Domek dróżnika, usytuowany przy ul. Armii Krajowej w Otwocku, na wysokości tunelu drogowego w ul. Żeromskiego i ul. Filipowicza na stałe wpisał się w krajobraz i historię miasta. Obiekt powstał prawdopodobnie w 1910 roku. Wielu mieszkańców spogląda na niego z sentymentem, ale też ze smutkiem. Niestety, obecnie ten ponad stuletni drewniany budynek dosłownie rozpada się na naszych oczach.
Kilka lat temu cudem przetrwał pożar oraz modernizację linii kolejowej. Obecnie, mimo zabezpieczeń na drzwiach i oknach, przez zapadnięty dach przecieka woda. Większość zielonej farby już odprysnęła, a niektóre drewniane elementy odpadają.
Otwocki samorząd od kilku lat mówi o uratowania drewnianej dróżniczówki, która dawniej należała do kolejowych spółek. W 2022 roku PKP SA i Polskie Linie Kolejowe przekazały ten obiekt otwockiemu ratuszowi. – Dróżniczówka jest zabytkiem i podlega ochronie konserwatorskiej. Niestety, obiekt ten znajduje się w bardzo złym stanie technicznym – podkreśla otwocki urząd. Rok temu zapewniał, że priorytetem jest wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej, umożliwiającej ubieganie się o zewnętrzne dofinansowanie na jego rewitalizację. Mimo przyznanych około 100 tys. zł dotacji na ten cel, jak dotąd nic się nie zmieniło. Dróżniczówkę znowu czeka zima. Nie wiadomo, która część obiektu przetrwa i będzie faktycznie nadawała się do rewitalizacji.
AKTUALIZACJA (14 listopada):
Sprawa dróżniczówki poruszyła wielu mieszkańców, którzy dociekali co dalej stanie się z obiektem. O szczegóły redakcja zapytała Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwock.
– Dzięki podjętym już przez miasto działaniom nie ma zagrożenia, że domek dróżnika bezpowrotnie zniknie z przestrzeni Otwocka. Na zlecenie miasta została wykonana laserowa inwentaryzacja obiektu, która pozwala na jego 100 proc. odtworzenie z zachowaniem wszystkich detali. To bardzo ważny krok w kierunku uratowania tego jednego z najstarszych drewnianych obiektów na terenie Otwocka i przeniesienia go w nowe miejsce – zapewnia biuro prasowe.
Kamil Mazek, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Otwocka wyjaśnia: – Posiadamy kompletną inwentaryzację architektoniczno-budowlaną wykonaną w technologii skanowania 3D w wersji papierowej, elektronicznej oraz edytowalnej. Ta dokumentacja pozwala na odwzorowanie obiektu 1:1 w dowolnym miejscu z uwzględnieniem wszystkich detali oraz parametrów technicznych obiektu – tłumaczy Kamil Mazek.
Biuro prasowe dodaje: – Aktualnie trwa analiza zmierzająca do wyboru ostatecznej lokalizacji dla przeniesienia domku dróżnika. Następnie zostanie zlecone wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę dla danej lokalizacji. Należy zaznaczyć, iż miasto ma zabezpieczone 100 tys. zł na ten cel, z czego 94,5 tys. pozyskało z Rządowego Program Odbudowy Zabytków – informuje biuro prasowe.
Napisz komentarz
Komentarze