Modernizacja linii kolejowej na wysokości Otwocka zakończyła się kilka lat temu. W ramach tej inwestycji wybudowano kilka przejść podziemnych. Jedno z nich znajduje się przy tunelu drogowym na ul. Żeromskiego, drugie przy teatrze miejskim na ul. Armii Krajowej, a pozostałe dwa przy PKP Otwock i PKP Świder. Przejście podziemne przy stacji kolejowej w Otwocku jest zarządzane przez spółkę kolejową, natomiast trzy pozostałe są administrowane przez otwocki ratusz.
Mimo że te przejścia są oświetlone, często stają się celem odwiedzającej je młodzieży, w tym także chuliganów. Wandale często malują różne nieodpowiednie treści i malowidła farbą w spreju na ścianach oraz uszkadzają lub wybijają szyby, co generuje poważne koszty. Poza tym wiele osób bało się tamtędy chodzić, zwłaszcza w godzinach nocnych. Teraz przejścia będą bezpieczniejsze. To właśnie w tych trzech przejściach obecnie trwa montowanie nowego monitoringu.
Gdzie montowane są kamery?
– W przejściach podziemnych przy ul. Żeromskiego, na wysokości teatru oraz przy PKP Świder zostanie zamontowanych łącznie 22 kamery – mówi w rozmowie z „Przeglądem” wykonawca z Józefowa, który wygrał przetarg na montaż monitoringu w Otwocku. To ta sama firma, która wcześniej zainstalowała system kamer w parku miejskim oraz na kilkudziesięciu skrzyżowaniach i drogach wylotowych w Otwocku. – Dziś zakończyliśmy montaż kamer w przejściu podziemnym na wysokości teatru, a także przed obiektem od strony ul. Sosnowej i od strony ul. Leśnej – podkreśla wykonawca. Obecnie system jest już zintegrowany z miejskim monitoringiem, który jest nadzorowany przez Komendę Powiatową Policji w Otwocku. W ciągu najbliższych dni kolejne kamery zostaną zainstalowane także w przejściu podziemnym przy PKP Świder oraz na ul. Żeromskiego. – Obraz z kamer jest kolorowy, a jakość nagrania jest bardzo wysoka – zapewnia wykonawca.
Monitoring na ulicach
O tym, że Otwock wkracza w erę inteligentnego monitoringu drogowego, „Przegląd” informował w lipcu w artykule pt. „Otwock pod lupą! Na ulicach zamontowano 47 kamer. Czy działają?”. To wywołało mieszane reakcje wśród mieszkańców. Z jednej strony, innowacyjne rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa cieszą się zainteresowaniem, ale z drugiej strony, wiele osób obawia się, że monitoring będzie naruszał ich prywatność. –Otwock jako jedno z pierwszych miast w Polsce będzie obsługiwać wspólnie z policją System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. W ramach realizacji tego systemu zamontowano 47 nowoczesnych kamer w dwudziestu punktach na terenie Otwocka, w tym na drogach wlotowych do miasta i głównych skrzyżowaniach – podkreśla biuro prasowe otwockiego ratusza. Większość kamer już zamontowano, ale pojawią się one także na nowo wybudowanych rondach w centrum miasta. – Baza tego systemu znajduje się na terenie Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, a dostęp do niej ma wyłącznie policja – wyjaśnia biuro prasowe. Kamery rejestrują obraz non stop.
Po co w mieście inteligentne kamery?
– Dzięki nowoczesnemu systemowi monitorującemu ulice, będzie można wychwycić w ruchu miejskim te pojazdy, które np. zostały skradzione lub poruszają się ze skradzionymi tablicami rejestracyjnymi – wyjaśnia otwocki ratusz. – System zapewnia także ogromne możliwości analityczne, umożliwiając w błyskawicznym czasie ustalenie trasy przejazdu poszukiwanych pojazdów oraz identyfikację ich kierowców. Zebrane dane będą automatycznie porównywane z bazami danych policji. W przypadku wykrycia kradzionego auta lub pojazdu z aktywnym zagłuszaniem GPS, system automatycznie wykona serię zdjęć i natychmiast poinformuje o tym oficera dyżurnego, który z kolei powiadomi okoliczne patrole policyjne – tłumaczy biuro prasowe. I zapewnia: – Dodatkowo, system będzie mógł być wykorzystany w sytuacjach takich jak uruchomienie procedury „Child Alert" w przypadku uprowadzenia dziecka, dając możliwość sprawdzenia, czy samochód sprawcy poruszał się po terenie objętym systemem.
Miejski monitoring połączony z bazą policji
– Realizacja pierwszego tego rodzaju systemu rozpoznawania automatycznego tablic rejestracyjnych monitoringu ma olbrzymie możliwości rozbudowy, co istotnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Otwocka. Ważne jest także to, że system pozwala również wyeliminować z miejskich dróg ruch samochodów ciężarowych (tirów) i pojazdów o przekroczonym tonażu. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, zwłaszcza na ul. Narutowicza i ul. Majowej – zaznacza Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. Nowoczesne kamery będą automatycznie monitorować ruch pojazdów i rozpoznawać ich numery rejestracyjne. – Ten innowacyjny system monitoringu jest w stanie wykrywać zagłuszarki GSM oraz posiada szeroką gamę możliwości rozbudowy. Co najważniejsze, będzie on połączony w czasie rzeczywistym z centralną bazą policji – zapewnia otwocki ratusz.
Koszt realizacji tego innowacyjnego systemu wynosi ponad 2,5 mln zł – na to zadanie miasto pozyskało dofinansowanie – inwestycja w całości jest finansowana z rządowego programu.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze