Po tym, jak dotychczasowa prezes zarządu PCZ, Monika Gębka złożyła wypowiedzenie, władze starostwa powiatowego powołały na to stanowisko Marzenę Małek. Nowa prezes w latach 2022-2023 była dyrektor generalną w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Kim jest nowa prezes szpitala?
Przed objęciem stanowiska w sektorze aktywów, Marzena Małek miała bogate doświadczenie menedżerskie w różnych obszarach, w tym w instytucjach kultury oraz spółkach prawa handlowego. Zarządzała budżetem, wprowadzała duże strategie biznesowe, pozyskiwała fundusze z Unii Europejskiej i prowadziła postępowania związane z prawem zamówień publicznych. W latach 90. XX wieku była związana z korporacją Coca Coli. Natomiast w ostatnich latach z sektorem energetycznym. Do 2022 roku pełniła funkcję prezesa i członka zarządu w spółce Enea Trading, gdzie m.in. nadzorowała zespół ekspertów zajmujących się handlem energią elektryczną, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji, gazem ziemnym oraz paliwami dla grupy Enea. Poza tym, jako członek zarządu, była również zaangażowana w zarządzanie spółką będącą operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie nadzorowała pion sprzedaży i realizacji. Marzena Małek zasiadała także w radach nadzorczych spółek takich jak Lotos Lab, Enea Centrum oraz Pekao Leasing. Dodatkowo była członkiem rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, takich jak Grupa Azoty i TFI PZU. Nowa szefowa PCZ w Otwocku wspierała także rozwój i rozbudowę szpitali w Radzyminie i Wołominie.
Zaskakująca propozycja
Marzena Małek podkreśla, że była zaskoczona propozycją objęcia stanowiska prezesa w otwockim szpitalu, ale długo się jednak nie wahała. – To trudny czas, bo jesteśmy tuż przed wyborami samorządowymi, ale nie interesują mnie barwy polityczne. Zarządzanie placówką w Otwocku to dla mnie w pewnym sensie duże wyzwanie – zaznacza nowa prezes Powiatowego Centrum Zdrowia. I dodaje także, że zanim objęła to stanowisko, zapoznała się nie tylko z ogólną sytuacją placówki, ale także przeczytała opinie mieszkańców na lokalnych forach w internecie.
– Wychodzę z założenia, że zawsze istnieje jakieś rozwiązanie. Zarządzałam różnymi działami i obszarami gospodarki, co nauczyło mnie być dobrym menedżerem, bo ostatecznie rachunek finansowy musi się zgadzać, mieszkańcy muszą być zadowoleni z usług medycznych a pracownicy muszą mieć wynagrodzenie – mówi Marzena Małek. I dodaje: – Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie najlepszej opieki medycznej przy zachowaniu rachunku ekonomicznego – podkreśla Małek. I nie ukrywa, że jest wymagającą szefową. – Jestem otwarta na każdą rozmowę. Bardzo cenię sobie szczerość i nie lubię nieuczciwości ani knucia za plecami – mówi wprost szefowa szpitala powiatowego.
Zła opinia i nowe plany
Opinię o szpitalu powiatowym w Otwocku, nowa prezes znała od długiego czasu, jednak były to głównie mało pozytywne opinie. – Zrobię wszystko, aby poprawić tę opinię – zapewnia Marzena Małek. I dodaje, że w pierwszych dniach swojej pracy analizuje różne dane i raporty, aby poznać mocne i słabe strony placówki. Dzięki temu nowa prezes będzie mogła opracować nowy model zarządzania szpitalem.
– Chciałabym w miarę szybko opracować strategię wyjścia z największych „wyzwań finansowych”. Nasza placówka posiada duży potencjał i możliwości, które trzeba w pełni wykorzystać, szczególnie w obszarze chirurgii czy opieki nad noworodkami. Posiadamy piękną i nowoczesną porodówkę, która powinna przyciągać przyszłe mamy, jednak moim zdaniem, wciąż jest tu za mało urodzeń. Dlatego będę chciała położyć nacisk na zachęcanie matek do rodzenia dzieci w naszym szpitalu, a nie gdzie indziej. Przecież mamy świetnych lekarzy o różnych specjalizacjach, troskliwe pielęgniarki oraz pozostały personel. To dzięki ich zaangażowaniu możemy zapewnić jakość usługi i realizować medyczne kontrakty – tłumaczy Marzena Małek. I dodaje również, że na początku tygodnia odbyło się spotkanie z kadrą kierowniczą.
Nowa prezes nie ukrywa, że zależy jej na stworzeniu zgranego zespołu pracowników. – Planuję przeprowadzić szkolenia, które sprawdziły się w korporacjach i mam wrażenie, że naszym pracownikom to także się przyda. Dzięki temu lekarzom i pielęgniarkom będzie łatwiej ze sobą współpracować – wyjaśnia nowa szefowa szpitala. I zapewnia, że drzwi jej gabinetu są otwarte dla wszystkich.
Finansowe wyzwania i zgrany zespół pracowników
Marzena Małek podkreśla, że służba zdrowia w kraju jest niedofinansowana, co prowadzi do problemów w każdej publicznej placówce, ale faktycznie PCZ w Otwocku ma trochę większe „wyzwania finansowe” niż inni. – Zadłużenie jest spore, ale mieści się w normach obowiązujących w kraju – zapewnia. – Trochę przerażało mnie sprawozdanie finansowe z 2021 roku, z okresu pandemii koronawirusa. Wówczas szpital odnotował stratę w wysokości 21 mln zł, ale w kolejnych latach sytuacja zaczęła się poprawiać – wyjaśnia Marzena Małek. I dodaje: – Obecnie musimy skoncentrować się na zapewnieniu płynności finansowej na poziomie, który umożliwi szpitalowi normalne funkcjonowanie. Priorytetem są kontrakty zawarte z NFZ, świadczenia poza ryczałtem oraz wynagrodzenia pracowników – wylicza nowa prezes PCZ. W najbliższym czasie planuje odwiedzić wszystkie przychodnie oraz spotkać się m.in. z dyrekcjami szpitali w okolicy, oraz lokalnymi samorządami, aby nawiązać współpracę.
Czy coś się zmieni na NPL?
Obecnie nowa szefowa PCZ przygląda się także NPL, na który od dawna narzekają mieszkańcy. – Priorytetem dla mnie jest zapewnienie pacjentom fachowej i szybkiej pomocy. Nie powinno być sytuacji, kiedy ktoś nie może się dodzwonić na NPL – wyjaśnia Marzena Małek. – Mieszkańcy muszą móc bezproblemowo się dodzwonić na NPL, dlatego planujemy stworzyć „call center", gdzie będą pracownicy do obsługi wyłącznie linii telefonicznej – podkreśla nowa szefowa. I dodaje, że rozważa wprowadzenie różnych rozwiązań w zarządzaniu szpitalem, w tym także te komercyjne. – Nie chcę, aby przychodnie specjalistyczne były zamykane po godzinie 19.00. Po tej godzinie usługi medyczne mogą być świadczone prywatnie. To model, który wszędzie dobrze funkcjonuje – wyjaśnia. I dodaje: – W okolicy jest kilka specjalistycznych szpitali, ciężko z nimi konkurować, ale można się uzupełniać. W naszej placówce również mogą być oferowane płatne wizyty lekarskie o szerokim zakresie medycznym – mówi Marzena Małek. I podkreśla, że zamiast rewolucji w szpitalu, planuje dokonać ewolucji.
Dziękujemy za rozmowę.
***
Nowym sekretarzem Rady Nadzorczej PCZ w Otwocku został Krzysztof Kłósek, były otwocki radny miejski (PiS) w kadencji 2018-2023, a także wicestarosta otwocki na początku tej kadencji. W 2019 roku otrzymał tytuł osobowości roku „Polska The Times” w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna na terenie powiatu otwockiego
Napisz komentarz
Komentarze