7 czerwca 2024 roku ruszył program „Moja Elektrownia Wiatrowa” w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania do budowy mikro instalacji wiatrowej.
Program kierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami budynków mieszkalnych (nie tylko budynków mieszkalnych jednorodzinnych) lub lokali w tych budynkach i pozwala na uzyskanie dofinansowania, nawet do 47 000 złotych.
Kosztami kwalifikowanymi w programie są koszty związane z budową mikro instalacji wiatrowej oraz instalacji magazynu energii.
Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji, w ramach I naboru, należy składać w trybie ciągłym, w okresie 17.06.2024 – 16.06.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków w wysokości 50 000 000 zł.
Cel programu
Celem programu jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze mikro elektrowni wiatrowych. Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii, pozwoli na wzrost auto konsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej) oraz przyczyni się do propagowania odnawialnych źródeł energii.
Współfinansowaniu inwestycji podlega:
- zakup i montaż mikro instalacji wiatrowych dla potrzeb budynków mieszkalnych, służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy – turbina wiatrowa o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW wraz z osprzętem niezbędnym do prawidłowego działania mikro instalacji;
- zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh dla mikro instalacji z pkt. 1.
Terminy i sposób składania wniosków
Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji, w ramach I naboru, należy składać w trybie ciągłym, w okresie 17.06.2024 – 16.06.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków w wysokości 50 000 000 zł.
W przypadku wyczerpania alokacji środków przed terminem zakończenia naboru wniosków na stronie internetowej NFOŚiGW zostanie umieszczona informacja o braku możliwości składania wniosków.
Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl.
Wnioski poddawane będą ocenie na bieżąco.
Napisz komentarz
Komentarze