Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku. – Przez najbliższe dwa tygodnie nasi pracownicy będą kontrolować, czy dzieci spędzają ferie w bezpiecznych i higienicznych warunkach – podkreśla PSSE w Otwocku. – Zintegrowane działania służb, takich jak Inspekcja Sanitarna, policja i straż pożarna, skoncentrują się na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpiecznego wypoczynku, higieny osobistej, przeciwdziałania narkomanii oraz bezpieczeństwa na drodze – dodaje otwocki Sanepid.
Kontrole półkolonii
– Dbając o bezpieczeństwo podczas ferii, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, we współpracy ze strażakami z PSP Otwock i przedstawicielami otwockiego sanepidu, regularnie odwiedzają miejsca na terenie powiatu otwockiego, gdzie organizowane są kolonie oraz półkolonie. Ostatnim miejscem wizyty było Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku. Dla dzieci szczególną atrakcją okazał się pies służbowy – informuje sierż. szt. Patryk Domarecki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje: – Strażacy opowiadali o niebezpieczeństwach związanych z zabawą ogniem oraz wyjaśniali, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak zatem zadbać, aby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Aby zimowe szaleństwa przebiegały zdrowo i bezpiecznie, warto pamiętać o kilku zasadach.
Co robić, aby ferie były bezpieczne?
- Ubieraj się odpowiednio do panującej temperatury na zewnątrz, nie zapominając o czapce i rękawiczkach.
- Przestrzegaj podstawowych zasad higieny, po powrocie do domu zawsze myjąc ręce.
- Zadbaj o zdrowe odżywianie.
- Nie przechodź przez ulicę w miejscach niedozwolonych i zawsze zachowuj widoczność na drodze – noś odblaski..
- Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.
- Nie przyczepiaj sanek do samochodu.
- Nie rzucaj śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
- Nie ślizgaj się i nie wchodź na lód na rzekach, jeziorach i stawach.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi.
- Pamiętaj, że spożycie alkoholu, narkotyków i środków psychoaktywnych może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
5 zasad dla rodzica lub opiekuna:
- Upewnij się, czy organizator posiada niezbędne zezwolenia i jest w stanie zapewnić pomoc medyczną dzieciom. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.
- Nie dawaj dziecku wartościowych przedmiotów.
- Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.
- Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
- Pamiętaj o ubezpieczeniu dla dziecka.
Napisz komentarz
Komentarze