Reklama

Festiwal "Otwarte Ogrody Józefów 2024"

Już w najbliższy weekend odbędzie się XIV edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. W piątek, sobotę i niedzielę planowana jest część ogrodowa, w niedzielę na skwerze im. św. Jana Pawła II odbędzie się całodzienny piknik z okazji Dnia Rodziny, którego głównym organizatorem jest Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji.
  • Źródło: MOK Józefów
Festiwal "Otwarte Ogrody Józefów 2024"

Źródło: MOK Józefów

Już w najbliższy piątek 24 maja rozpocznie się kolejna XIV edycja Festiwalu "Otwarte Ogrody Józefów 2024". Wydarzenie potrwa aż do niedzieli 26 maja.

Festiwal na stałe wpisał się w pejzaż kulturalny miasta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych przez józefowian wydarzeń cyklicznych. Nic dziwnego, bo Józefów – ze swoją wyjątkową architekturą, tradycjami letniskowymi, przyjaznymi mieszkańcami i zielonym charakterem – doskonale oddaje ideę miasta – ogrodu

Sukces Festiwalu i jego niepowtarzalny klimat to przede wszystkim zasługa zaangażowanych mieszkańców Józefowa, którzy w wiosenny weekend otwierają furtki i pokazują swój prywatny kawałek miasta. Dzielą się swoimi pasjami, zainteresowaniami i serdecznością. Otwarte Ogrody to nie tylko wydarzenie kulturalne, to także okazja do nawiązania nowych znajomości i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.

W piątek, sobotę i niedzielę organizatorzy planują część ogrodową, ponadto w niedzielę na skwerze im. św. Jana Pawła II odbędzie się całodzienny piknik z okazji Dnia Rodziny, którego głównym organizatorem jest Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji.

Tematykę spotkań i wydarzeń w Państwa ogrodach wybierają Państwo wg własnych pomysłów, gustów i możliwości.

Tradycją Festiwalu jest podawanie Patronów danego roku. O kim szczególnie pamiętać w 2024 roku?

  • rocznica urodzin arcybiskupa Antoniego Baraniaka (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • rocznica urodzin Marka Hłaski (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • rocznica urodzin Wincentego Witosa (patron roku ustanowiony przez Sejm i Senat)
  • rocznica urodzin Zygmunta Fortunata Miłkowskiego, pseudonim Teodor Tomasz Jeż (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • rocznica zamordowania rodziny Ulmów (patroni roku ustanowieni przez Sejm)
  • rocznica urodzin Witolda Gombrowicza (patron roku ustanowiony przez Senat)
  • rocznica śmierci Romualda Traugutta (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • rocznica śmierci Czesława Miłosza (patron roku ustanowiony przez Senat)
  • rocznica urodzin Kazimierza Wierzyńskiego (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • 10 września – 50. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza (patron roku ustanowiony przez Sejm)
  • rocznica śmierci Władysława Zamoyskiego (patron roku ustanowiony przez Senat)

Ponadto rok 2024 będzie Europejskim Rokiem Umiejętności, Rokiem Edukacji Ekonomicznej, a także Rokiem Polskich Olimpijczyków.

Wszystkich mieszkańców zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu.

PIĄTEK 24 MAJA

10:00-20:00 OGRÓD CERAMICZNY/CERAMIKA GARY MISAKI (ogród czynny również w sob. i niedz. 24-26.05)

Zapraszam do mojego ogrodu, do 100-letniego domu, do pracowni ceramicznej, do szklarni. Gospodarz czeka na odwiedzających od piątku do niedzieli.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.

11:00 OGRÓD LITERACKI/POPLOTKUJMY O ZWIERZĘTACH. SPOTKANIE Z MARCINEM KOSTRZYŃSKIM

Marcin Kostrzyński (Marcin z lasu) – autor przyrodniczych opowieści dla wszystkich obserwatorów piękna przyrody: „Puszcza”, „Plotki o zwierzętach”, „Przyrodyjki: o zwierzętach historyjki dla dużych i małych”. Po spotkaniu zapraszamy na kiermasz książek autora.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej MOK Józefów.

16:00-18:30 OGRÓD EDUKACYJNY/„CZY PIENIĄDZE ROSNĄ NA DRZEWACH?”

Piknik sportowo-edukacyjny promujący zdrowy styl życia oraz utrzymany w klimacie zero waste. W programie: występy uczniów, warsztaty oraz zawody sportowe.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego, ul. Mickiewicza 11.

16:00-19:00 OGRÓD SENSORYCZNY

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu SP3, w którym na uczestników czekać będą zabawy sensoryczne, sportowe, zajęcia plastyczne, występy artystyczne oraz stoiska gastronomiczne. Zapraszamy do wspólnej zabawy i biesiadowania na szkolnym patio.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.

 18:00 OGRÓD BALETOWY/„NA DESKACH STRUMIENI”

Uczennice szkoły Strumienie pod kierunkiem Pani Julity Lubińskiej-Zielińskiej zatańczą piękny, klasyczny balet „Jezioro Łabędzie”. Ten baśniowy spektakl dedykują wszystkim Mamom.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: OTS Strumienie (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129

SOBOTA 25 MAJA

10:00-15:00 OGRÓD WODNY/„JAK POWSTAJE WODA, KTÓRĄ PIJEMY – CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY BYŁA BEZPIECZNA I SMACZNA”

Porozmawiamy: o zasobach wody w naturze, o technologiach uzdatniania wody, o ochronie wód podziemnych i powierzchniowych, o tym jak oszczędzać wodę i co zrobić by woda tak szybko nie odpłynęła do morza.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Stacja Uzdatniania Wody ul. Drogowców 20.

11:00-17:00 MIASTECZKO ŚWIDERMAJER 2024

ŁĄCZY NAS ŚWIDERMAJER!

* godz. 11.00-15.00 – ŚWIDERMAJEROWIE – spotkania i rozmowy z właścicielami, mieszkańcami i miłośnikami drewnianych domów na linii otwockiej oraz prezentacje świdermajerowej twórczości organizatorów.

W godzinach 11:00-13:00 Organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach towarzyskich przybliżających świdermajerową twórczość organizatorów. W godzinach 13:00-15:00 zapraszamy do udziału w spotkaniach tematycznych:

* godz. 13:00 – ŚWIDERMAJER i literatura – spotkanie z autorami tekstów inspirowanych świdermajerami, prowadzenie Bernard Belka „Ben”,

* godz. 13:30 – ŚWIDERMAJERY na zdjęciach grupy FotoFalenica, prowadzenie Marzenna Szymańska,

* godz. 13:40 – ŚWIDERMAJER TRUDNE PIĘKNO – o tym, co nas zachwyca opowie Paweł Szpygiel,

* godz. 13:50 – OKOLICE LETNISKA JÓZEFÓW 1941 – józefowskie letniska, prowadzenie Robert Lewandowski,

* godz. 14:00 – ŚWIDERMAJERY w rysunkach i akwarelach arch. Pawła Rupniewskiego,

* godz. 14:10 – ŚWIDERMAJER genius loci w nowych projektach pracowni arch. Marka Przepiórki,

* godz. 14:20 – ŚWIDERMAJER a wybrane tradycje snycerskie, przybliży historyk sztuki dr Yauhen Malikau, 

* godz. 14.30 – ŚWIDERMAJER – TRADYCJA DLA PRZYSZŁOŚCI / CIASTKO ŚWIDERSKIE wspomnienia oraz kulinaria (cz.1), prowadzenie Piotr Stefański (autor książki „Otwocki Kucharz Doskonały”).

W godzinach 15.00-17.00 na skwerze przy Willi Frankówka kontynuuacja spotkań, a „week-endowe wytworne towarzystwo” zaprasza na popołudniową herbatkę do ogrodu Willi Benkówka,

gdzie poznamy ponad 120-letnią historię domu i jego mieszkańców m.in. losy rodziny Wilhelma Benke oraz tajemnice skrywane w piwnicach willi, o których opowie nam Małgorzata Mikke.

Ponadto Piotr Stefański, autor książki „Otwocki Kucharz Doskonały”, przybliży zwyczaje, menu i atmosferę letnich podwieczorków (cz. 2). W trakcie opowieści autor na żywo przygotuje dla nas klasyczną przedwojenną leguminę.

Na popołudniowej herbatce w Willi Benkówce mile są widziani goście w strojach lub z gadżetami z okresu świetności józefowskich letnisk (koniec XIX i pierwsza połowa XX wieku), które zostaną uwiecznione na fotografiach m.in. Marzenny Szymańskiej z FotoFalenica.

ORGANIZATORZY: Fundacja Andriollego, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, „Rocznik Józefowski” – Podziel się wspomnieniami!, Stowarzyszenie Świdermajerowie, Marzenna Szymańska FotoFalenica, Paweł i Joanna Szpygiel, arch. Marek Przepiórka, arch. Paweł Rupniewski, dr Yauhen Malikau, Małgorzata Mikke Willa Benkówka,  Piotr Stefański i Piekarnia Soplicowo, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, FB Świdermajer Team 

MIEJSCE: Skwer przy Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce (ul. Kard. Wyszyńskiego 2, godz. 11:00-17:00) oraz ogród Willi Benkówki (ul. 3 Maja 100, godz. 15:00-17:00).

12:00-14:00 OGRÓD TWÓRCZY MAŁGORZATY JAWORSKIEJ

Serdecznie zapraszam na spotkanie ze znanym filozofem kultury dr. Tomaszem Kozłowskim, który wygłosi prelekcję z zaproszeniem do dyskusji – „Sztuka jako sposób na życie” oraz na wystawę malarstwa Elżbiety Bogusławskiej pt. „Zawiłości”. Artystka była finalistką 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 i brała udział w wielu wystawach idywidualnych oraz zbiorowych.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Jaworska, ul. Różana 2.

12:00-16:00 SPOTKANIE W ALTANIE

W programie Ogrodu: prezentacja białej altany w stylu świdermajer oraz krzewów i kwiatów (ogrodowych i doniczkowych); ekspozycja opakowań szklanych z okresu PRL oraz poczęstunek (ciasta, herbata, kawa i jeszcze coś dla smakoszy).

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna Kołodziej i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15B.

12:00-17:00 OGRÓD ZWIERZOINSPIRACJI/BATIK, GLINA, POEZJA

Jak co roku, zapraszamy na Zwierzoinspiracje. Będziemy razem tworzyć batiki, lepić gliniane figurki i pisać. Tym razem naszą inspiracją będą psy i koty, a w zabawach literackich – i w roku poświęconym wielu poetom – udowodnimy sobie, że wszystko jest poezją i każdy jest poetą: stworzymy razem limeryki, haiku, moskaliki i lepieje. Zamiast końskich ciasteczek zaserwujemy kocie języczki i psiastka, będzie też Wasze ulubione mango lassi. Przyjdziecie?

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna Preiskorn i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.

12:00-17:00 DOBROSTAN/OGRÓD ZDROWIA I HARMONII
Tutaj, w sercu festiwalowej atmosfery, zapraszamy Was do pielęgnowania ciała, umysłu i duszy w harmonii z naturą i sobą samym. W naszym Ogrodzie porozmawiamy o tajnikach jogi twarzy i sposobach na odmładzanie w harmonii z rytmem natury. Nasza artystka dźwięku opowie o poszukiwaniu balansu poprzez harmoniczne wibracje dźwięków mis i gongów. Zielarka zaprosi do rozmów, w których podzieli się z Wami tajemnicami ziołowego dobrostanu. 
Dobrostan to więcej niż tylko chwila relaksu – to droga do odkrywania siebie i pielęgnowania harmonii we wszystkich aspektach życia. Przyjdźcie do naszego Ogródka Zdrowia i Harmonii i doświadczcie dobrostanu w pełnej krasie!

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dobrostan, ul. Leśna 28.

12:00-20:00 DBALNIA/BEZ (S)POKOJU TRUDNO O ZDROWIE. TRZY OGRODY W JEDNYM

Ogród Dbalni będzie gościł na tarasie Ogród Basi Galińskiej „Między kaligrafią a street artem” oraz Ogród Ilustracji Magdy Car „Rysuję w (s)pokoju”. Naszym wspólnym celem będą uspokajające działania arteterapii. Pochylimy się ze spokojem nad wojną i pokojem. Jak? O tym więcej w opisach artystek. 
W Dbalni Iwan uspokoi specjalnymi terapiami: bambusowym odprężeniem lub manualną kołysanką. Irka zaproponuje szybkie nerwowe odreagowanie klawikami oraz pokaże jednominutowe ćwiczenie odprężające nerw błędny. W ogrodzie Kasia, instruktorka Qigongu, da nam posmakować spokoju płynącego z chińskich ćwiczeń leczniczych. Razem z Irką pokażą jak odprężyć się uciskając odpowiednie punkty na ciele. Zamkniemy spotkanie Ogrodem Dźwięków – Michał Prymakowski użyje m.in. gongów i mis tybetańskich, by ukoić nas dźwiękiem i wibracją oraz przenieść do magicznego ogrodu na jawie.

12:00-16:00 OGRÓD LITER/MIĘDZY KALIGRAFIĄ A STREET ARTEM

… czyli spotkanie z literami pisanymi, wytłaczanymi, malowanymi, pryskanymi sprayem, odbijanymi gąbką. Chętni skorzystają z gotowych szablonów lub zrobią swoje. Wspólnie stworzymy kolorową mandalę z liter. Po raz kolejny będzie okazja do przekonania się o terapeutycznym działaniu liter pod każdą postacią. Zwłaszcza, że królować będą tematy pozytywne – radość, miłość, pokój. A wszelkim wojnom będziemy mówić bez lęku, głośno i stanowczo: STOP WAR! PODAJ DALEJ! One to usłyszą i struchleją.

14:00-18:00 OGRÓD ILUSTRACJI/RYSUJĘ W (S)POKOJU

Proponuję rozejrzeć się wokół siebie, w ogrodzie i narysować to, co się znajdzie. Niezależnie od umiejętności – najważniejsza jest chęć do tworzenia. Dorośli i dzieci mogą wziąć papier i narzędzia rysunkowe oraz spróbować na trochę zanurzyć się w procesie kreatywnym. Rysowanie uspokaja myśli, pozwala pobyć samemu ze sobą, ale jednocześnie poczuć się częścią grupy. Będzie też możliwość uczestniczenia we wspólnym projekcie artystycznym.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska/Dbalnia, Basia Galińska, Magda Car, ul. Wilsona 15.

13:00-15:00 „OGRÓD 2024. 15 SZTALUG”

Malarstwo, ceramika, rysunek. Wstąp, wpisz się, narysuj lub namaluj. Autorzy ogrodu: Sławomir Galas, Hanna Lewandowicz-Galas, Paweł Bożydar Galas oraz Eliza Jankowska-Galas/ceramika.

ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Sławomir Galas i Hanna Lewandowicz-Galas, ul. Leśna 16 A.

13:00-17:00 OGRÓD PEŁEN BARW, MUZYKI I DOBREJ ZABAWY

W tym roku zapraszamy na barwne warsztaty pełne inspirujących technik, układanie kompozycji roślinnych przy akompaniamencie muzyki fotepianowej na żywo oraz kawę, herbatę i racuszki babuni.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Małgorzata Kruk i Grzegorz Kruk, ul. Szkolna 10

18:30-20:30 OGRÓD „CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE”

Zapraszamy na nabożeństwo majowe przy szklanej kapliczce poświęcone Królowej Ognisk Rodzinnych oraz prelekcję Wojciecha Wierzejskiego pt. „Niepokalana Królowa Ognisk Rodzinnych”.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Lidia i Janusz Krupowie, ul. Owalna 1.

GODZ. 10:00 WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE”

Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązują zapisy: [email protected].

PUNKT INFORMACYJNY: sobota godz. 10:00-16:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2. Zachęcamy do zwiedzania józefowskiego zabytku – Willi Frankówki.

NIEDZIELA 26 MAJA

10:00-16:00 DZIEŃ RODZINY W JÓZEFOWIE!

W tym roku łączymy ze sobą obchody Dnia Dziecka, Dnia Mamy oraz Dnia Taty. Głównym elementem wydarzenia są występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich szkół i przedszkoli. Zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Ponadto w programie: wyprzedaż garażowa, stoisko z popcornem i watą cukrową oraz wiele innych atrakcji.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).

 12:00-15:00 OGRÓD MIODOWY/„MIODOBRANIE U MAZURKA”

W programie Ogrodu: wirowanie miodu, degustacja miodu, odlewanie świeczek woskowych, prezentacja pszczół i gospodarki pasiecznej.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Barbara Mazurek i Stanisław Mazurek, ul. 3 Maja 65 A.

15:00-17:00 DEBATA OKSFORDZKA: „EDUKACJA CYFROWA W ŚWIECIE PRZYSZŁOŚCI”

Celem moderowanej dyskusji będzie przedstawienie argumentów „za” i „przeciw” możliwości edukacji zdalnej. Udział potwierdzili m.in. pani Dorota Zawadzka „Superniania”, gen dr hab. Iwona Klonowska – psycholog i pedagog specjalny. Udział zapowiedzieli także przedstawiciel Szkoły w Chmurze i Szkoły Żagle. Marszałkiem debaty będzie prof. zw. dr hab. Bronisław Sitek.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” pt. „Współczesny obraz społeczeństwa polskiego w nauce i debacie publicznej”.

ORGANIZATOR/MIEJSCE: Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi, debata odbędzie się w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama