Dojazdy pociągiem z Otwocka do stolicy są jak loteria. Są długie, męczące i nigdy nie wiadomo czy pociąg będzie opóźniony ani czy przyjedzie. – Mam dość utrudnień na kolei. Ciągle spóźniam się do pracy, a córka do szkoły – komentuje pan Andrzej, nasz Czytelnik. – Kiedyś w razie awarii pociągów można było dojechać do Warszawy autobusem, a teraz nawet nie ma bezpośredniego połączenia ze stolicą. Busik do Falenicy nie rozwiązuje problemu komunikacyjnego. Nawet mieszkańcy Wawra narzekają. Lokalne samorządy powinny zorganizować jakiś transport do stolicy. Przed nami kilka lat modernizacji kolei na wysokości Wawra i Świdra – podkreśla nasz rozmówca.
Pasażerowie od dawna narzekają na utrudnienia na kolei. Wszystko przez remonty na kolei m.in. na wysokości PKP Wawer. Na początku listopada informowaliśmy o utrudnieniach na linii otwockiej. Kolejne pojawią się na początku grudnia.
Grudniowe utrudnienia
Od soboty, 2 grudnia do soboty, 9 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej nie będą jeździły na odcinku Warszawa Wschodnia – PKP Radość. Inaczej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich. – Przerwa w ruchu pociągów spowodowana jest prowadzeniem prac związanych z modernizacją urządzeń sterowania ruchem kolejowym w obszarze Wawra – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Stanowi to jeden z etapów aktualnej modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa Wschodnia i PKP Wawer. – Okres wyłączenia ruchu planowany jest na dni od 2 do 9 grudnia. W tym czasie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 będą kursować jedynie między Pruszkowem a Warszawą Wschodnią (przez Warszawę Centralną) lub Pruszkowem a Warszawą Główną – wyjaśnia ZTM. – Pociągi linii S10 będą obsługiwały trasę Otwock – PKP Radość. Składy Kolei Mazowieckich linii R7 z kierunku Dęblina, Pilawy i Otwocka zatrzymają się jedynie na PKP Falenica, natomiast pociągi RE7 będą kursować trasą objazdową, omijając stacje między Pilawą a Warszawą Wschodnią – informuje ZTM.
Dodatkowe autobusy
Wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa, ze szczególnym uwzględnieniem autobusów linii 521, które będą kursować wyłącznie na trasie Falenica – Warszawa Wiatraczna. – W godzinach szczytu będą kursowały co około 5 minut – zapewnia ZTM. I dodaje, że autobusy wyruszą z przystanków w Falenicy, takich jak np. ulica Bysławska (pętla Falenica) lub ul. Patriotów, bezpośrednio przy stacji kolejowej (przystanek PKP Falenica 05). – Na Rondzie Wiatraczna autobusy zatrzymają się nie na pętli, ale na tymczasowym przystanku Wiatraczna 52, znajdującym się przy ulicy Grochowskiej za skrzyżowaniem – informuje ZTM.
Zastępczy autobus ZR7 z Falenicy
ZTM wspólnie z Kolejami Mazowieckimi uruchomią także linię zastępczą ZR7. – Autobusy będą kursować między Falenicą a stacją metra Stadion Narodowy (przystanek Metro Stadion Narodowy 54, ul. Sokolej, za skrzyżowaniem z Zamoyskiego, przed skrzyżowaniem z Targową). Trasa obejmie ulice: Patriotów, Widoczną, Płowiecką, Grochowską i Zamoyskiego – wylicza ZTM.
Dodatkowe tramwaje z Wiatracznej
Część pasażerów, którzy wcześniej podróżowali pociągami i teraz skorzystają z autobusów zastępczych, być może będzie chciała kontynuować swoją podróż do centrum. – W związku z tym, tramwaje linii uzupełniającej 79 zostaną uruchomione na trasie z ronda Wiatraczna na plac G. Narutowicza. W godzinach szczytu planowane jest ich kursowanie co około 8 minut, pokonując trasę: aleja J. Waszyngtona, Aleje Jerozolimskie i Grójecką – wyjaśnia ZTM.
Kiedy skończą się utrudnienia?
Przypominamy, że w niedzielę, 12 listopada weszła w życie korekta rozkładu jazdy, która obowiązuje do 9 grudnia. Pasażerowie przed rozpoczęciem podróży mieli możliwość sprawdzenia aktualnych godzin odjazdów dla poszczególnych linii. – Od niedzieli, 10 grudnia pociągi wrócą na linię otwocką zgodnie z nowymi rozkładami jazdy – zapewnia ZTM.
Napisz komentarz
Komentarze