść do utworzenia nowej rady poprzez wybory w szkołach – nie kryje zadowolenia Michał Rudzki. – Jako burmistrzowi bardzo zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie uczyli się odpowiedzialnego samorządu, który dba o losy naszej małej ojczyzny, nie tylko poprzez wiele inwestycje, czy rozmowę z ludźmi, ale również poprzez trudne decyzje, które czasem nie wzbudzają uznania mieszkańców. Liczę, że nowe pokolenia naszych mieszkańców będą tworzyły coraz większą jakość funkcjonowania samorządu. W młodych siła! – dodaje z entuzjazmem.
Choć formalnie rada jeszcze nie powstała, już ma zaproszenie do współpracy ze strony młodzieżowej rady gminy Piaseczno. Ponadto samorząd uzyskał na jej stworzenie 15 tys. zł z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.
Są pomysły na radę młodzieżową powiatu
Do stworzenia podobnej rady młodzieżowej szykuje się także Starostwo Powiatowe w Otwocku. – Zarówno zarządowi jak i radzie powiatu zależy na jej utworzeniu – podkreśla Andrzej Solecki, sekretarz powiatu. – Przygotowania do zainaugurowania jej działalności trwają. Dyskutowaliśmy już z młodzieżą o tym, jak miałaby wyglądać. Chcemy na spokojnie rozważyć różne pomysły – dodaje Solecki.
Starostwo nie wyklucza, że młodzieżową radę powiatu uda się powołać jeszcze w tym roku, a rozpoczęłaby ona działalność w roku 2024.
Wybory radnych przeprowadzane są wśród uczniów. Najczęściej tworzą je uczniowie szkół ponadpodstawowych. Pierwszą młodzieżową radę w Polsce utworzono w 1990 roku w Częstochowie.
Napisz komentarz
Komentarze