Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn (w Polsce występuje około 14 tysięcy zachorowań rocznie). Na szczęście jego wczesne zdiagnozowanie daje aż 90% szansę na wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie się badali. Kampania Ministerstwa Zdrowia „Planuję długie życie” ma za zadanie zachęcić mężczyzn do zdrowego trybu życia i badań urologicznych. Towarzyszą jej hasła „Dbaj o zdrowie po męsku” i „Nie pozwól, by rak zadał cios poniżej pasa”. Ministerstwo przeprowadziło również panel ekspercki na temat choroby. Zaproszeni goście szukali najlepszych sposobów, aby dotrzeć z profilaktyką zdrowia do osób zagrożonych.
- W październiku zwracaliśmy uwagę na profilaktykę kobiet, szczególnie w zakresie raka piersi. W listopadzie z kolei mówimy o sprawach męskich. Zachęcamy do badań profilaktycznych przeciw rakowi prostaty i jąder. Mam apel do panów, aby dbali o swoje zdrowie. Często mężczyźni wstydzą się wizyty u lekarza, dlatego wsparcie środowiska jest niezwykle istotne. Zachęcam do badań profilaktycznych – powiedziała minister zdrowia, Katarzyna Sójka.
Główne ryzyka pojawienia się raka prostaty to wiek, występowanie tego rodzaju raka w rodzinie, mutacja genów, otyłość, dieta wysokotłuszczowa oraz brak aktywności fizycznej. Zdrowy tryb życia zmniejsza szansę na zachorowanie, jednak go nie eliminuje całkowicie. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy pamiętali o regularnych badaniach.
- Mężczyźni muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Istotne jest samobadanie, walka z fałszywym poczuciem wstydu, profilaktyka i ocena wyników badań przez specjalistów – zauważa Tomasz Szydełko, konsultant krajowy w dziedzinie urologii.
Napisz komentarz
Komentarze