Chodzi o 5-hektarową nieruchomość przy ul. Radzińskiej w Celestynowie. – To ogromna działka, która rozciąga się aż pod las. Kiedyś było tu spore gospodarstwo. Do dziś na terenie znajdują się ruiny zabudowań – mówi nam pan Krzysztof, jeden z okolicznych mieszkańców. Inny mieszkaniec, pan Łukasz dodaje: – To spokojna okolica z wąską, niemal osiedlową ulicą i zabudową jednorodzinną. Niedawno dotarła do nas informacja, że właściciele nieruchomości planują tu wybudować kameralne osiedla z kilkoma budynkami wielorodzinnymi i parkingami, przez co nasza spokojna okolica zmieni swój charakter – tłumaczy pan Łukasz. I dodaje, że problemem jest to, że dla tych okolic nie ma sporządzanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Blok z parkingiem na 48 samochodów
Inwestorzy złożyli wniosek do gminy o wydanie warunków zabudowy. Wniosek ten odnosi się do budowy na razie jednego bloku na placu o powierzchni około 5 tys. m2. Jednakże inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy z okolicy, którzy niedawno spotkali się z władzami gminy Celestynów, aby przedstawić swoje zastrzeżenia. – Warunki dotyczą na razie jednego bloku mieszkalnego, ale docelowo ma ich powstać pięć – komentują mieszkańcy. Pan Łukasz dodaje, że budynek wraz z parkingami dla 48 samochodów nie spełnia funkcji ani parametrów dla okolicznej zabudowy jednorodzinnej. – Inwestycja planowana jest na terenie figurującym w ewidencji gruntów jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oznaczone symbolem Lzr. Co oznacza, że nie są to grunty przeznaczone pod budowę zabudowy mieszkaniowej – zaznacza pan Łukasz. I dodaje, że wnioskowana forma zabudowy, czyli mieszkalnictwo wielorodzinne, jest sprzeczna z uchwalonym w 2016 roku Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Celestynów. – Dokument ten przewiduje dla tego obszaru zabudowę jednorodzinną o niskiej intensywności – mówi pan Łukasz.
Czy sieć wytrzyma eksploatację osiedla?
Mieszkańcy podkreślają, że poważne wątpliwości budzi również możliwość podłączenia tej inwestycji do istniejącej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. – Utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej jest problematyczne nawet, teraz kiedy nie ma bloków, a co tu mówić o podłączeniu do sieci dodatkowych lokali mieszkalnych – wyjaśnia okoliczny mieszkaniec. I dodaje, że inwestycja jest także planowana na terenach chronionych. – Na działce znajduje się m.in. pomnik przyrody, a także inne drzewa, które mają kilkaset lat. Jedno z nich – najbardziej okazałe i najstarsze – znajduje się dokładnie w miejscu planowanej lokalizacji budynku i parkingów – tłumaczy nasz rozmówca z Celestynowa.
Urząd nie komentuje
O komentarz zapytaliśmy Urząd Gminy Celestynów, który potwierdził, że wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku wielorodzinnego, lecz nie udzielił odpowiedzi na nasze pytania. – Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego akta prowadzonych postępowań o ustalenie warunków zabudowy są dostępne wyłącznie dla stron postępowania – informuje urząd.
Inwestor wyjaśnia
O to, jakie plany mają inwestorzy, redakcja zapytała pana Macieja, jednego ze współwłaścicieli nieruchomości przy ul. Radzińskiej w Celestynowie. – Planowana inwestycja odpowiada na potrzeby młodych osób. Celestynów jest atrakcyjny ze względu na swoje położenie oraz dogodne połączenia komunikacyjne z Warszawą. Wiele rodzin pragnie osiedlić się w Celestynowie lub pozostać w swoich rodzinnych stronach. Niemniej jednak nie każdy ma możliwość zamieszkania w wielopokoleniowych domach. Zakup działki i budowa domu jednorodzinnego wiążą się z ogromnymi kosztami oraz koniecznością wzięcia kredytu i zadłużenia się na wiele lat – wyjaśnia pan Maciej. – Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, po przeanalizowaniu lokalnego rynku oraz potrzeb młodych osób, najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest urozmaicenie infrastruktury Celestynowa poprzez zabudowę wielorodzinną – twierdzi pan Maciej.
Bloki czy zabudowa szeregowa?
Zapytaliśmy inwestorów również o to, czy biorą pod uwagę zabudowę szeregową lub bliźniaczą. Okazuje się, że jest to zbyt kosztowne. – Zabudowa szeregowa nie jest brana pod uwagę, ponieważ cena segmentu mieszkalnego, ze względu na koszt gruntów i samej budowy, byłaby bardzo wysoka w porównaniu do warunków mieszkaniowych panujących w Celestynowie – wyjaśnia pan Maciej.
Ile pięter będzie miał budynek?
Inwestorzy podkreślają: – Jakiś czas temu złożyliśmy do Urzędu Gminy Celestynów wniosek o uzyskanie warunków zabudowy dla jednego budynku wielorodzinnego, w którym byłoby 24 lokale o średniej powierzchni 60 m2 – tłumaczą. I dodają, że nadal czekają na decyzję urzędu w kwestii warunków zabudowy. – Planowany budynek ma składać się z 2 pięter (3 kondygnacje nadziemne), co oznacza, że jego wysokość nie będzie odbiegać od sąsiednich wielopokoleniowych domów jednorodzinnych – wyjaśniają inwestorzy. I dodają, że działka, ze względu na swoją dużą powierzchnię, umożliwia rozbudowę planowanej inwestycji. – Kolejne etapy realizacji uzależniamy od zainteresowania rynku naszą ofertą oraz popytu na mieszkania – podkreśla pan Maciej.
Bloki powstaną w otulinie parku krajobrazowego?
– Celestynów położony jest w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, co stanowi jej ogromny atut i jest głównym powodem stale zwiększającej się liczby mieszkańców – tłumaczy pan Maciej. – Nasze plany inwestycyjne uwzględniają sąsiedztwo otuliny parku, jednak to warunki zabudowy określą ewentualne uwagi związane z lokalizacją planowanej budowy. Warto zaznaczyć, że w tym rejonie istnieje zabudowa jednorodzinna, która znajduje się bliżej granicy lasu niż planowana przez nas inwestycja. Termin rozpoczęcia budowy inwestycji uzależniamy od otrzymania decyzji w sprawie warunków zabudowy oraz uzyskania pozwolenia na budowę – podkreśla jednej z inwestorów.
Napisz komentarz
Komentarze