W poniedziałek, 19 lutego od godz. 9.00 rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 będzie prowadzona przede wszystkim elektronicznie, ale także w formie papierowej w placówce pierwszego wyboru.
Do klas pierwszych przyjmowane są:
- dzieci 7-letnie (urodzone w 2017 roku) – dziecko objęte obowiązkiem szkolnym,
- dzieci 6-letnie (urodzone w 2018 roku) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole, albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Dziecko, któremu organ prowadzący wskazał, jako miejsce realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w której obwodzie mieszka dziecko przyjmowane jest na podstawie wniosku. Wniosek taki składa się do dyrektora szkoły w terminie 5-16.02.2024 roku do godz. 12.00.
Harmonogram rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych
Od 5 do 16 lutego do godz. 12.00 – składanie przez rodziców/prawnych opiekunów wniosków o przyjęcie dziecka do I klasy (oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w której obwodzie dziecko mieszka).
Od 19 lutego (od godz. 9.00) do 1 marca do godz. 15.00 – składanie wniosków/zgłoszeń o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej wraz z wymaganymi oświadczeniami i dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
Od 4 do 15 marca do godz. 8.00 – weryfikacja wniosków/zgłoszeń przez komisję rekrutacyjną.
18 marca godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Od 18 marca do 22 marca do godz. 15.00 – obowiązek potwierdzenia przez rodziców/ prawnych opiekunów woli przyjęcia w postaci pisemnego lub elektronicznego oświadczenia.
25 marca godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
– Włączenie się w postępowanie rekrutacyjne musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia rekrutacji a datą jej zakończenia – informuje otwocki ratusz. I wyjaśnia, że data i godzina wprowadzenia danych dziecka do systemu informatycznego, wydrukowania wniosku, złożenia wniosku w szkole i zatwierdzenia wniosku nie będą miały wpływu na przyjęcie dziecka. – Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole, przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia wraz z oświadczeniem o miejscu zamieszkania dziecka – wyjaśnia urząd.
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu: wypełniają w systemie informatycznym zgłoszenie o przyjęcie dziecka; drukują wypełnione zgłoszenie i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają je w szkole obwodowej;
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie mają możliwości skorzystania z komputera i Internetu: pobierają druk zgłoszenia w dowolnej szkole; wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają go w szkole rejonowej; informacje zawarte w zgłoszeniu wprowadza do systemu informatycznego dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego pracownik szkoły.
- Podpisy złożone na zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym;
- Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych w zgłoszeniu z informacjami w systemie informatycznym oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia odpowiedzialny jest dyrektor szkoły obwodowej lub upoważniony przez niego pracownik szkoły.
- Po zakończeniu prac komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
- Po zakończeniu etapu potwierdzania woli przez rodziców/opiekunów prawnych uczniów, którzy składali wniosek kandydata spoza obwodu, komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
Kandydaci spoza obwodu
– Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły – wyjaśnia otwocki urząd. I dodaje, że kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do trzech dowolnie wybranych szkół, układając własną listę preferencji (z czego jedną ze szkół będzie szkoła obwodowa).
- Szkoła umieszczona na pierwszym miejscu listy jest tzw. szkołą pierwszego wyboru.
- Niezależnie od liczby wybranych szkół, rodzice/prawni opiekunowie składają wniosek o przyjęcie dziecka wyłącznie w szkole pierwszego wyboru.
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu wypełniają w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka, drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają go w szkole pierwszego wyboru
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie mają możliwości skorzystania z komputera i Internetu, pobierają druk wniosku w dowolnej szkole; wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają go w szkole rejonowej, informacje zawarte we wniosku wprowadza do systemu informatycznego dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego pracownik szkoły.
- Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Rady Miasta Otwocka, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
- W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
- Po zakończeniu prac komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
- Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają potwierdzenie woli przez system informatyczny lub pisemnie w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Co zrobić, jeśli dziecko nie zostało przyjęte?
– Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, które nie zostało przyjęte, mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola/szkoły w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych – wyjaśnia otwocki ratusz. – Rodzice mogą także wnieść do dyrektora placówki odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia kandydata w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. Dyrektor rozpatruje takie odwołanie w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania – wyjaśnia ratusz.
Napisz komentarz
Komentarze