Reklama

Niezapomniany piknik w Skansenie na Dąbrowieckiej Górze [ZDJĘCIA]

15 sierpnia w Skansenie na Dąbrowieckiej Górze odbył się Piknik Forteczny. Wydarzenie miało szczególne znaczenie, ponieważ połączyło w sobie obchody Dnia Wojska Polskiego oraz 80. rocznicę zdobycia Dąbrowieckiej Góry, oferując uczestnikom niezapomniane doświadczenia z historii militarnej.
Niezapomniany piknik w Skansenie na Dąbrowieckiej Górze [ZDJĘCIA]
Zwiedzający mogli podziwiać zabytkowe pojazdy wojskowe

Autor: Przegląd Otwocki

Niezapomniane atrakcje dla zwiedzających

To była nie lada gratka dla miłośników militariów, na których czekały liczne atrakcje. Prywatni kolekcjonerzy oraz muzea z regionu, w tym goście z Wałcza i Bytomia zaprezentowali swoje zbiory. Zwiedzający mogli podziwiać zabytkowe pojazdy wojskowe, różnorodną broń oraz ekwipunek używany przez żołnierzy w XX wieku. 

Pojazd wojskowy / fot. Przegląd Otwocki

Jednym z najciekawszych eksponatów była replika samochodu pancernego „Korfanty” z Bytomia, który wspierał Powstańców Śląskich.

Jednym z najciekawszych eksponatów była replika samochodu pancernego „Korfanty” z Bytomia / fot. Przegląd Otwocki

W schronach można było zobaczyć postępy prac remontowych i wyposażeniowych, w tym jedyną w tej części Europy sprawną kopułę obserwatora artylerii z ruchomym podestem, wyposażoną w peryskop sprowadzony z Holandii.

Nie obyło się bez kuchni polowej, z której smakoszom serwowano tradycyjną żołnierską grochówkę, dania z grilla, a w piecu chlebowym był wypiekany świeży wojskowy chleb.

Kuchnia polowa / fot. Przegląd Otwocki

Rekonstrukcje, pokazy i atrakcje

Rekonstruktorzy w mundurach historycznych prezentowali różne formacje Wojska Polskiego XX wieku przybliżając uczestnikom historię polskiej wojskowości.

Odtworzono fortyfikacje polowe z lat 1940-1944, a odwiedzający mieli okazję zobaczyć system okopów, w tym schrony dla piechoty oraz przeszkody przeciwpancerne.

Rekonstrultorzy w strojach historycznych / fot. Przegląd Otwocki

Daniel Iwański z Teatru Inscenizacji Historycznych przedstawił umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy bronili Dąbrowieckiej Góry oraz terenów powiatu otwockiego od września 1944 do stycznia 1945 roku.

Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy / fot. Przegląd Otwocki

Dodatkową atrakcją były strzelnice ASG i paintballowe, cieszące się popularnością zarówno wśród dorosłych jak i wśród dzieci, które pozwoliły na sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich w bezpiecznym środowisku.

Strzelnice ASG i paintballowe / fot. Przegląd Otwocki

Więcej zdjęć w naszej galerii 

Czytaj również:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama