W 2024 roku przypada 8 Międzynarodowy Spis Bociana Białego obejmujący swoim zasięgiem cały areał występowania tego gatunku. Takie spisy odbywają się regularnie co dekadę. Ostatni Spis odbył się w 2014 roku, a dzięki wysiłkowi setek wolontariuszy udało się zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego w Polsce na około 45 tys. par.
Celem inwentaryzacji jest wykrycie i skontrolowanie możliwie wszystkich gniazd bociana białego na całym obszarze występowania tego gatunku.
Obserwacje przeprowadzane są zwykle w okresie od 5 do 20 lipca, gdyż wtedy młode bociany stoją już na gniazdach i łatwo je policzyć, zwłaszcza w trakcie karmienia przez rodziców. W ramach spisu należy sprawdzić obszar wybranej przez siebie gminy, w tym: miasta (ewentualnie dzielnice), wsie, przysiółki, osady, kolonie a nawet pojedyncze budynki. Jednakże bocian biały mimo tego, że preferuje gniazdowanie przy osadach ludzkich czasami także zajmuje tereny niezabudowane. Dlatego też w trakcie inwentaryzacji należy również odwiedzić tereny dolin rzecznych i większych kompleksów łąk z wysokimi drzewami czy ambonami myśliwskimi.
Tegoroczny Spis na terenie Polski koordynowany jest przez Grupę Badawczą Bociana Białego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W pracach organizacyjnych i merytorycznych biorą udział naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i z Małopolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Takie Spisy odbywają się co 10 lat. Tegoroczny spis na terenie Miasta i Gminy Osieck będzie realizowany w okresie od 1 do 15 lipca. Spis umożliwi policzenie i ocenę jakości gniazd (również niezajętych), określenie liczby par lęgowych oraz liczby odchowanych młodych. Na podstawie uzyskanych wyników będzie można stwierdzić, czy populacja bociana białego nadal się zmniejsza czy może jest już ustabilizowana.
Napisz komentarz
Komentarze