Pod koniec października zakończono budowę wieży wiertniczej oraz przygotowania do uruchomienia kolosa, który stanął na dawnym parkingu na rogu ul. Andriollego i ul. Pułaskiego, obok parku miejskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. Wówczas władze miasta wcisnęły symboliczny czerwony guzik i kolos ruszył w głąb ziemi.
Na początku lutego prezydent Otwocka, Jarosław Margielski poinformował, że w warstwie piaskowców Jury Dolnej na głębokości 1625 m znajdują się złoża wody geotermalnej.
– Jeżeli badania potwierdzą jakość i temperaturę wód geotermalnych, będziemy starali się pozyskać kolejne zewnętrzne fundusze na wykonanie kolejnych otworów zatłaczających, a także całego węzła, który miałby wykorzystywać i odzyskiwać energię geotermalną – wyjaśniał wtedy prezydent Margielski. I tłumaczy, że wody termalne to źródło energii, które przy zmieniających się trendach i europejskich przepisach, stanowi gwarancję stabilnych cen dla przyszłych pokoleń mieszkańców.
Czytaj też: Rusza wypożyczalnia rowerów miejskich. Znamy szczegóły!
Dzisia prezydent Otwocka przekazał, że wyniki badań są zadawalające.
-Wydatek osiągnięty z otworu eksploatacyjno-badawczego GT1, który jest parametrem kluczowym pod kątem wykorzystywania złoża na cele ciepłownicze, przewyższa przyjęte pierwotnie szacunki i plasuje się na poziomie ok. 160-180 m3/h. Temperatura osiągnięta na wypływie otworu wynosi 40,3 st. C. Jest to wynik bardzo zadowalający, w przewidywanym zakresie temperatur, podobny jak w Termach Mszczonów (40-41 st. C) oraz nieco wyższy niż w podobnym otworze w Wołominie (36,7 st. C.) - czytamy w mediach społecznościowych prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego.
Czytaj również:
Napisz komentarz
Komentarze