Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, co dla większości z nas oznacza wspaniały czas, który spędzimy w rodzinnym gronie. Aby urozmaicić spotkania z najbliższymi, warto zdecydować się na odwiedzenie m.in. parku z bajecznymi iluminacjami świątecznymi w Otwocku, a także szopek bożonarodzeniowych m.in. w kościołach. Warto wybrać się na ul. Dojazd w Karczewie (na wysokości ul. Armii Krajowej i ul. Brzozowej), gdzie kilka dni temu powstała duża, tradycyjna i ręcznie wykonana szopka bożonarodzeniowa.
Społeczny projekt i ludowy rzeźbiarz
– Jest to nie tylko piękny element dekoracyjny, lecz także symbol jedności i tradycji, które przenoszą się przez pokolenia – mówi pomysłodawczyni projektu, Aneta Tatarenko, przewodnicząca osiedla nr 4 w Karczewie, czyli rejonu: rynku, ul. Mickiewicza, ul. Zakolejkowej aż po Torfy i Anielin. I dodaje, że na Boże Ciało na ul. Dojazd mieszkańcy wykonali piękny ołtarz, a pod koniec roku powstał świąteczny projekt.
– W budowę drewnianej szopki bożonarodzeniowej zaangażowało się wielu mieszkańców, a także sponsorzy i lokalny artysta z Karczewa. Ludowy rzeźbiarz Adam Kowalczyk przez miesiąc ręczni rzeźbił figurki i zwierzęta, które potem zostały pomalowane i ustawione w szopce. Pan Adam prowadził także pracy przy konstrukcji – wyjaśnia pani Aneta. I dodaje, że wykonanie rzeźbionych figur z drewna lipowego oraz malowanie specjalnymi farbami zostało sfinansowane przez sponsorów, a darczyńcy przekazali m.in. drewno, choinki i sianko. – Jeden z okolicznych mieszkańców nieodpłatnie wykonał oświetlenie szopki, a inny udostępnił ze swojej posesji prąd – chwali pani Aneta.
Do kiedy można oglądać szopkę?
Kilka dni temu przy szopce odbyło się uroczyste spotkanie przedświąteczne, w którym uczestniczyli m.in. księża i mieszkańcy. To był czas spędzony niemal w rodzinnej atmosferze, bowiem wielu sąsiadów miało okazję lepiej się poznać, kolędować i skosztować pysznego gorącego czerwonego barszczu, pierogów i ciast, które sami przygotowali. – Dziękuje wszystkim za zaangażowanie się w stworzenie świątecznego projektu, dzięki któremu możemy na chwilę zatrzymać się, z dala od zgiełku codziennego życia, i skoncentrować się na prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia – podkreśla Aneta Tatarenko i zaprasza do odwiedzenia szopki w Karczewie. Można ją oglądać do 6 stycznia 2024 roku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze