Podczas rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister ogłosiła, że telefon zaufania oraz poradnię internetową prowadzić będzie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Do dyspozycji dzieci i młodzieży będzie psycholog – całodobowy dyżur – a także dodatkowo prawnik, pedagog i lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, którzy będę mieli po 10 godzin dyżurów w tygodniu.
Najmłodsi potrzebujący mogą liczyć na całodobową pomoc pod numerem 116 111. Wcześniej telefon zaufania czynny był w godzinach 12.00-2.00. Przypomnijmy, że podczas rozmowy można pozostać anonimowym, nie trzeba się przedstawiać. Pomoc udzielana jest bezpłatnie.
– Kim są konsultanci telefonu 116 111? To grupa pedagogów i psychologów dyżurujących przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Każdy ma doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i potrzebującymi pomocy. Potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi. Pomagają dzieciom i młodzieży, rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z rozmówcami zastanawiają się, co mogą zrobić, by przezwyciężyć kłopoty i problemy – czytamy w informacji prasowej na temat telefonu zaufania.
W jakich sprawach można skontaktować się z telefonem zaufania? Gdy dziecko potrzebuje wsparcia i rozmowy o tym, co dla niego trudne i sprawia mu kłopot, ale też gdy czuje złość, smutek, żal, zniechęcenie i chce komuś opowiedzieć o tych emocjach. Rozmowy dotyczyć mogą też dojrzewania i pytań z nim związanych, przyjaźni, miłości, kontaktów z rodzicami i rówieśnikami, problemów w szkole lub sytuacji, w których doświadcza się przemocy lub znajduje w niebezpieczeństwie.
W 2024 roku środki na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży to 7,5 mln zł, natomiast w 2025 roku Ministerstwo Zdrowia przekaże na ten cel 10 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze