-W ubiegłym tygodniu w Józefowie koło Legionowa, podczas prac ogrodowych, odnaleziona została krzemienna siekiera, prawdopodobnie związana z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu. Ten niepozorny przedmiot powstał ponad 4000 lat temu. Obiekt został przekazany w depozyt Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. A już w poniedziałek będziemy mieli przyjemność wyróżnić i docenić uczciwość znalazcy - czytamy w mediach społecznościowych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W rozmowie z PAP Dawidowicz mówi, że samo datowanie obiektu i to, że jest to neolityczna siekierka, robi ogromne wrażenie. Dla przeciętnego człowieka jest to rzecz unikatowa i bardzo cenna.
Ceramika sznurowa z okresu neolitu na terenie Polski
Ceramika sznurowa, charakterystyczna dla okresu neolitu, jest jednym z najważniejszych artefaktów archeologicznych na terenie Polski. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu zdobieniu, przypominającemu odciski sznurów na powierzchni naczyń. Ten styl ceramiki pojawił się około 3000 lat p.n.e. i był związany z kulturą ceramiki sznurowej, która rozprzestrzeniła się na dużych obszarach Europy.
Neolityczne siekiery, wykonane głównie z kamienia, były kluczowymi narzędziami używanymi przez ówczesne społeczności do wycinki drzew i obróbki drewna. Te starannie wykonane artefakty świadczą o zaawansowanych umiejętnościach rzemieślniczych oraz znaczącym postępie technologicznym w epoce neolitu.
Napisz komentarz
Komentarze