Gmina Osieck wydała w piątek oświadczenie, którego treść brzmi:
– W związku z Komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Otwocku o stwierdzeniu przekroczeń wskaźników mikrobiologicznych – bakterie grupy coli w próbkach wody pobranej do badania w dniu 17.09.2024 r. z wodociągu publicznego w Osiecku (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Augustówce oraz Sklep w Natolinie), niniejszym informujemy, że Gmina Osieck niezwłocznie podjęła działania naprawcze polegające na automatycznym dozowaniu do wody uzdatnionej, w budynku SUW, podchlorynu sodu, w celu dezynfekcji sieci. Dozowanie będzie kontynuowane w kolejnych dniach jako element stały. Kolejnym krokiem będzie płukanie sieci oraz ponowny pobór próbek wody do badania – zaplanowany na dzień 23 oraz 24 września b.r. Jednocześnie informujemy, że pozostałe istotne wskaźniki mikrobiologiczne liczba Escherichia coli oraz liczba Enterokoków nie wykazują przekroczeń wartości dopuszczalnych – brzmi ogłoszenie umieszczone w mediach społecznościowych.
Wyniki badania w czwartek
Zapytaliśmy w gminie, jakie działania zostały podjęte, by poprawić jakość wody.
– Niezwłocznie (w tym samym dniu) po otrzymaniu informacji z PPIS w Otwocku o stwierdzeniu przekroczenia w zakresie bakterii grupy coli, Gmina uruchomiła dozowanie podchlorynu sodu do wody w Stacji Uzdatniania Wody. Dozowanie chloru jest utrzymywane nadal. Przeprowadzono też płukanie sieci wodociągowej. W dniu dzisiejszym pobrano do badania próbki wody z punktów poboru na sieci wodociągowej gdzie stwierdzono przekroczenia – poinformował nas w poniedziałek (23 września) Piotr Gajownik Inspektor ds. sieci wodno-kanalizacyjnej w Osiecku.
W poniedziałek próbki wysłano do badania.
– Nie ma jeszcze wyników badania jakości próbek pobranych po przeprowadzonych działaniach naprawczych. Zostały pobrane w dniu dzisiejszym, a wyniki spodziewane są w czwartek – powiedział nam w poniedziałek Piotr Gajownik.
Można korzystać, ale…
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku zapewnia, że woda jest zdatna do spożycia, jednak zaleca przegotowanie jej przed piciem i przygotowywaniem posiłków czy myciem surowych warzyw i owoców. Wodę należy przegotować także przed myciem naczyń, zębów i kąpielą noworodków i niemowląt. Trzeba ją gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.
– Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet – przekazała Renata Kalinowska Kierownik Sekcja Higieny Komunalnej PPIS.
Wrócił problem z listopada
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono kontrolę wewnętrzną polegającą na badaniu wody. Pobrano próbki z publicznego wodociągu i wtedy również stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej zawartości bakterii grupy coli. Wtedy wydano decyzję o braku przydatności wody do spożycia, a butelkowaną wodę dostarczano do mieszkańców za pomocą OSP.
Napisz komentarz
Komentarze