Tuż przed weekendem spadł pierwszy śnieg. Z dnia na dzień przybywało go coraz więcej. Dla strażaków to były pracowite dni, ale to dopiero początek zimy. – W miniony weekend mundurowi PSP i OSP interweniowali ponad 50 razy. Najczęściej zgłaszane problemy dotyczyły usuwania skutków opadów śniegu, takie jak połamane drzewa i konary – informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.
Strażacy przeprowadzili akcje w powiecie otwockim. W Józefowie m.in. na ulicach: Wawerskiej, Mickiewicza, Poniatowskiego, Sienkiewicza, Piaskowej czy Jachowicza. W Otwocku interweniowali m.in. na ulicach Kościuszki i Wierzbowej. W gminie Wiązowna działali w Duchnowie (ul. Góry Warszawskie), Majdanie (ul. Piękna – zalegający śnieg na siatkach boiska) oraz Boryszewie (ul. Leśny Zakątek). W gminie Celestynów usuwali skutki zimy w Dąbrówce (ul. Boczna, ul. Okolska). W gminie Kołbiel na ul. Siennickiej oraz w miejscowości Władzin.
Czy Twój dach jest gotowy na zimę?
Strażacy przypominają i apelują o sprawdzenie pokrywy śnieżnej na dachach. Pamiętajmy, że 1 metr kwadratowy mokrego śniegu może ważyć blisko tonę. Jest to groźne zwłaszcza w przypadku płaskich i dużych dachów, takich jak np. obiekty handlowe, bloki mieszkalne.
Prawo nakłada na właścicieli budynków i administratorów określone obowiązki. Dotyczy to także współwłaścicieli czy instytucji zarządzających nieruchomościami lub korzystających z ich użytkowania. Jeżeli właściciel czy administrator nie dopełni obowiązku usuwania śniegu, może spodziewać się nałożenia mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.
Czy Otwock jest gotowe na pierwsze śniegi?
O tym informowaliśmy w piątek, 17 listopada, kiedy spadł pierwszy śnieg. W tym roku prawdopodobnie będzie lepiej niż poprzedniej zimy, kiedy samorządy miały problem z firmami zapewniającymi zimowe utrzymanie dróg. W Otwocku przetarg na zimowe utrzymanie dróg od 1 listopada do 31 marca 2024 roku został rozstrzygnięty we wrześniu. Na ten cel przeznaczono znacznie większą kwotę z miejskiej kwasy, niż rok temu, czyli 700 tys. zł. Jak często firma będzie odśnieżać ulice? Jak szybko pługi wyjadą na drogi od chwili, kiedy wystąpią śnieżyce? O szczegóły zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwock. – Ofertę złożyła tylko jedna firma: Remondis Otwock. Na zlecenie miasta pługosolarki będą odśnieżać, posypywać jezdnię i skrzyżowania skuteczną dawką środków chemicznych i uszorstniających – zapewnia biuro prasowe.
Sprzęt gotowy przez całą dobę?
Urzędnicy obliczyli, że jeden wyjazd sprzętu do odśnieżania miejskich dróg kosztuje 27 tys. zł. W tej cenie uwzględnione są prace związane z odśnieżaniem oraz posypywaniem solą. – Zgodnie z zapisami umowy, firma zapewnia przejezdność dróg poprzez usuwanie śniegu i eliminowanie śliskości w czasie nie dłuższym niż 2 godziny od momentu wystąpienia warunków śliskich i opadów śniegu – podkreśla biuro prasowe otwockiego ratusza. I tłumaczy: – W przypadku opadów lub ustania opadów, luźny śnieg lub błoto pośniegowe nie mogą utrzymywać się na drodze dłużej niż 4 godziny. Ponadto, zaspy lub języki śnieżne przy wysepkach, azylach itp., muszą zostać uprzątnięte w ciągu 6 godzin od chwili ustania opadów. Zabezpieczenie przed gołoledzią i lodowicą musi nastąpić przed wystąpieniem tego stanu. Natomiast w przypadku nagłego lub niespodziewanego zjawiska, spłukanie i posypanie skuteczną dawką środków chemicznych i uszorstniających musi mieć miejsce w ciągu 2 godzin od momentu wystąpienia tego zjawiska atmosferycznego – wyjaśnia biuro prasowe. I zapewnia, że te działania dotyczą nie tylko okresów intensywnych opadów śniegu, ale także trwających długo umiarkowanych opadów śniegu, które powodują zaleganie śniegu na drogach, a także w przypadku marznących opadów deszczu i gołoledzi.
Odśnieżanie w innych gminach
W innych gminach również trwają przygotowania do zimy. W wielu przypadkach do akcji wkracza sprzęt m.in. Ochotniczych Straży Pożarnych np. w Józefowie czy w gminach: Wiązowna, Sobienie Jeziory, Osieck, a także sprzęt Grupy Remontowej w Karczewie. Oddzielne zimowe działania realizuje także Starostwo Powiatowe w Otwocku – pługopiaskarki odśnieżają odcinki dróg należące do powiatu. Dlatego na niektórych ulicach w miastach można zobaczyć przejeżdżający pojazd z podniesionym pługiem.
Napisz komentarz
Komentarze