Pomysłodawcą i inicjatorem akcji był Piotr Lemieszka.
– Inicjatywa uprzątnięcia cmentarza i przeprowadzenia drobnych napraw grobów żołnierzy wynikła z naturalnej potrzeby utrzymania godnego wyglądu miejsc pochówku poległych bohaterów. Takie miejsca są dla nas niezwykle ważne. Są świadkami historii i pozwalają przekazywać kolejnym pokoleniom pamięć o ludziach, którzy oddali swoje życie za nasz kraj. Należyta dbałość o te miejsca nie jest tylko naszym obowiązkiem, ale także pomaga kultywować i wzmacniać pamięć o poświęceniu żołnierzy – przekazał nam radny Piotr Lemieszka.
Na cmentarzu w Ostrówku pochowani są żołnierze, którzy polegli w 1939 roku.
– Na cmentarz pochowani są żołnierze polegli 12.IX.1939r. Tego dnia na południe od wsi toczyły się walki, mające na celu likwidację niemieckiego przyczółka na prawym brzegu Wisły. W kwaterze pochowani są też proboszcz parafii Warszawice i żołnierz Batalionów Chłopskich – poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Michał Rudzki.
Grupa Remontowa Karczew przeprowadziła generalne porządki na cmentarzu. Jak podaje Piotr Lemieszka, usunięto krzewy i chwasty, które obrosły groby, utrudniając do nich dostęp i zaburzając estetykę.
– Gruntową powierzchnię grobów zabezpieczono agrowłókniną, na której następnie wysypano kamień dekoracyjny. W kolejnym etapie prac zaplanowano odrestaurowanie krzyży i tabliczek upamiętniających, aby przywrócić im dawny wygląd i wyrazistość – wylicza radny Piotr Lemieszka.
Jak przyznaje radny, nagrobki przed pracami nie wyglądały zbyt reprezentacyjnie.
– Groby przed przystąpieniem do prac Grupy Remontowej były w stosunkowo słabym stanie. Upływający czas ewidentnie odcisnął na nich swoje piętno. Porośnięte krzakami, chwastami i zaroślami, były nie tylko słabo dostępne, ale w niektórych przypadkach nawet trudno widoczne. Po zakończeniu prac sytuacja zmieniała się w sposób istotny. Uporządkowane groby i ich otoczenie zyskały schludny wizerunek. Oczyszczone i zabezpieczone powierzchnie, wysypane kamieniem dekoracyjnym, przywróciły godny i estetyczny wygląd tego miejsca. Dzięki temu cmentarz wojskowy stał się miejscem, które godnie oddaje szacunek i pamięć o poległym żołnierzom – podkreślił radny.
Napisz komentarz
Komentarze