Konserwatorzy znaleźli nowe ciekawe detale podczas renowacji zabytku z XVIII wieku.
Przypomnijmy, że nieco ponad miesiąc temu informowaliśmy o odnalezieniu postrzelin na detalu kamiennym w portalu i płycie fundacyjnej. Teraz konserwatorzy odkryli fragmenty fresków sprzed trzech wieków.
– W trakcie badań konserwatorskich odkryliśmy malowidła ścienne wykonane w technice fresku, które pochodzą najprawdopodobniej z połowy XVIII wieku. Dekoracje zachowane są w kaplicy kościoła od strony północnej. Ich fragmenty odnaleźliśmy na wszystkich czterech ścianach tego wnętrza – powiedziała Katarzyna Onisk, konserwator zabytków.
W kaplicy od strony północnej, wybudowanej najprawdopodobniej na początku lat 40-tych XVIII w., odsłonięto fragmenty dobrze zachowanych polichromii przedstawiających iluzjonistyczny ornament. Trwają prace nad dokładnym rozpoznaniem malowideł przez zespół konserwatorów prowadzących badania.
Na profilu Tomasza Laskusa, starosty powiatu, zaprezentowano filmik, w którym podsumowano znaczenie prac konserwatorskich tego obiektu.
– Kościół świętego Wita w Karczewie to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków powiatu otwockiego. Od kilku lat trwają prace konserwatorskie, których celem jest przywrócenie dawnego blasku świątyni. W prace angażuje się również powiat otwocki, który pozyskał milion złotych na modernizację dachu. Każdy odkryty detal przybliża nas do głębszego zrozumienia przeszłości tego miejsca i bogatej historii regionu – słyszymy w nagraniu.
Starosta opatrzył film komentarzem.
– Odkrycie to rzuca nowe światło na artystyczne i kulturowe dziedzictwo regionu, pokazując bogactwo ornamentyki oraz tematykę religijną tamtego okresu – skomentował Tomasz Laskus.
Napisz komentarz
Komentarze