2024 rok i kalendarz dni wolnych sprzyjać będzie organizowaniu długich weekendów. Zdecydowana większość świąt wypada bowiem w dni robocze, dzięki czemu będzie można wydłużać odpoczynek. Po Nowym Roku, który wypada w poniedziałek, w sobotę 6 stycznia przypada Święto Trzech Króli, a to oznacza dzień wolny do odbioru.
2024 rok – kalendarz dni wolnych i długich weekendów
Po feriach, które w tym roku wypadają na Mazowszu wyjątkowo wcześnie, bo rozpoczną się już w połowie stycznia (od 15 do 28 stycznia), do kolejnego dnia wolnego trzeba będzie odczekać do 1 kwietnia. Dokładnie miesiąc po Poniedziałku Wielkanocnym długi weekend, nadejdzie chyba najbardziej wyczekiwany po zimie długi weekend. W tym roku majówka wypadnie wyjątkowo korzystnie, bo w środę (1 maja Święto Pracy) oraz (Święto Konstytucji 3 Maja). W tym miesiącu to jednak nie koniec dni wolnych od pracy w 2024 roku. W czwartek 30 maja czeka nas kolejne w 2024 roku święto kościelne – Boże Ciało. Biorąc wolny piątek 31 maja zrobimy sobie drugi majowy długi weekend w 2024 roku.
Dni wolne w drugiej połowie 2024 roku
Na kolejny dzień wolny w 2024 roku przyjdzie nam poczekać do sierpnia. W środę 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Zapewne dla wielu Polaków będzie to okazja do urlopu i wydłużenia weekendu przed albo po tych świętach.
2024 rok i kalendarz dni wolnych to aż dwa świąteczne dni urlopowe w listopadzie. Wszystkich Świętych czyli 1 listopada wypadnie w przyszłym roku w piątek, natomiast Święto Odzyskania Niepodległości, czyli 11 listopada, w poniedziałek. Oznacza to dwa dodatkowe dłuższe weekendy.
Dni wolne od pracy w 2024 roku - Boże Narodzenie 2024
Naprawdę długi weekend w 2024 roku będzie można wykorzystać z okazji Bożego Narodzenia. Święta wypadają bowiem w środku tygodnia, co oznacza, że biorąc 2-3 dni wolnego będzie można porządnie odpocząć. Wigilia (24 grudnia 2024 roku) wypada we wtorek, a dni wolne od pracy „z urzędu” w środę i czwartek.
Planowanie dni wolnych od pracy w 2024 roku
Zgodnie z przepisami prawa urlopy należy planować uprzednio wcześnie, a ich udzielanie powinno następować zgodnie ze zgłoszonym wcześniej planem urlopowym. Kodeks pracy stanowi, że plan urlopów ustala pracodawca na podstawie wniosków, złożonych mu wcześniej przez pracowników, ale też konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Warto pamiętać, że pracownik ma prawo do podzielenia swojego urlopu wypoczynkowego na części, ale wówczas przynajmniej jedna z nich powinna trwać nie mniej niż czternaście kolejnych dni kalendarzowych.
Płatny urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni. Mniej dni wolnych od pracy mają pracownicy o stażu pracy poniżej 10 lat, przy czym do stażu zalicza się studia. Wyższy wymiar urlopowy dotyczy osób, które przepracowały 10 lat i więcej.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze