Długo wyczekiwana budowa ronda u zbiegu ulic Żeromskiego i Reymonta to temat, który nie schodzi z ust mieszkańców. Prace ruszyły w połowie września.
– Powstały już chodniki oraz wyznaczony został docelowy układ drogowy w obrębie ronda, w tym wyspa centralna ronda. Zrealizowano także system odwodnienia w okolicach ronda oraz usunięto kolizje infrastrukturalne, takie jak przebudowa podziemnych kabli i instalacji. Rozpoczęły się także prace brukarskie w ul. Reymonta – powiedział nam Rafał Skwiot, rzecznik prasowy w Starostwie Powiatowym w Otwocku.
Jakie prace zaplanowano na najbliższe tygodnie?
– W nadchodzących tygodniach będą kontynuowane prace, które obejmują budowę ścieżek rowerowych i chodników. Planowane jest także wykonanie pełnej konstrukcji nawierzchni jezdni na rondzie – podkreślił rzecznik.
Obecnie nie napotkano żadnych istotnych utrudnień podczas prac, a zakończenie budowy ronda planowane jest na koniec roku.
Przypomnijmy. Wyznaczone zostały objazdy ulicami: Samorządową, Czaplickiego, Warszawską, Orlą, Powstańców Warszawy, Andriollego, Armii Krajowej, Filipowicza, Poniatowskiego i Narutowicza. Jest to I etap prac związanych z tą inwestycją – najpierw ma powstać rondo, a potem prace obejmą przebudowę samej ulicy.
Remont obejmuje przebudowę odcinka ul. Reymonta, od ul. Żeromskiego do ul. Tatrzańskiej w Śródborowie. Podczas modernizacji ma powstać nowa nawierzchnia, chodniki i ścieżki rowerowe. Oprócz tego przebudowane zostaną zatoki autobusowe i pojawi się odwodnienie pasa drogowego.
Rondo z nieformalną nazwą
Podczas jednej z wizytacji budowy pojawił się pomysł, aby nowe rondo otrzymało nazwę im. Koziołka Matołka. Ta nieformalna nazwa zrodziła się już wcześniej wśród mieszkańców Otwocka. Co więcej, na środku miałaby stanąć rzeźba Koziołka Matołka, wykonana przez otwockiego artystę Ryszarda Kozłowskiego. Przed rozpoczęciem prac, tymczasowe rondo, stworzone było z biało-czerwonych barier drogowych i ozdobione niegdyś „dmuchaną palmą”, wtedy wśród mieszkańców zyskało przydomek „rondo Koziołka Matołka".
Otwock ma wyjątkowy związek z postacią Koziołka. Właśnie przy ulicy Reymonta znajduje się dom, w którym Marian Walentynowicz wspólnie z Kornelem Makuszyńskim w 1932 roku stworzyli postać Koziołka Matołka.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POSTĘPU PRAC PRZY BUDOWIE RONDA
Napisz komentarz
Komentarze