Władze Otwocka po przejęciu terenów OKS wzdłuż ul. Karczewskiej, zdecydowały, że powstaną tam trzy ogromne obiekty sportowe: stadionu, kompleksu basenowego ze strzelnicą (pod koniec roku rozpoczęła się budowa), a także nowoczesnego ośrodka piłkarskiego dla reprezentacji Polski, który ma być jednym z flagowych inwestycji Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) oraz byłego Ministra Sportu i Turystyki, Kamila Bortniczuka. Obiekt ma powstać częściowo na obecnych terenach sportowych, a częściowo na terenach leśnych.
Po tym jak na początku października ub. r. nagłośniliśmy, że budowa ośrodka sportowego jest związana z koniecznością wycinki 7 hektarów młodego lasu (od strony “orlików”), w internecie zawrzało. Na wielu forach internetowych rozgorzała dyskusja. Część osób uważa, że dzięki ośrodkowi, Otwock stanie się prestiżowym miastem i inwestycja jest warta wycinki lasu, ale wiele osób jednak jest temu przeciwna. Przeciwnicy z Otwocka stworzyli nawet internetową petycję przeciwko wycięciu 6 ha lasu pod budowę kompleksu szkoleniowego PZPN. Dokument podpisało ponad 430 osób.
Czy drewniany zakątek zniknie z lasu?
Nasi Czytelnicy od dawna martwią się o to, czy Mały Biskupin przetrwa planowane budowy na terenach OKS. Przypominamy, że w lesie, pomiędzy brzozami a wrzosami w okolicy OKS, istnieje niezwykłe miejsce, które wielu określa mianem Małego Biskupina. Drewniana, nieco krzywa, piętrowa konstrukcja posiada wiele zakamarków, taras, krętą kładkę, schody, a także uroczy ogród z kwiatami i tujami, a nawet ławeczki – wszystko własnoręcznie wykonane. Mały Biskupin cieszy się dużym zainteresowaniem, a nawet ma swoich stałych bywalców. Przychodzą tu m.in. rodziny z dziećmi. To magiczne miejsce dla najmłodszych, gdzie mogą się bawić i przeżywać wiele przygód. Natomiast dla młodzieży i dorosłych stanowi urokliwy zakątek w lesie, idealny do relaksu, spotkań z przyjaciółmi, a nawet organizowania małych pikników.
O sekretnym zakątku w otwockim lesie pisaliśmy we wrześniu ub. r. Okazuje się, że Mały Biskupin dosłownie graniczy z planowanym ośrodkiem piłkarskim. Według planów inwestycja nie przekroczy ul. Pułaskiego, co oznacza, że Mały Biskupin od rozbiórki dzieliły dosłownie metry. Sekretny zakątek przetrwa budowę obiektu sportowego. Na początku stycznia jednak cała inwestycja stanęła pod znakiem zapytania.
Batalia o obiekt
Budowa ośrodka piłkarskiego w Otwocku miała być jednym z flagowych przedsięwzięć PZPN. Jednak po wyborach parlamentarnych i zmianie władz partyjnych, od kilku tygodni trwa batalia o inwestycję. Przypomnijmy, że nowoczesny kompleks piłkarski miał pełnić funkcję zarówno bazy treningowej dla reprezentacji Polski, jak i centrum badawczego i rozwojowego dla polskiego futbolu.
Budowa ośrodka piłkarskiego w Otwocku stanęła jednak przed poważnym wyzwaniem, bowiem po wyborach parlamentarnych i zmianie władz partyjnych od kilku tygodni trwa batalia o projekt. Przypominamy, że nowoczesny ośrodek piłkarski miał być zarówno bazą treningową dla reprezentacji Polski, jak i centrum badawczym i rozwojowym polskiego futbolu.
Niepewna przyszłość ośrodka w Otwocku?
Na początku stycznia Sławomir Nitras, nowy Minister Sportu i Turystyki, unieważnił decyzję poprzedniego ministra dotyczącą udzielenia dotacji w wysokości ponad 304 mln zł na budowę ośrodka w Otwocku. Informację tę ministerstwo przekazało publicznie w czwartek, 4 stycznia, publikując oficjalny komunikat. W komunikacie zaznaczono, że decyzja o unieważnieniu dotacji została podjęta z powodu naruszeń wewnętrznych procedur oraz zasad rozpatrywania wniosków o dofinansowanie inwestycji. „W trakcie szczegółowej analizy stwierdzono, że nie spełnia on kryteriów formalnych i merytorycznych niezbędnych dla finansowania tego projektu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Informujemy jednocześnie, że decyzja pana ministra Bortniczuka nie była skuteczna i wiążąca dla Ministerstwa" — informuje ministerstwo.
PZPN nie rezygnuje?
Chociaż nowy rząd podjął decyzję o anulowaniu znacznej dotacji na prestiżowy projekt w Otwocku, nie oznacza to konieczności jego całkowitego zaniechania. Pomimo utraty rządowej dotacji, Polski Związek Piłki Nożnej nie zamierza rezygnować z realizacji swojego ambitnego planu. Teraz PZPN będzie musiał poszukać nowych źródeł finansowania i samodzielnie sfinansować całe przedsięwzięcie. To wyzwanie może skłonić PZPN do poszukiwania partnerów prywatnych, sponsorów czy innych form wsparcia, aby zabezpieczyć pieniądze na budowę ośrodka piłkarskiego w Otwocku.
Pierwotne założenia
Według pierwotnych założeń projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnego narodowego centrum sportowego na powierzchni 12 hektarów, który będzie obejmował m.in.: 8 boisk z trawiastą nawierzchnią, zadaszone boisko (hala), specjalistyczną halę do futsalu, 2 boiska do piłki plażowej, centrum medyczne, pięciogwiazdkowy hotel, centrum szkolenia trenerów i VAR, szkołę trenerów PZPN, Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Według założeń budowa warta 400 mln zł, miała rozpocząć się w tym roku i zakończyć się w 2027 roku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze