W Otwocku i Józefowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników architektury i historii. Dziewięć historycznych domów w stylu świdermajer otworzyło swoje podwoje, a ich właściciele z pasją opowiadali o historii swoich domów oraz współczesnych wyzwaniach, z jakimi się mierzą.
Wydarzenie przyciągnęło liczne grono zwiedzających, którzy mieli możliwość zobaczenia wnętrz domów oraz ogrodów.
Dla zwiedzających przygotowano specjalną mapkę z adresami domów. Dodatkowo, wszyscy goście otrzymali bezpłatną publikację „Pod trzema warstwami linoleum. Historia ukryta w domach”, zawierającą teksty Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik oraz Lidii Głażewskiej-Dańko, które przybliżały kontekst historyczny oraz współczesne losy domów i ich właścicieli.
Wydarzenie zakończyło się koncertem zespołu "Świdermajer Orkiestra" przy Domu Rogalskich na ul. Adama Mickiewicza 42. Koncert stanowił doskonałe zwieńczenie dnia pełnego wrażeń i pozwolił uczestnikom cieszyć się muzyką w pięknym otoczeniu.
Domy otwarte 8 czerwca 2024:
Dom Drewniany, ul. Ojca Rafała Kalinowskiego 11, Otwock
Zbudowany w latach 30. XX wieku na polach będących serwitutami wsi Jabłonna przez urzędnika Walentego Płużyńskiego. Był całorocznym domem dla rodziny. Nawiązywał stylistycznie do modnych letniskowych willi sąsiedniego Otwocka i wyróżniał się spośród wiejskich drewnianych zabudowań z bali. Od roku 2022 nowi właściciele przeprowadzają gruntowny remont całego budynku.
Willa Słoneczna Polana znana obecnie jako Willa Dietricha, ul. Jaremy 5, Otwock
Zaprojektowana i zbudowana w latach 1930-1931 dla rodziny, przez Jakóba Dietricha (1865-1944), mistrza ciesielskiego, przedsiębiorcę, budowniczego Willi Otwockich. Na terenie posesji wypoczywał poeta Jerzy Maria Przełęcki goszcząc w czasie pobytu prozaika i poetę Emila Zegadłowicza (1938). We wnętrzach willi powstawały zdjęcia do filmu Piotra Dumały "Ederly" (2014). Budynek stanowi własność rodziny.
Willa Swoboda, ul. Tadeusza Kościuszki 39, Otwock
Zaprojektowana i zbudowana w latach 20. XX wieku prawdopodobnie przez Jakóba Dietricha, mistrza ciesielskiego i przedsiębiorcę budowalnego oraz pierwszego właściciela tej posesji. Willa była jednym z pięciu domów wchodzących w skład większej nieruchomości o nazwach Michałówka Mała/Willa Swoboda, wynajmowanych letnikom. Odsprzedana L. Wejchenbergowi, właścicielowi nieruchomości przy ulicy Gnojnej i Krochmalnej w Warszawie. Obecnie własność prywatna członków Wspólnoty Mieszkaniowej Kościuszki 39.
Willa Szeliga, ul. Kościelna 18, Otwock
To nazwa posesji przy ul. Kościelnej 16 i 18, którą wytyczono przed 1893 r. Pierwszy wzniesiono budynek nr 16, następnie 18. W budynku nr 16 mieścił się pensjonat Jadwigi Nestorowiczówny. W 1906 r. nieruchomość stała się własnością pani Szeliskiej. Około 1915 r. działka została zakupiona przez Oszera Perechodnika. Pomieszczenia w budynku przeznaczone były na wynajem na cele mieszkaniowe i użytkowe. W budynku narożnym znajdował się skład m. in. towarów kolonialnych braci Pakulskich, sklep galanteryjny oraz gabinety lekarzy. Mieściła się tu siedziba klubu inteligencji "Spójnia" oraz Towarzystwo Miłośników Radjo "Emero". W 1947 r. posesję zakupiła od Pejsacha Perechodnika rodzina Kwiatkowskich. Obecnie własność prywatna.
Willa Rechta znana jako Hotel Polski, ul. Kościelna 23, Otwock
Wybudowana w 1924 r. dla rodziny Rechtów jako Willa Michalin. Mieściła się tu Cukiernia Luksus oraz Pensjonat dr. Pawła Martyszewskiego, tymczasowa siedziba Gminy Żydowskiej i przychodnia Towarzystwa Ochrony Zdrowia Gezetszaft cu Baszicn dos Gezunt baj Jidn. Odbywały się tu spotkania i odczyty. Po II wojnie światowej do 1983 r. działał Hotel Polski Liliana. Od 1984 r. własność prywatna.
Willa Stawikowskich, ul. 3 Maja 92, Józefów
Wybudowana przez urzędnika bankowego Stanisława Stawikowskiego około 1916 roku była drugim z trzech budynków postawionych na obszernym terenie, zakupionym od rolnika Józefa Przybyłko. Dom, przygotowany przez cieśli pod Sandomierzem, przypłynął Wisłą w elementach. Służył rodzinie jako oaza letniskowa. W latach 30. XX wieku unowocześniony i rozbudowany, po wojnie zajęty przez kwaterunek. Odzyskany i wyremontowany w latach 90. XX wieku przez wnuczkę budowniczego. Zatopiony w roślinności często pozuje do obrazów malowanych podczas plenerów organizowanych w ogrodzie przez właścicielkę - artystkę… Budynek stanowi własność rodzinną.
Willa Benkówka, ul. 3 Maja 100, Józefów
Wybudowana w 1896 r. przez Wilhelma Benke (zm. 1923 r.) jako dom letniskowy. Była częścią Osady Benkówka składającej się z sześciu domów na terenie pomiędzy ulicami 3 Maja (dawniej środkowa), Wiślana i Błękitna (dawniej Niecała). Do 1939 r. dom funkcjonował jako pensjonat i pozostawał w rękach spadkobierców Wilhelma Benke. Po zakończeniu II wojny światowej większa część domu zamieszkana była przez lokatorów kwaterunkowych. Obecnie własność prywatna.
Willa Irenka, ul. Zielona 1, Józefów
Willa drewniana wybudowana na początku XX wieku, różniąca się detalami od pozostałych „świdermajerów”, należała do rodziny Kassnerów. Według relacji została wybudowana przez carskiego oficera. W willi wynajmowanej przez Kassnerów prowadzony był pensjonat najpierw przez Florę Nirenberg, a w 1932 r. przez Olę Rosenberg. Od 1936 r. małżeństwo Kessnerów sami zaczęli prowadzić pensjonat. W 1948 roku dom został zasiedlony przez kwaterunkowych lokatorów. Właścicielom pozostawiono jedno dwupokojowe mieszkanie. W 2019 roku Willa Irenka została wpisana do Rejestru Zabytków. Wnuczki Apolonii i Juliana Kassnerów rozpoczęły proces przygotowań do rewitalizacji budynku.
Dom Rogalskich, ul. Adama Mickiewicza 42, Otwock Świder
i koncert Świdermajer Orkiestra
Więcej zdjęć w naszej galerii:
Napisz komentarz
Komentarze