Mieszkańcy Otwocka zastanawiali się, czy w związku z odkryciem poczynione zostaną kroki mające na celu upamiętnienie miejsca kultu z czasów drugiej wojny światowej.
Zgodnie z informacjami, które udało się nam uzyskać, planowane są prace archeologiczne na terenie, gdzie znajdowała się wspomniana synagoga. Celem tych prac jest dokładne zbadanie i ocena stanu fundamentów budowli oraz innych reliktów, które mogą jeszcze skrywać się w otwockiej ziemi.
Miejsce życia religijnego
Synagoga Goldbergów, przedwojenna świątynia żydowska, stanowiła ważny punkt na mapie życia religijnego i społecznego miejscowej społeczności żydowskiej. Niestety, jak wiele innych tego typu obiektów, uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Znalezione fragmenty mogą dostarczyć cennych informacji o wyglądzie i strukturze budynku, jak również o codziennym życiu dawnych mieszkańców Otwocka.
Prace archeologiczne
Ostateczne decyzje dotyczące przeprowadzenia badań archeologicznych zapadły podczas ostatniego spotkania w Starostwie Powiatowym w Otwocku, które odbyło się z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, ekspertów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę zabytków. Ustalono, że badania te rozpoczną się jesienią 2024 roku, a ich realizacja będzie przebiegać pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
„Prace te są częścią szerszego projektu mającego na celu upamiętnienie tego wyjątkowego miejsca, które odegrało ważną rolę w historii miasta oraz w relacjach polsko-żydowskich przed II wojną światową.” – pisze w odpowiedzi na nasze zapytanie powiatowy rzecznik prasowy Rafał Skwiot. ” W dalszej kolejności planowane jest ogłoszenie konkursu na koncepcję upamiętnienia tego miejsca, co pozwoli na wyeksponowanie i odpowiednią prezentację odkrytych reliktów. W przygotowanie tych działań zaangażowane są instytucje takie jak Muzeum Getta Warszawskiego oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, które zadeklarowały wsparcie zarówno merytoryczne, jak i finansowe. Pomoc i współpracę zadeklarowali również przedstawiciele Powiatu Otwockiego – Starosta Otwocki Tomasz Laskus i Miasta Otwocka – Prezydent Otwocka Jarosław Margielski.” – czytamy dalej.
Szczegółowy plan badań archeologicznych zostanie opracowany przez Urząd Konserwatorski w najbliższym czasie. Pozwoli on na bardziej precyzyjne określenie harmonogramu oraz zakresu prac, które mają zostać przeprowadzone.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze