Przestępcy nie mają świąt. W zatłoczonych miejscach jak np. w sklepach, galeriach, przystankach autobusowych i kolejowych lub na targowiskach czy bazarach najczęściej dochodzi do kradzieży. Kieszonkowcy i oszuści nie mają świąt. Polują na roztargnione osoby, które z pośpiechu np. wciskają portfel byle gdzie. – Jeśli mamy przy sobie większą sumę pieniędzy, lepiej jej nie trzymać w jednym miejscu. Najlepiej rozdzielić gotówkę i schować pieniądze w różnych miejscach. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej sumy – wyjaśnia sierż. szt. Patryk Domarecki, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.
Zamknij torebkę, schowaj gotówkę
Podczas dokonywania płatności za zakupy nie eksponujmy całej zawartości portfela. Najbezpieczniej jest wcześniej odliczyć potrzebną kwotę pieniędzy. Dodatkowo nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej i unikajmy eksponowania go w widocznym miejscu.
– Podczas zakupów ważne jest pamiętanie, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, a także w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Należy również zwracać uwagę na torebki, plecaki oraz torby z zakupami, unikając pozostawiania ich bez opieki. Jeśli konieczne jest kilkukrotne wyjmowanie portfela podczas dokonywania zakupów, zawsze zamykajmy torebkę lub plecak. Zaleca się noszenie ich z przodu i zamknięciem skierowanym ku sobie, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo – tłumaczy sierż. szt. Patryk Domarecki.
Uważaj, kiedy przymierzasz ubrania
Policjanci ostrzegają, aby zwracać uwagę na swoje portfele, telefony, torebki i kluczyki do samochodów. Wartościowe przedmioty szczególnie zabezpieczmy podczas oglądania towaru czy przymierzania ubrań. – Zadbajmy również o swoje samochody pozostawiane pod supermarketami lub na niestrzeżonych parkingach. Nie zapominajmy o zamknięciu drzwi, zasunięciu szyb, włączeniu alarmu, i unikajmy pozostawiania wartościowych przedmiotów lub toreb z zakupami na widoku. Najlepiej schować je do bagażnika – tłumaczą policjanci.
Przestępcy podszywają się pod twoich znajomych
Pamiętaj, że tak działają cyberprzestępcy. Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Cyberprzestępca włamuje się i przejmuje konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Oszust namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”.
Pamiętaj! Kiedy ktoś prosi cię o kod BLIK:
- nie działaj pochopnie. Najlepiej zadzwoń do tej osoby i upewnij się, że rzeczywiście potrzebuje tych pieniędzy,
- zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych,
- nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
O, tym pamiętaj podczas zakupów:
- nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie),
- jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz,
- przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi,
- nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze,
- przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms,
- nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi,
- stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.
Oszuści proponują okazjonalne zakupy
W okresie przedświątecznym wzrasta także ryzyko spotkania z oszustami, którzy mogą oferować korzystne warunki np. dotyczące kredytów. Nigdy nie przekazujmy naszych dokumentów i informacji osobom przypadkowo spotkanym lub dzwoniącym oferującym pomoc w uzyskaniu pożyczki poza bankiem. Nie płacimy również żadnych zaliczek, opłat manipulacyjnych czy pierwszych rat. – Przy zakupach online zawsze sprawdzajmy rzetelność sprzedającego, a oferty otrzymane e-mailem otwierajmy samodzielnie, unikając gotowych linków. Aby uniknąć oszustw, sprawdzajmy adres sklepu, wpisując go bezpośrednio w okno przeglądarki – wyjaśniają stróże prawa.
Nie zostawiaj w samochodzie wartościowych rzeczy
Przy wychodzeniu z domu, a także na noc, pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien i drzwi wejściowych, zabezpieczeniu bramy na posesji oraz o włączeniu systemu alarmowego. – Samochód lepiej jest przechowywać w zamkniętym garażu, niż pozostawiać przed domem. Unikajmy pozostawiania w aucie dokumentów i wartościowych przedmiotów. Warto również zadbać o dodatkowe oświetlenie miejsc, przez które złodziej mógłby dostać się do domu – ostrzegają policjanci.
Pilnujmy dzieci na zakupach!
Zabierając ze sobą dzieci, pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były dostępne pod nazwą kontaktów w telefonie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze