Stary, drewniany budynek, który przez dekady wpisał się w krajobraz miasta, właśnie znika. Kilka dni temu rozpoczęła się rozbiórka drewniaka przy ul. Andriollego 10, który ma bogatą historię i był atrakcyjną nieruchomością dla potencjalnych inwestorów – informowaliśmy o tym w grudniu 2022 roku.
W czasach komuny w budynku istniała popularna restauracja Antoniego Jarząbka, gdzie można było dobrze zjeść i się zabawić. Wiele lat później powstał tam zakład szklarski, który w 2017 roku został przeniesiony na ul. Wawerską. Budynek od lat popadał w ruinę. Nieruchomością zainteresował się inwestor z Józefowa, który chce dać temu miejscu drugie życie. Zwłaszcza teraz, kiedy otwocki ratusz planuje w najbliższych miesiącach modernizację bazaru po drugiej stronie ulicy (pomiędzy ulicami: Andriollego, Pod Zegarem i Orlą).
Nowoczesny budynek kontrastem dla otoczenia?
Kilka dni temu rozpoczęła się rozbiórka drewniaka i sąsiedniego budynku, w którym dotychczas znajdował się warzywniak i sklep z tkaninami. Co pojawi się na ich miejscu? Inwestor wybuduje tu nowoczesny i stylowy budynek „Dom Uniwersalny", inspirowanego kultowym barem Antoniego Jarząbka oraz elementami stylu świdermajera.
Jak ma wyglądać nowoczesny Dom Uniwersalny?
Według inwestora będzie to wyjątkowy obiekt. – Dom Uniwersalny to wielorodzinny budynek, który będzie zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Dzięki swojej ikonicznej formie oraz eksponowanej lokalizacji ma szansę stać się jedną z wizytówek Otwocka – mówi nam spółka Landmark z Józefowa. Inwestor podkreśla, że nowy projekt nie tylko wpłynie pozytywnie na prestiż miasta, ale także zapewni komfortowe mieszkania przede wszystkim młodym osobom. Architekci Domu Uniwersalnego tłumaczą, że nowoczesny budynek wielorodzinny jest w pewnym sensie kontrastem pod względem funkcjonalności w porównaniu do już istniejących, zrewitalizowanych obiektów zabytkowych, takich jak np. dawny pensjonat Abrama Gurewicza, który został odrestaurowany na wzór architektury świdermajer.
Ażurowe werandy
– Bryła Domu Uniwersalnego została podzielona na dwie części o zróżnicowanym charakterze elewacyjnym oraz wysokościowym – wyjaśnia inwestor. Inwestorowi zależało, aby obiekt był drewniany, ale miał zupełnie nową bryłę o większych gabarytach. – Prosta i delikatna forma budynku w sposób przewrotny, inspirowana jest stylem świdermajer. Nigdy nie mieliśmy na celu kopiowanie całego stylu ani jego konkretnych elementów, widocznych w niższej części budynku – podkreśla spółka Landmark. Nowa część budynku będzie miała prostotą formę i kolorystykę. – Patrząc na budynek en face, będzie on ażurowy. Jednak wystarczy spojrzeć pod kątem, a powierzchnie staną się pełną fasadą. Poza tym przestronne balkony zostały zaprojektowane jako ażurowe werandy, idealne do codziennego wypoczynku – dodaje inwestor. I zaznacza również, że na każdym balkonie znajdzie się zabudowana przestrzeń pozwalająca w dyskretny sposób ukryć zewnętrzne urządzenia klimatyzatora, jeżeli właściciel apartamentu zechce mieć klimatyzację.
– Pionowe szprosy elewacyjne, z których składa się fasada, będą malowane na kolor biały, który będzie dominującą barwą elewacji. Również stal, z której wykonane zostaną zewnętrzne balustrady, zostanie proszkowo pomalowana w tym samym odcieniu, harmonizując z ażurowym motywem fasady. Całość przybierze ascetyczną formę i kolorystykę, co nada budynkowi ponadczasowy charakter – tłumaczy inwestor.
Apartamenty i sklepy
Dom Uniwersalny będzie łączył funkcję mieszkalną i usługową. – Na parterze zlokalizowane będą lokale usługowe, natomiast pozostałe kondygnacje nadziemne, aż do 4 piętra, będą pełniły funkcję mieszkalną. W budynku znajdzie się 23 mieszkania i 3 lokale usługowe – wyjaśnia Landmark. I podkreśla, że apartamenty na ostatnim piętrze będą dodatkowo posiadać antresole. – W budynku będzie także parking podziemny na kondygnacji -1, zapewniający odpowiednią ilość miejsc postojowych. Natomiast z tyłu budynku znajdzie się zazieleniony dziedziniec dostępny tylko dla mieszkańców. Dziedziniec swoim charakterem będzie nawiązywał do architektury całego obiektu – zapewnia inwestor. I wyjaśnia, że budowa potrwa przynajmniej 1,5 roku.
Kiedy z centrum zniknie stary bazarek?
Otwocki samorząd od dawna planuje modernizację centrum, zamieniając stare budki handlowe na elegancki obiekt z przestrzenią do odpoczynku. Miejski projekt będzie współgrał z nowoczesnym Domem Uniwersalnym, który powstaje tuż obok. Stare stoiska handlowe, które powstały tu kilka dekad temu, zostaną przekształcone w piękny budynek, roboczo nazwany „Białym Bazarkiem". Miasto zamierza stworzyć tu elegancki obiekt, który będzie w stylu nadwiślańskim, nawiązującym do charakterystycznych dla miasta świdermajerów. W zmodernizowanym obiekcie znajdą się nie tylko stoiska handlowe, ale także piekarnia, kawiarnie i lokale gastronomiczne. Przebudowie ulegnie także ulica Orla, a także plac przed budynkiem, gdzie powstanie przestrzeń do odpoczynku oraz dużo zieleni. Planuje się także budowę chodników i parkingu dla samochodów. Szacowany koszt modernizacji targowiska w centrum miasta to około 8 mln zł. Początek inwestycji zaplanowano na przyszły rok. Przedsiębiorcy, którzy posiadają stoiska na targowisku, będą mieli zapewnione tymczasowe stanowiska do handlu.
Napisz komentarz
Komentarze