Niezapomniane atrakcje dla zwiedzających
Na uczestników czekają liczne wystawy prezentowane przez prywatnych kolekcjonerów oraz muzea z regionu, w tym gości z Wałcza i Bytomia. Zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe pojazdy wojskowe, różnorodną broń oraz ekwipunek używany przez żołnierzy w XX wieku. Dodatkowo, dla smakoszy przygotowana będzie kuchnia polowa oraz piec chlebowy, w którym wypiekany będzie chleb.
W schronach na Dąbrowieckiej Górze będzie można zobaczyć postępy prac remontowych i wyposażeniowych, w tym jedyną w tej części Europy sprawną kopułę obserwatora artylerii z ruchomym podestem, wyposażoną w peryskop sprowadzony z Holandii.
Rekonstrukcje, pokazy i atrakcje
Zostaną odtworzone fortyfikacje polowe z lat 1940-1944, a odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć system okopów, schrony dla piechoty oraz przeszkody przeciwpancerne. Strzelnice ASG i paintballowa pozwolą na sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich w bezpiecznym środowisku.
Rekonstruktorzy w mundurach historycznych zaprezentują różne formacje Wojska Polskiego. Jednym z najciekawszych eksponatów będzie replika samochodu pancernego „Korfanty” z Bytomia, który wspierał Powstańców Śląskich. O godzinie 15:00 Daniel Iwański z Teatru Inscenizacji Historycznych przedstawi umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy bronili Dąbrowieckiej Góry oraz terenów powiatu otwockiego od września 1944 do stycznia 1945 roku.
Wsparcie i organizacja
Wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu gmin Celestynów, Karczew, miasta Otwock, Starostwa Powiatowego w Otwocku oraz Nadleśnictwa Celestynów. W ramach pikniku planowany jest także zlot polskich samochodów ciężarowych marki Star, który na pewno przyciągnie entuzjastów motoryzacji.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy edukację historyczną z zabawą i rekreacją. Piknik Forteczny to doskonała okazja, aby lepiej poznać historię regionu, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, a także uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność.
Napisz komentarz
Komentarze