Jedna z naszych czytelniczek zwróciła się do redakcji z prośbą, byśmy poruszyli temat czystości na dworcu PKP w Otwocku, a właściwie jej braku. Zwróciła także uwagę na zamknięte toalety i niedziałające windy. Napisaliśmy w tej sprawie do PKP. Czego się dowiedzieliśmy?
Odpowiedź PKP
Polskie Koleje Państwowe S.A. w odpowiedzi na nasze zapytania udzieliły szczegółowych informacji na temat stanu technicznego dworca oraz planów jego rewitalizacji. Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami podkreślił, że za utrzymanie czystości w budynku odpowiedzialna jest zewnętrzna firma sprzątająca, z którą PKP ma podpisaną umowę. Budynek dworca jest sprzątany codziennie, a pracownicy PKP regularnie przeprowadzają audyty czystości. Nie odnotowano również skarg od pasażerów dotyczących bałaganu w budynku.
Toalety na dworcu (damska, męska oraz dla osób z niepełnosprawnościami) są czynne w godzinach otwarcia dworca, czyli od 4 rano do 1:30 w nocy. Problemy z ich dostępnością mogą być związane z nieprzewidzianymi okolicznościami lub ewentualnymi pracami konserwacyjnymi. Skąd, więc wątpliwości ze strony pasażerów? – Codziennie podróżuję z tego dworca do Warszawy. Rzeczywiście najczyściej nie jest – mówi nam jedna z pasażerek spotkanych na peronie. – Z toaletami też bywa problem. Zapytana, czy zgłaszała kiedyś swoje zdanie, odpowiedziała, że nie. – I tak przecież nic by z tym nie zrobili – kontynuuje.
Rewitalizacja dworca PKP w Otwocku
W kontekście planów rewitalizacji dworca w Otwocku, PKP S.A. przedstawiło ambitne plany modernizacji obiektu. Pod koniec września 2023 roku podpisano umowę z wykonawcą, firmą SKB LDR Sp. z o.o. na przebudowę budynku dworca. Inwestycja ta realizowana jest w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca będzie odpowiedzialny zarówno za opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę, jak i za wykonanie prac budowlanych.
Wartość inwestycji wynosi prawie 21 milionów złotych brutto i jest ona częścią Programu Inwestycji Dworcowych, którego celem jest modernizacja i unowocześnienie dworców kolejowych w całej Polsce. Inwestorem projektu są Polskie Koleje Państwowe S.A.
Etapy prac rewitalizacyjnych
Obecnie wykonawca jest w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej. Po zakończeniu prac nad dokumentacją i uzyskaniu pozwolenia na budowę firma przystąpi do realizacji prac budowlanych. Cały proces rewitalizacji dworca w Otwocku potrwa do końca 2025 roku.
Przyszłość dworca PKP w Otwocku
Mieszkańcy Otwocka mogą być pewni, że już wkrótce doczekają się nowoczesnego i funkcjonalnego dworca kolejowego. PKP S.A. zapewnia, że prowadzone prace mają na celu nie tylko poprawę estetyki budynku, ale również zwiększenie komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Planowana rewitalizacja obejmuje m.in. modernizację wnętrz dworca, unowocześnienie infrastruktury technicznej, a także wprowadzenie rozwiązań proekologicznych. Nowoczesny dworzec ma stać się wizytówką miasta oraz ważnym punktem na mapie komunikacyjnej regionu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze