Józefów rozwija się od wielu lat zgodnie z dewizą: „Aby mieszkańcom żyło się komfortowo i bezpiecznie”. Jakie plany ma w tym kontekście Marek Banaszek, Burmistrz Miasta Józefowa?
Przegląd Otwocki: Która z zaplanowanych już józefowskich inwestycji jest najbliższa Pańskiemu sercu?
Najbardziej cieszy mnie rozpoczęcie budowy nowego przedszkola, które powstaje na zalesionym terenie położonym w Michalinie. To znakomity projekt, realizowany w wyniku rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu, ogłoszonego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Placówka jest planowana na 125 dzieci i już dostała nawet nazwę: Leśne Przedszkole. Budynek będzie zbudowany zgodnie z najnowszymi ekologicznymi trendami, będzie energooszczędny, zaś na dachu posadzimy roślinność. Założeniem konkursu było jego jak najściślejsze zintegrowanie z miejscowym zadrzewieniem. Staraliśmy się jak najmniej ingerować w środowisko naturalne, co jest wyrazem szerszego podejścia do planowania inwestycji w naszym mieście.
Józefów jako dobre miejsce do życia – takie hasło od wielu lat można spotkać w publikacjach prasowych…
Taka jest nasza filozofia rozwoju. Polega na takim kształtowaniu inwestycji, aby mieszkańcom dobrze się żyło, bezpiecznie i komfortowo. Wiadomo, że Józefów nie będzie nigdy centrum przemysłowym czy logistycznym. Specyfika tego miejsca zakłada maksymalne wykorzystanie naszych atutów położenia geograficznego, zdrowego klimatu i dużego stopnia zalesienia, co jest wyróżnikiem całej naszej okolicy.
Obok przedszkola w Michalinie powstanie także drugi obiekt.
Na tym samym terenie, gdzie planujemy przedszkole, planujemy budowę obiektu o nazwie Willa Kultura. Pomieści on bibliotekę miejską, ale będzie także miejscem spotkań i areną dla wydarzeń kulturalnych. Obie placówki będą otoczone terenem o powierzchni ok. hektara, który przekształcimy w niewielki park, dostępny zarówno dla dzieci z przedszkola, jak i użytkowników biblioteki.
Od jakiegoś czasu mieszkańców elektryzuje zapowiedź stworzenia w centrum miasta parku, który już nawet funkcjonuje pod nazwą „Central Park”.
Tak, rzeczywiście mówi się o tej idei, chociaż pamiętajmy, że ta przestrzeń jest niewielka. Teren w kwartale ulic Wyszyńskiego, Świderskiej, Sosnowej i Parkowej ma powierzchnię nieco ponad jednego hektara, dlatego trzeba wyjątkowo zadbać o jego optymalne wykorzystanie.
Początkowo miejsce było przeznaczone pod galerię handlową, jednak w pewnym momencie doszło do zmiany koncepcji i teraz trwają prace nad zmianą planu miejscowego w tym obszarze. Każdy łatwo zauważy rozwój inwestycji mieszkaniowych w naszym mieście – są one potrzebne, jednak doszliśmy do wniosku, że powinna pozostać w centrum przestrzeń wolna od zabudowy, zielona wyspa otwarta dla mieszkańców.
Jednym z najbardziej spektakularnych projektów, który już został zrealizowany jest odrestaurowanie Willi Frankówki, gdzie dziś znajduje się Dom Nauki i Sztuki – filia Miejskiego Ośrodka Kultury.
Cały czas prowadzimy długofalowy projekt restaurowania starych domów, które na to zasługują. Willa Frankówka jest przykładem stylu, który od czasów przedwojennych funkcjonuje pod nazwą „świdermajer”. Wiele takich zabudowań już zniknęło, jednak staramy się zachować te najpiękniejsze.
Nasza koncepcja zakłada stworzenie swoistej osi historycznej miasta. Oprócz „Frankówki” mamy zabytkowy budynek w kształcie małego pałacu przy ulicy Parkowej, jest też odrestaurowana Willa Balbinów, a czwartym obiektem osi będzie dawna poczekalnia Kolejki Jabłonowskiej. Po jej wyremontowaniu zostanie tam uruchomione miejsce spotkań dla mieszkańców o nazwie „Stacja Integracja”. Podobnie zamierzamy odrestaurować most na Świdrze. To wyjątkowy zabytek inżynieryjny, którego żelbetowa konstrukcja zostanie wzmocniona i oddana do użytku jako most pieszo-rowerowy.
Napisz komentarz
Komentarze