Podczas badań archeologicznych Rynku Zygmunta Starego w Karczewie odkryto niezwykłe znaleziska.
Przypomnijmy, że rewitalizacja Rynku Zygmunta Starego w Karczewie obejmuje m.in.:
– Budowę i montaż elementów małej architektury, wykonanie utwardzenia terenu, zabiegi pielęgnujące zieleń istniejącą, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, założenia trawników, rozbudowę instalacji elektrycznej wraz z montażem oświetlenia; przebudowę i remont drogi gminnej ul. Rynek Zygmunta Starego, budowę chodników i ciągów pieszych, przebudowę i rozbudowę odcinka kanalizacji deszczowej, rozbudowę zewnętrznej instalacji wodociągowej, wymianę nawierzchni miejsc postojowych – informował na stronie internetowej urząd.
Archeolodzy na straży
Prace trwają, a na terenie pracują też archeolodzy.
– W związku z faktem, że przedmiotowa inwestycja realizowana jest na obszarze układu urbanistycznego miasta Karczewa, ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków, wszelkie prace ziemne z nią związane są objęte stałym nadzorem archeologicznym – podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W piątek 25 października MWKZ poinformował o niezwykłych znaleziskach na terenie rynku.
– Podczas przeprowadzonych badań odkryto m.in: kilkadziesiąt monet, w tym monetę Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1769 r., fragment dekorowanej brązowej ozdoby, metalowy sygnet, 5 fragmentów ceramiki (4 fr. nowożytne, 1 starożytny) oraz fragment bruku. W trakcie prowadzonych badań archeologicznych wykonywana jest dokumentacja fotograficzna i opisowa, której celem jest zarejestrowanie wszystkich odkryć – czytamy w komunikacje na Facebooku Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Skarby Karczewa
O znaleziska zapytaliśmy Burmistrza Karczewa.
– Zgodnie z informacją od głównego archeologa nadzorującego prace na rynku, na placu za strażą była warstwa nowożytna XVIII-XX wiek, natomiast jeśli chodzi o zabytki ruchome to monety (grosze) Augusta Poniatowskiego - XVIII wiek. Znaleziono również monety, plomby towarowe, które aktualnie są badane pod względem walorów historycznych. Na koniec prac rewitalizacyjnych Gmina planuje zorganizować wystawę plenerową, na której pokażemy mieszkańcom „kawałek karczewskiej historii”, która ujawniła się podczas prac przy rewitalizacji centrum Karczewa – przekazał nam Burmistrz Karczewa Michał Rudzki.
Napisz komentarz
Komentarze