Problemy komunikacyjne nie tylko w Otwocku, ale i w sąsiednich gminach zaczęły się rok temu, kiedy po 30 latach prywatny przewoźnik MiniBus zaczął likwidować linie autobusowe. Obecnie zapewnia transport tylko w Otwocku – autobusy kursują do Mlądzą i Śródborowa. W listopadzie MiniBus zaczął kursować na nowej linii „Morskie Oko”. Jak podkreśla przewoźnik, trasa powstała w ramach nowej linii współtworzonej przez urząd miejski. – Dzięki współpracy miasta z lokalnym przewoźnikiem, mieszkańcy mają zapewniony transport do ważnych miejsc na mapie Otwocka, do czasu uruchomienia bezpłatnej komunikacji miejskiej. A to ma nastąpić na początku 2023 r. – podkreśla otwocki samorząd.
Autobus linii „Morskie Oko” kursuje ulicami: DANUTY - GENERALSKA - KUKLIŃSKIEGO - KRASZEWSKIEGO - MAJOWA - GÓRNA - ORLA - ARMII KRAJOWEJ - PUŁASKIEGO - ANDRIOLLEGO - BATOREGO - KRASZEWSKIEGO.
Jak podkreśla prywatny przewoźnik, nową trasą można przejechać przez dwa duże osiedla: Ługi i Morskie Oko i dotrzeć m.in. do stacji kolejowej w Świdrze, Otwocku, a także do otwockiego ratusza, urzędu skarbowego, policji, parku miejskiego, szpitala powiatowego, marketów oraz w okolice cmentarza. Autobusy kursują raz na godzinę w dni robocze i w sobotę (bez niedzieli). Pierwszy autobus z osiedla Ługi w kierunku Świdra wyjeżdża o godz. 6.15 (przystanek przy ul. Danuty), a ostatni odjeżdża o godz. 22. Natomiast pierwszy autobus w kierunku Ługów wyjeżdża z przystanku przy ul. Orlej o godz. 6.30, a ostatni o godz. 22.30.
Obecnie na przejazd linią „Morskie Oko” pasażerowie muszą kupić bilet (4,50 zł), ale od nowego roku tą trasą będzie kursowała już bezpłatna komunikacja miejska.
MiniBus zapewnia, że osoby powyżej 70 roku życia oraz pasażerowie posiadający bilet metropolitalny mogą skorzystać z przejazdu bezpłatnie tak jak dzieci do 4 lat, osoby niewidome, niepełnosprawne oraz honorowi dawcy krwi.
Jak podkreśla otwocki ratusz linia „Morskie Oko”, jest jedną z dwóch tras, którymi od nowego roku będzie kursowała bezpłatna komunikacja. Druga trasa ma łączyć m.in. Mlądz z centrum Otwocka. Ostateczny przebieg tych dwóch tras ma być jeszcze konsultowany z mieszkańcami.
Aby uruchomić bezpłatną komunikację, miasto musiało kupić autobusy. Na ten cel w październiku Rada Miasta Otwocka zabezpieczyła w budżecie ponad 1,5 mln zł m.in. na zakup taboru i przygotowanie infrastruktury przystankowej. Do przetargu, który ogłosiło miasto, zgłosiła się tylko jedna firma z Kobyłki -spółka JI Service. Przedsiębiorstwo, które wygrało przetarg oferuje pojazdy ZAZ, ukraińskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego z Zaporoża. Otwocki samorząd za ponad 1,1 mln zł, kupił od spółki trzy nowe, kompaktowe i klimatyzowane autobusy, które pomieszczą 60 pasażerów (20 miejsc siedzących). Autobusy są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, a także wózków dziecięcych. Na razie nie wiadomo, w jakim kolorze będą kursowały miejskie autobusy, ale miasto bierze pod uwagę m.in. kolor zielony i niebieski.
fot. AJ, UM Otwock
Napisz komentarz
Komentarze