Listopad bywa miesiącem bardzo kapryśnym. W ostatnich dniach zrobiło się chłodno i wietrznie. Pojawiły się także mgły, poranne przymrozki oraz marznący deszcz. Dziś w nocy spadł pierwszy śnieg. Synoptycy ostrzegają, że zima nadciąga wielkimi krokami, jednak według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej będzie cieplejsza niż przed rokiem. Grudzień ma być deszczowy, co oznacza, że na drogach może zrobić się ślisko, dlatego kierowcy powinni jak najszybciej zmienić opony na zimowe.
Poranne zdarzenie na serwisówce
W czwartek nad ranem, 21 listopada, w naszych okolicach spadł pierwszy śnieg. Na drodze serwisowej przy trasie S17, na wysokości miejscowości Bocian w gminie Kołbiel, doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia. Czołowo zderzyły się dwie osobówki: opel i volkswagen (oba pojazdy miały otwockie tablice rejestracyjne). Na miejscu interweniowały policja, karetka pogotowia oraz straż pożarna: OSP Gadka i JRG Otwock. – Poszkodowana była jedna osoba, której na miejscu udzielono pomocy medycznej, ale nie wymagała hospitalizacji – mówi nam st. kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.
Czy Otwock jest gotowy?
W ostatnich latach samorządy borykały się z rosnącymi kosztami związanymi z zimowym utrzymaniem dróg. Usługi świadczone przez firmy odpowiedzialne za odśnieżanie okazały się znacznie droższe niż wcześniej. W ubiegłym roku Otwock przeznaczył na ten cel 700 tys. zł. Teraz na zimę 2024/2025 miasto przeznaczyło znacznie więcej, bo 1,1 mln zł. Przetarg na zimowe utrzymanie dróg (od 1 listopada 2024 r. do 31 marca 2025 r.) rozstrzygnięto w październiku. Podobnie jak w poprzednim roku, jedyną firmą, która zgłosiła swoją ofertę, była Remondis Otwock. To właśnie ona będzie odpowiedzialna za odśnieżanie i utrzymanie dróg oraz chodników w tym sezonie zimowym.
Błyskawiczne odśnieżanie?
Na zlecenie miasta pługosolarki będą odśnieżać, posypywać jezdnię i skrzyżowania skuteczną dawką środków chemicznych i uszorstniających. Łącznie zimowym utrzymaniem objęto do 60 km miejskich dróg, które będą obsługiwane przez dwie pługosolarki.
W przypadku opadów śniegu lub ich ustania firma odpowiedzialna za zimowe utrzymanie dróg musi usunąć luźny śnieg oraz błoto pośniegowe w ciągu 4-6 godzin. Z kolei zaspy śnieżne przy wysepkach czy azylach na drogach powinny zostać usunięte w ciągu 6-8 godzin od momentu opadów. Firma zajmująca się zimowym utrzymaniem dróg powinna na bieżąco śledzić prognozy pogodowe i podejmować działania zapobiegające gołoledzi i lodowicy jeszcze przed ich wystąpieniem. W przypadku nagłych zmian warunków atmosferycznych reakcja drogowców powinna nastąpić w ciągu do 2 godzin.
Odśnieżanie w innych gminach
W innych gminach również trwają przygotowania do zimy. W wielu przypadkach do akcji wkracza sprzęt m.in. Ochotniczych Straży Pożarnych np. w gminie Wiązowna, Sobienie Jeziory czy Osieck, a także sprzęt Grupy Remontowej w Karczewie. Oddzielne zimowe działania realizuje także Starostwo Powiatowe w Otwocku – pługopiaskarki odśnieżają odcinki dróg należące do powiatu. Dlatego na niektórych ulicach w miastach można zobaczyć przejeżdżający pojazd z podniesionym pługiem.
Napisz komentarz
Komentarze