Orkiestra istnieje od 1906 roku, czyli od momentu powstania OSP. Próby zespołu odbywają się w czwartki o godz. 19.00.
– Od marca bieżącego roku w kadrze instruktorskiej współpracującej z Orkiestrą Dęta OSP Karczew nastąpiły gruntowne zmiany. Dotychczasowego kapelmistrza – Zbigniewa Chodaka - zastąpił młody, rzutki i energiczny człowiek – Przemysław Dąbrowski, muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w Warszawie, który do współpracy instruktorskiej zaprosił jeszcze dwie osoby. Dzięki temu możliwy stał się dynamiczny wzrost liczby kształconych muzyków – poinformował nas Artur Pakuszewski, Wiceprezes Zarządu OSP w Karczewie.
Czy istnieją kryteria doboru kandydatów do orkiestry?
– Rozpoczęcie przygody z grą na instrumencie dętym jest bardzo proste – należy przełamać się i przyjść na próbę orkiestry. Ważne, by kandydat miał ukończone 10 lat. Górnego limitu wieku nie ma, zatem do zespołu może dołączyć każdy. Na miejscu, w trakcie rozmowy i przesłuchania, zostanie dobrany dla chętnego optymalny instrument. Do wyboru są: trąbki, sakshorny („byczki”), puzony, tuby, waltornie, flety poprzeczne, klarnety i saksofony. Jak również perkusja i perkusjonalia. Jeśli adept już umie czytać nuty, to dobrze – będzie łatwiej, ale jeśli nie posiada tej umiejętności, to instruktorzy tego nauczą – zapewnia wiceprezes.
Naucz się grać
A co z tymi, którzy nie potrafią grać na instrumentach, a chcieliby się nauczyć? Orkiestra gotowa jest i na takich kandydatów. Liczy się zapał i chęć do nauki.
– Co warte podkreślenia i zaznaczenia – nauczanie jest całkowicie bezpłatne, a instrumenty zapewnia orkiestra. Po nauce wstępnej i osiągnięciu pewnego stopnia zaawansowania, muzyk dołącza do składu koncertowego, dzięki czemu możliwym staje się udział w clue tego, co się zwie orkiestrą dętą, czyli w występach scenicznych – powiedział Artur Pakuszewski.
Orkiestrę można zobaczyć na wydarzeniach o różnym charakterze. Co ważne koncertują nie tylko w gminie Karczew. Maja na koncie wiele występów w okolicznych miejscowościach, lecz także w dalszych regionach kraju, a nawet świata!
– Orkiestra Dęta OSP Karczew uświetnia swoją obecnością wydarzenia patriotyczne, kościelne oraz imprezy rozrywkowe. W czerwcu zespół wziął udział w II Pruszkowskim Festiwalu Orkiestr Dętych, zaś aktualnie przygotowuje się do oprawy Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, choć myślą już wybiega do styczniowego koncertu noworocznego. Z racji bycia orkiestrą strażacką, zespół również często jest zapraszany do udziału w jubileuszach jednostek OSP, dzięki czemu ma możliwość prezentacji swojego dorobku na terenie całego Mazowsza (np. Góra Kalwaria, Łomianki, Dziekanów Polski czy w jednostkach z terenu powiatu otwockiego).
Orkiestra miała także przyjemność zadbać o oprawę części oficjalnej Dożynek Wojewódzkich czy wystąpić podczas urodzin radiowej Trójki w Teatrze Syrena w Warszawie. Poza występami na Mazowszu, zespół koncertował kilkukrotnie w podkarpackim Pilznie – gminie partnerskiej Karczewa – a także podczas festiwali w Puławach, Nałęczowie czy Hajnówce. Zespołowi nieobce są także występy zagraniczne, np. podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Kiejdanach na Litwie. Gdyby sięgnąć głębiej do historii, a zespół działa nieprzerwanie od prawie 120 lat, to można byłoby z łatwością odnaleźć i inne ważne występy, tak krajowe jak i zagraniczne – zaznacza Artur Pakuszewski, Wiceprezes Zarządu OSP w Karczewie.
Rozszerzenie repertuaru
Jesienny nabór ma wzmocnić zespół. Planowane są nie tylko kolejne występy, lecz także zmiana repertuaru.
– Aktualnie trwa przebudowa składu i odświeżany jest repertuar. W tej chwili zespół liczy około 21 osób składu koncertowego. Ponadto kilka osób jest w trakcie nauki. Zatem powoli zbliżamy się do 30-osobowej formacji. Z racji zapału, który wstąpił w szeregi muzyków po zmianie kapelmistrza, zmienia się również prezentowany repertuar. Zgrane utwory zastępowane są nowszymi, łatwiej rozpoznawalnymi przez młodzież – sięgnęliśmy m.in. po utwory z dorobku Sanah, Lady Gagi czy Camili Cabello. Mamy nadzieję, że tym także przyciągniemy do siebie kolejne chętne osoby. Zbliżający się wielkimi krokami jubileusz 120-lecia OSP Karczew powoduje, że nowe utwory będą pojawiały się coraz częściej na pulpitach. Oprócz utworów stricte rozrywkowych, zespół ma także w wachlarzu wykonywanych utworów marsze, hymny państwowe, utwory kościelne, patriotyczne czy muzykę filmową. Zatem każdego, komu nie brak zapału oraz komu w duszy gra muzyka zapraszamy, aby zjawił się w dowolny czwartkowy wieczór po godzinie 19.00 w remizie OSP Karczew, ul. Rynek Zygmunta Starego 35, i w ten sposób rozpoczął nową, emocjonującą przygodę swojego życia, pełną dźwięków, harmonii, radości i przyjaźni. Do zobaczenia! – zachęca Artur Pakuszewski.
Napisz komentarz
Komentarze