Skąd wzięła się popularność kredytów frankowych?
Nie jest tajemnicą, że wiele młodych osób decyduje się na kredyt hipoteczny, aby sfinansować zakup swojej pierwszej nieruchomości – domu lub mieszkania. Niestety, uzyskanie takiego kredytu nie zawsze jest proste. Wiele zależy tutaj od przychodów, sytuacji finansowej i możliwości w zakresie spłacania comiesięcznych rat. Otrzymanie kredytu na początku lat dwutysięcznych z pewnością było trudne. Banki niechętnie udzielały finansowania, nie mając pewności, czy dana osoba będzie w stanie spłacać swój kredyt. Co więcej, kredyty w tym okresie nie należały do najtańszych.
Zupełnie inaczej wyglądało to w przypadku kredytów frankowych – przynajmniej zgodnie z tym, o czym zapewniali pracownicy banków. Miał to być najlepszy i najbardziej opłacalny sposób na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Kredyty frankowe były niezwykle tanie, dzięki czemu frankowicze mogli poczuć, że wygrali los na loterii. Byli oni w o wiele lepszej sytuacji niż ówcześni kredytobiorcy złotówkowi. Co więcej, kurs franka miał być stabilny przez wiele kolejnych lat, a zatem ryzyko, że raty wzrosną, było znikome. Trudno się dziwić, że tak wiele osób zdecydowało się na kredyt frankowy!
Dlaczego kredyt we frankach był tańszy?
Do dzisiaj wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego kredyt we frankach był tańszy. Oczywiście wpływ na to miało przynajmniej kilka czynników. W 2008 roku kurs franka szwajcarskiego wynosił zaledwie dwa złote, w związku z czym banki zawierały nawet po kilkaset umów kredytowych dziennie. Emitowane były szeroko zakrojone kampanie reklamowe, a wiele osób czuło, że takie rozwiązanie jest dla nich najlepsze.
Kredyt we frankach był tańszy nie tylko z uwagi na kurs franka, ale też z powodu niskiego oprocentowania. Zdarzało się, że oprocentowanie w przypadku kredytów złotówkowych sięgało aż 20 proc. A zatem kredyt CHF był o wiele lepszym wyborem. Nie trzeba było bowiem obawiać się konieczności spłaty kwoty o wiele większej niż tak, która została pożyczona – a przynajmniej tak się wydawało.
Chcesz walczyć o unieważnienie kredytu frankowego? Skorzystaj z pomocy prawnej: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-otwock/
Czy kredytobiorcy byli świadomi ryzyka związanego z kredytem frankowym?
Dzisiaj nie ma wątpliwości co do tego, że wielu kredytobiorców nie miało pojęcia, z jak dużym ryzykiem finansowym wiązało się zaciągnięcie kredytu frankowego. Wpływało na to wiele czynników, między innymi narracja stosowana przez pracowników banków – kredyty CHF miały być korzystne i bezpieczne, a ich otrzymanie było proste. Niejednokrotnie klienci nie otrzymywali szczegółowych wyjaśnień w zakresie tego, jak działa kredyt frankowy. Obecnie wiemy, że umowy kredytowe pełne były klauzul abuzywnych, które w sposób rażący godziły w interesy kredytobiorców, narażając ich na ogromne ryzyko finansowe.
Na szczęście dzisiaj sytuacja frankowiczów uległa zmianie. Obecnie szansa na unieważnienie takiego kredytu jest ogromna – sądy w ponad 98 proc. spraw orzekają na korzyść kredytobiorców. Nie warto więc w dalszym ciągu zmagać się z kredytem. Lepszym wyjściem bezie znalezienie prawnika, dzięki któremu zobowiązanie we frankach szwajcarskich niebawem stanie się tylko wspomnieniem.
Napisz komentarz
Komentarze