Lokalne grupy na Facebooku pełne są postów o psach czy kotach, które samodzielnie przemierzają ulice. Czy to letnia pora sprawia, że nasze pupile chętniej wybierają się na spacery bez opieki ludzi?
– Interwencji podejmowanych przez pracowników Eko Patrolu Urzędu Miasta Otwocka dotyczących pomocy zwierzętom, jest więcej latem. W minione wakacje w 2023 roku było ich aż 142 (średnio dwie tygodniowo). Od początku 2024 r. do końca maja br. takich interwencji było do tej pory 118 – informuje Urząd Miasta.
Pracownicy Eko Patrolu pomagają zwierzętom, lecz czasem są zaskakiwani tym, jakie pupile trzymają w domach mieszkańcy.
– Jeśli chodzi o zwierzęta, które uciekły z domu, zostały porzucone lub się zgubiły, to najwięcej przypadków dotyczy kotów i psów. Zdarzyła się również papuga, koszatniczka, czy jak ostatnio agama brodata, odłowiona przez pracowników Eko Patrolu 29 maja br. w rejonie ul. Cybulskiego w Otwocku. Informacja o jej znalezieniu została zamieszczona na fb Eko Patrolu, podobnie jak w przypadku innych zwierząt. Do końca dnia pracy nikt się nie zgłosił, zatem pracownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka zabrał zwierzę do domu, aby się nim zaopiekować i przechować do czasu odnalezienia właścicieli. Już po godzinach pracy Urzędu na fb odezwali się właściciele, z którymi skontaktował pracownik Wydziału Ochrony Środowiska i umówił się na odbiór zwierzęcia. Jeszcze tego samego dnia agama trafiła do domu właścicieli, ku radości małej dziewczynki – poinformował nas urząd.
Latem także dzikie zwierzęta urządzają sobie spacery do miasta.
– Wiele akcji dotyczy także zwierząt leśnych, które zapuszczają się na tereny miejskie – sarny i jeleni, które potrafią zakleszczyć się w wąskich przejściach, czy nawet bobra, który błąkał się po osiedlu Ługi – przyznają pracownicy urzędu.
Oprócz tego do Eko Patrolu zgłaszają się mieszkańcy z innymi przypadkami.
– Bardzo dużo interwencji jest związanych z rannymi ptakami lub tymi, które wypadły z gniazd. Eko Patrol ratuje te ptaki i przewozi do specjalnego ośrodka rehabilitacji przy siedzibie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych przy ul. Sułkowskiego. Mieszkańcy wzywają Eko Patrol także, gdy znajdą na swoim podwórku zaskrońce – usłyszeliśmy w urzędzie.
Zaginięcia zwierzaków domowych można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka (tel. 22 779 21 11) oraz pracowników Eko Patrolu tel.: 605 219 979.
Napisz komentarz
Komentarze