Dzięki podpisanej umowie mieszkańcy mogą liczyć na nowe połączenia komunikacyjne. Będzie to duże ułatwienie dla osób, które chcą korzystać z komunikacji miejskiej. Nowi członkowie Związku to Józefów i Góra Kalwaria.
– To kolejny ważny krok na drodze do rozwoju sieci publicznego transportu w powiecie, ale również poza jego granicami. Dzięki temu mieszkańcy zyskają jeszcze większą siatkę połączeń – czytamy na stronie powiatu otwockiego.
Urząd Gminy Góra Kalwaria przekonuje, że jest to „krok do powrotu połączenia autobusowego z Góry Kalwarii do Otwocka przez Karczew”. O przewozach z Góry Kalwarii w kierunku Otwocka mieszkańcy wspominali co jakiś czas.
– Dla mieszkańców Góry Kalwarii znaczenie ma fakt, że Otwock jest prężnym ośrodkiem medycznym – jest tu więcej m.in. szpitali oraz obiekty uzdrowiskowe. Z kolei nam zależy na tym, aby młodzież zza Wisły chętniej wybierała szkoły średnie w Górze Kalwarii – budowlaną, mundurową czy gastronomiczną. Poza tym nie jest czymś normalnym w naszych czasach, że przez 20 lat nie ma dogodnego połączenia komunikacyjnymi pomiędzy sąsiednimi miastami, które dzieli Wisła. Tym samym zainteresowani są również m.in. burmistrzowie Karczewa czy Osiecka – członkowie Związku – mówi Piotr Chmielewski, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Gminy Góra Kalwaria..
Uruchomienie linii autobusowej planowane jest na 1 czerwca tego roku.
– Dokładna trasa nie jest jeszcze znana. W gminie Karczew kursuje autobus do wiosek nadwiślańskich (Kosumce, Glinki) i jest zamysł, aby – dla obniżenia kosztów – połączyć te kursy z linią do Góry Kalwarii, aby jednak połączenie było dla wszystkich pasażerów dogodne. Jest to w trakcie ustalania – mówi Piotr Chmielewski. – Niestety, związkowi nie udało się uzyskać dofinansowania do wojewody do nowej linii (próby uzyskania dotacji będą ponawiane, to że jesteśmy już w Związku, może w tym pomóc). Dlatego na początek będzie to nie więcej niż 6 kursów w jedną stronę. Wejście do Związku ma właśnie ułatwić pozyskanie dofinansowania do linii, co zmniejszy koszty jej funkcjonowania po stronie gminy i spowoduje zwiększenie liczby kursów. Związek na swoje przewozy ogłasza postępowania ofertowe, w których wygrywa firma oferująca najkorzystniejszą cenę za wozokilometr plus spełnia inne warunki – przede wszystkim tabor spełnia odpowiednie wymagania (chodzi głownie o wiek autobusów, bezpieczeństwo i komfort jazdy pasażerów).
Podczas spotkania podpisano również umowę z firmą Operibus Sp. z o.o. na udostępnienie innowacyjnego systemu informacji pasażerskiej.
– Dzięki temu pasażerowie za pomocą strony www, strony mobilnej oraz aplikacji mobilnej dedykowanej dla platformy Android i iOS będą mieli dostęp do rozkładów jazdy linii komunikacyjnych organizowanych przez Związek Powiatowo Gminny „Otwockie Przewozy Gminno-Powiatowe” – czytamy w komunikacie prasowym.
Czytaj również:
Napisz komentarz
Komentarze