Uroczystości rozpoczęły się na terenie nowego ronda, gdzie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Katarzyna Fogińska powitała przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz miasta i powiatu, kierownictwo otwockich placówek, reprezentantów stowarzyszeń, uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości oraz okolicznych mieszkańców. W swoim wystąpieniu dyrektor złożyła hołd dwóm wybitnym Polkom – kobietom Niepodległości i wyraziła podziękowania Radzie Miasta Otwocka, która popierając inicjatywę SP nr 5, przyczyniła się w ten sposób do uczczenia pamięci Aleksandry Piłsudzkiej i Marii Pileckiej.
Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było poświęcenie nowo otwartego ronda przez ks. proboszcza z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Świdrze i złożenie biało-czerwonych wieńców pod pamiątkową tablicą.
Program artystyczny pod tytułem „Aleksandra Piłsudska i Maria Pilecka – Kobiety Niepodległości” przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, odbył się na terenie placówki. Uroczystą galę rozpoczęto od odczytania listu- przesłania dedykowanego społeczności szkoły przez Krzysztofa Kosiora, prawnuka Rotmistrza Witolda Pileckiego i Marii Pileckiej. Kolejnym wzruszającym punktem programu było wystąpienie Krzysztofa Jaraczewskiego, wnuka Marszałka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Piłsudskiej.
Następnie głos zabrał prezydent Jarosław Margielski, przywołując wspomnienia o życiu i niezłomnej postawie tych dwóch niezwykłych Polek, których losy splatały się nierozerwalnie z tragiczną historią naszej ojczyzny. Były kobietami, które nie tylko wspierały swoich mężów w codziennej walce i pracy dla kraju, ale same potrafiły wykazać się – każda na swój sposób – prawdziwie bohaterską postawą w obronie wyznawanych wartości.
Występ artystyczny uczniów poświęcony sylwetkom Aleksandry Piłsudskiej i Maria Pileckiej był ciepłym i nastrojowym spektaklem - opowieścią o kobietach, które żyjąc w zgodzie z własnymi ideałami kreśliły wzorce postępowania dla przyszłych pokoleń. Aleksandra Piłsudska stojąca zawsze w pierwszym szeregu na straży wolnej Polski, zmuszona do emigracji ze zniewolonej po raz kolejny ojczyzny aż do śmierci nie zaprzestała działalności niepodległościowej. Równie niezłomnie postąpiła Maria Pilecka, która w obliczu śmierci męża zamordowanego w świetle „prawa” przez komunistycznych oprawców, szykanowana i pozbawiona domu kontynuowała pracę jako wychowawczyni i opiekunka osieroconych dzieci – tak splotły się jej losy z naszymi – do 1976 roku „Ciocia Maria” była wychowawczynią w świderskim i praskim oddziale Ogniska „Dziadka” Lisieckiego.
Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie laureatów konkursu literacko-plastycznego „Drogi do Niepodległej” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5. Uzdolnione dzieci i młodzież otrzymały z rąk prezydenta okolicznościowe dyplomy i nagrody.
Napisz komentarz
Komentarze